Haber Detayı
22 Ocak 2022 - Cumartesi 10:05 Bu haber 4318 kez okundu
 
YAĞLI BOYA USTALIĞI - Emekli Memur Ahmet Kökçe
Emekli Memur Ahmet Kökçe’nin kaleminden Vezirköprü’de Yağlı Boya Ustalığı...
YEREL Haberi
YAĞLI BOYA USTALIĞI - Emekli Memur Ahmet Kökçe

Sayın Özlem Gazetesi Okuyucuları, sizlere 1960’lı yıllarda ki yağlı boya mesleğini anlatacağım.

,

İstanbul’da mesleği öğrenip Vezirköprülü oluşu nedeniyle ilçeye gelen yağlı boya ustası, iş elbiselerini giyip, patlak diye tabir edilen boya kutusu ve fırçasını alarak çarşıda gezer. Binek hayvanlarına eyer, yük hayvanlarına semer yapan saygıdeğer Fikri Köme bu ustaya ‘Ne iş yapıyorsun, mesleğin ne?’ dediğinde, Usta ‘Evlerdeki ahşap kısımları yağlı boya ile duvarları da matolinle (Plastik Boya) ile boyuyorum’ der. 

 

Fikri usta, ilçede evlerin giriş kapılarının ev sahiplerince maviye veya yeşile boyandığını, odaların nasıl olacağını sorunca, Usta ‘Ben senin evi boyayım beğenirsen emeğimi verirsin, beğenmezsen vermezsin’ der. O tarihlerde binek ve yük hayvanının çok oluşundan Fikri ustanın geliri iyidir. O yüzden ‘Boya da görelim’ der. 

 

İlçedeki evlerin tamamının kapı, pencere, dolap kapakları ve tavanı ahşaptır. Usta, malzemelerini alır ve Fikri ustanın evine gider. Ahşaplardaki budakları boyadan sonra reçineleri akmasın diye pürmüz ile yakar, zımparalar, ahşapları kendi yaptığı macun ile elden geçirir. Kuruyunca zımparalar, ahşapların kurumadan dolayı açılan aralıklarını da macunla doldurur. Macun kuruyunca çatlayan yerleri yoklama macunla kapatır. Zımpara ile pürüz bırakmaz. Astar boya ile her tarafı boyar. Kuruyunca son kat denilen yağlı boyaya daha parlak olması için vernik katarak o zamanın en gözde rengi olan cam göbeği mavisi ile duvarları da krem rengi matolinle boyar. Fikri ustaya bitirdiğini söyler. Ev sahibi gelip bakınca ‘Yalancı cennet olmuş, çok beğendim. Bu işin ustasısın’ der ve borcunu sorar. Usta, o zamanın parası ile bir miktar söyler. Fikri usta, ‘Bu emeğin karşılığı daha fazla’ diyerek bir miktar fazla verir. 

 

Bu evin boyandığını duyup gelenler, misafir olarak gelenler boyanmış evi çok beğenirler. Ustayı arayıp evlerini boyatırlar. Çok güzel olduğunu söylerler ve boyalı evde zevkle oturmayı öğrenmiş olurlar.

 

Kaynak kişi Yağlı Boya Ustası Ağabeyim Mustafa Kökçe.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: YAĞLI, BOYA, USTALIĞI, -, Emekli, Memur, Ahmet, Kökçe,
Yorumlar
Haber Yazılımı