Haber Detayı
17 Ocak 2022 - Pazartesi 17:28 Bu haber 17560 kez okundu
 
Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama!
Ziraat Odası Başkanları, Vezirköprü ilçesinde bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi.
GÜNCEL Haberi
Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama!

Samsun İl Koordinasyon Başkanı Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü'nün başkanlığında bir araya gelen Samsun İlçelerinin Ziraat Odası Başkanları, mazot ve gübreye yapılan zamlardan dolayı çiftçinin üretemez duruma düştüğüne dikkat çekti.

 

Çiftçinin üretimdeki girdi maliyetlerinin yarısının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyleyen Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü; "2021 yılı itibariyle mazot, gübre, tohum, ilaç ve yem fiyatlarındaki aşırı yükselişte bölgemizde ekim yapılan ürünlerde gübre kullanımı azalmıştır. Hatta hiç gübre kullanmadan buğday ekimi yapıldı. Yapılan gübre mazot destekleri çok yetersiz kalmıştır. Mazotta ÖTV ve KDV'nin kaldırılması, gübre fiyatlarının yarısının devletimiz tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.

 

Son bir yılda Amanyum Sülfat Gübresi yüzde 437, Amonyum Nitrat Gübresi yüzde 371, Üre Gübresi yüzde 403, Dap Gübresi yüzde 294, 20-20-0 Kompoze Gübresi yüzde 261, tarımsal sulamada kullanılan elektrik yüzde 95, mazot yüzde 107, tohum yüzde 75 - 100 arası, süt yemi yüzde 97 ve besi yemi yüzde 96 oranında artmıştır.

 

Çiftçilerimiz çalışıyor ve üretiyor ama hiç para kazanamıyor. Bu sorunlar çözülür ve yeterli destek verilir ise çiftçilerimiz üretime devam eder ve üretimde sıkıntı yaşanmaz. Aksi taktirde bu sorunlar sadece çiftçimizin sorunu olarak kalmayacak. Bu durumda üretim azalacak, ekonomide sıkıntı yaşanacak, hayat pahalılığı artacak, tüketici de zor durumda kalacaktır." dedi.

 

Basın açıklamasında; Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı İl Koordinasyon Başkan Yardımcısı Arslan Kaya, 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ve Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy hazır bulundu.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Ziraat, Odası, Başkanlarından, ortak, açıklama!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama!
Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama!
Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama!
Yorumlar
Haber Yazılımı