Haber Detayı
15 Ocak 2022 - Cumartesi 10:32 Bu haber 7474 kez okundu
 
Süt Birliği Yer İstiyor
Vezirköprü Süt Üreticileri Birliği, üretim yapmak için yer arayışına girdi.
YEREL Haberi
Süt Birliği Yer İstiyor

Vezirköprü Süt Üreticileri Birliğine bağlı kooperatif başkanları ile bir araya gelen Birlik Başkanı Ziya Değerli, üretici için katkı sağlayacak proje için kolları sıvadı.

 

Samsun genelinde bulunan 11 birlik içerisinde en çok süt toplayan Vezirköprü Süt Üreticileri Birliği, ilçede 84 mahalledeki üreticilerden süt alımı gerçekleştiriyor. 975 üyesi bulunan birlik, bünyesinde Narlısaray, Hayranlı, Göl ve Bahçekonak Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerini barındırıyor. 

 

2021’DE YAKLAŞIK 5 BİN TON SÜT TOPLADI

 

Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği süt fiyatını baz alan Samsun’da tek birlik olma özelliğine sahip Vezirköprü Süt Üreticileri Birliği, 2022 yılında 100 mahalleden süt toplamayı hedefliyor. 

 

84 Mahalledeki üreticilerden 2021 yılında 4 bin 978,806 ton süt alımı gerçekleştiren Vezirköprü Süt Üreticileri Birliği, bu alım karşılığında 16 milyon 364 bin 859 lira ilçeye girdi sağladı. Bu girdinin yanı sıra yaklaşık 5 milyon lira da üreticilere yem satışı gerçekleştirdi.

 

ÜRETİM ŞART

 

Vezirköprü’de toplanan sütün küçümsenemeyecek miktarda olduğuna dikkat çeken Vezirköprü Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ziya Değerli, üreticiye katkı sağlamak için sütten yapılacak üretimin şart olduğunu ifade etti. 

 

Başkan Değerli, toplanan sütün saklama koşulları ve geri dönüşler dikkate alındığında üreticinin değer kaybına uğramaması, ürününün her şekilde değerlendirilmesi için süt ürünleri üretimi yapacaklarını söyledi.

 

ÜRETİM İÇİN DESTEK ŞART

 

Vezirköprü üreticisine katkı sağlayacak bir proje çalışmasına girdiklerini söyleyen Başkan Değerli; “Üretim gerçekleştireceğimiz proje sayesinde hem üreticimiz kazanacak hem de vatandaşımız için yeni bir istihdam alanı oluşmuş olacak. 

 

İlçemiz için fayda sağlayacak bu proje için birliğimize ait bir yer olması gerekiyor. Bunu da yerel yönetimlerden talep ediyoruz. Daha önce böyle bir tahsis Göl Belde Başkanı Bayram Çiçekdağ döneminde Göl Mahallemizde yapılmıştı. Ancak çeşitli nedenlerden faaliyete geçirilemedi. 

 

Ekonomik olarak zor günlerden geçtiğimiz bu süreçte üreticimiz için yerel yönetimler ile el ele verip bu projeyi hayata geçirmek önem arz etmektedir.” dedi.

 

TEŞEKKÜR

 

Samsun genelinde süt toplamada ve üreticiye katkı sağlamada öncü birlik olmalarını sağlayan destekçilerine de teşekkür eden Başkan Değerli; “Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’a, Vezirköprü İlçe Tarım Müdürü Yakup Çağlıyan ve il - ilçe tarım ve orman müdürlükleri personeline verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim. İnşallah hep birlikte üreticimiz için üzerinde durduğumuz bu projeyi de gerçekleştirebiliriz.” şeklinde ifade etti.    

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Süt, Birliği, Yer, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı