Osman KALYONCU / Spor Yazarı
Köşe Yazarı
Osman KALYONCU / Spor Yazarı
 

YENİ NESİL TARAFTARININ BEKLENTİLERİ

Teknolojinin baş döndürücü hızı ile dijital evrenin tüm yaşamımızı sarmadığı zamanlarda sporun futboldan ibaret, futbolun da erkeklere ait olduğu o yıllarda naif, sevgi dolu bir ses hepimizi kucaklamayı başarmıştı. O ses, Ekim ayında kaybettiğimiz, hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç idi… Harika Türkçesi, gülen yüzü, yumuşacık sesiyle sporu futbol odaklı olmaktan çıkarıp, kadınları, çocukları ve gençleri de kucaklıyor, televizyon ekranından evlerimize konuk olarak sporu ailelerin bir parçası yapmayı başarıyordu. Yazıma Halit Kıvanç ile başlamak istememin nedeni; öncelikle bir ustayı saygıyla anarken, bugün artık tüm kodları değişen, yeni nesil taraftarların en büyük beklentisi “kucaklayıcı ve kapsayıcı” yaklaşımın daha o yıllarda Halit Kıvanç tarafından nasıl başarıldığını hatırlatmaktı. Evet; hepimiz biliyoruz ki 20. yüzyılda teknoloji ve dijital devrimin getirdiği dönüşüm, yaşamın her alanında olduğu gibi taraftar profilinde de ezberleri bozdu. Taraftarlık artık hızla değişiyor! Altman Solon’un 2022 yılında yaptığı Küresel Spor Araştırması’na göre birçok genç sporsever, bir takıma ya da takımlara ilgi duymaktan öte bireysel sporculara daha fazla ilgi duyuyor. Taraftarlar, çıkan haberleri önce sosyal medya aracılığıyla takip etmeyi tercih ediyor. Gerçek zamanlı istatistik özelliğine sahip ve bıraktığın yerden izlemeye devam etme şansı sunan OTT servisleriyle spor içeriklerini daha fazla dijital platformlardan tüketiyorlar. Yeni nesil taraftar deneyimleri ön plana çıkıyor; sporda sanal ve artırılmış gerçeklik, taraftarların takımlarını desteklemeleri için yeni görüntüleme deneyimleri yaratıyor. Taraftarlığın Geleceği Raporu’nun sonuçlarına göre; genç taraftarları kazanmanın önündeki en büyük engeller beklenti ve endişelerinin karşılanmaması. Cinsiyet eşitsizliğinden çevre sorunlarına kadar uzanan geniş yelpazede toplumsal sorunlara ilişkin endişelere sahipler. Genç kuşak tükettikleri markalardan ve taraftar oldukları spor kulüplerinden de toplumsal sorunlara ilişkin tavır geliştirmelerini ve liderlik etmelerini bekliyor.  Yeni kuşak taraftarların beklenti ve endişeleri doğru şekilde değerlendirildiğinde, kulüplerin bunları bir fırsata dönüştürmeleri, çözümler üretmeleri hiç de zor değil. İşin özünde tüm bu beklentiler “kapsayıcı, eşitlikçi, kucaklayıcı” bir çatı altında birleşiyor. Kalın sağlıcakla.
Ekleme Tarihi: 29 Mart 2024 - Cuma
Osman KALYONCU / Spor Yazarı

YENİ NESİL TARAFTARININ BEKLENTİLERİ

Teknolojinin baş döndürücü hızı ile dijital evrenin tüm yaşamımızı sarmadığı zamanlarda sporun futboldan ibaret, futbolun da erkeklere ait olduğu o yıllarda naif, sevgi dolu bir ses hepimizi kucaklamayı başarmıştı. O ses, Ekim ayında kaybettiğimiz, hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç idi… Harika Türkçesi, gülen yüzü, yumuşacık sesiyle sporu futbol odaklı olmaktan çıkarıp, kadınları, çocukları ve gençleri de kucaklıyor, televizyon ekranından evlerimize konuk olarak sporu ailelerin bir parçası yapmayı başarıyordu. Yazıma Halit Kıvanç ile başlamak istememin nedeni; öncelikle bir ustayı saygıyla anarken, bugün artık tüm kodları değişen, yeni nesil taraftarların en büyük beklentisi “kucaklayıcı ve kapsayıcı” yaklaşımın daha o yıllarda Halit Kıvanç tarafından nasıl başarıldığını hatırlatmaktı.

Evet; hepimiz biliyoruz ki 20. yüzyılda teknoloji ve dijital devrimin getirdiği dönüşüm, yaşamın her alanında olduğu gibi taraftar profilinde de ezberleri bozdu. Taraftarlık artık hızla değişiyor! Altman Solon’un 2022 yılında yaptığı Küresel Spor Araştırması’na göre birçok genç sporsever, bir takıma ya da takımlara ilgi duymaktan öte bireysel sporculara daha fazla ilgi duyuyor. Taraftarlar, çıkan haberleri önce sosyal medya aracılığıyla takip etmeyi tercih ediyor. Gerçek zamanlı istatistik özelliğine sahip ve bıraktığın yerden izlemeye devam etme şansı sunan OTT servisleriyle spor içeriklerini daha fazla dijital platformlardan tüketiyorlar. Yeni nesil taraftar deneyimleri ön plana çıkıyor; sporda sanal ve artırılmış gerçeklik, taraftarların takımlarını desteklemeleri için yeni görüntüleme deneyimleri yaratıyor.

Taraftarlığın Geleceği Raporu’nun sonuçlarına göre; genç taraftarları kazanmanın önündeki en büyük engeller beklenti ve endişelerinin karşılanmaması. Cinsiyet eşitsizliğinden çevre sorunlarına kadar uzanan geniş yelpazede toplumsal sorunlara ilişkin endişelere sahipler. Genç kuşak tükettikleri markalardan ve taraftar oldukları spor kulüplerinden de toplumsal sorunlara ilişkin tavır geliştirmelerini ve liderlik etmelerini bekliyor. 

Yeni kuşak taraftarların beklenti ve endişeleri doğru şekilde değerlendirildiğinde, kulüplerin bunları bir fırsata dönüştürmeleri, çözümler üretmeleri hiç de zor değil. İşin özünde tüm bu beklentiler “kapsayıcı, eşitlikçi, kucaklayıcı” bir çatı altında birleşiyor.

Kalın sağlıcakla.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vezirkopruozlem.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.