Haber Detayı
04 Şubat 2022 - Cuma 14:39 Bu haber 12370 kez okundu
 
Usta -'Gazeteler mağdur oluyor'
Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumunun resmi ilanlar için hala fiyat açıklamamasına tepki gösterdi.
GÜNCEL Haberi
Usta -'Gazeteler mağdur oluyor'

Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumunun resmi ilanlar için hala fiyat açıklamamasına tepki gösterdi.

 

TBMM Genel Kurulunda söz alan Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta’nın konuşmasından satır başları şöyle:

 

HALA NEDEN AÇIKLANMADI

 

Usta, Basın İlan Kurumunun ulusal ve yerel gazetelere her yıl yayımlanan resmî ilanlar için bir fiyat açıklaması gerektiğini, bu fiyatın hâlâ açıklanmadığını söyledi. Usta, “Yıllardan beri her yıl aralık ayında açıklanan bu fiyatlar şubat ayına gelmemize rağmen niye açıklanmadı?” diye sordu.

 

GAZETELER MAĞDUR OLUYOR

 

Usta, “Bu ilanlar özellikle yerel gazeteler açısından son derece önemli onların hayatını sürdürebilmesi açısından fakat buna rağmen hâlâ bu belirleme yapılmamış. “Niye yapılmadı?” diye araştırdığımızda, genel kurul toplanamamış.

 

Ee, genel kurul niye toplanamamış? Hükûmetin temsilci olarak 12 isim bildirmesi gerekiyor. Hükûmet, karar veremedi herhâlde ki bu rejimde, bu hızlı adım atılan rejimde bu 12 ismi bildirmediği için Genel Kurul toplanamıyor, Genel Kurul toplanamadığı için yeni fiyatlar belirlenemiyor ve başta yerel gazeteler olmak üzere bütün yerel ve ulusal gazeteler bu anlamda mağdur oluyor.” dedi.

 

DÜZENLEME YAPILMASI BEKLENİYOR

 

Usta, “Bunun hemen düzeltilmesi gerekir, buradaki beklenti de sütun santim fiyatının 50 binin altında olan gazeteler için 35 lira olması, 50 binin üzerinde olan gazetelerde de buna paralel bir düzenleme yapılması şeklinde bir şey bekleniyor. Burada da yine tarife belirlendiği andan itibaren de ekseriyetle yapılan şey “Takip eden aydan itibaren.” deniliyor. Burada artık bunun yapılmaması, hemen takip eden günden itibaren bu fiyatların bir an evvel açıklanması ve bu fiyatların da bu şekilde geçerli olmasının önem taşıdığını ifade etmek istiyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.        
Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Usta, -'Gazeteler, mağdur, oluyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı