Haber Detayı
26 Ocak 2022 - Çarşamba 11:23 Bu haber 2533 kez okundu
 
Soğukta onları unutmayalım!
Havaların soğumasıyla sokak hayvanları için zor günler başladı. Sokak hayvanları bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorunda.
YEREL Haberi
Soğukta onları unutmayalım!

Vezirköprü ilçesinde sokak hayvanları için bir barınak olmadığından, hayvanseverler kış günlerinde sokak hayvanlarının unutulmamasını istiyor.

 

Sokak hayvanları için basit ama etkili olacak bazı önerilerde bulunan hayvanseverler, sokak hayvanları için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor;

 

* Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

 

* İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın.

 

* Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

 

* Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.

 

* Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, belediyeye haber verin.

 

* Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

 

* Kuşlar için pencerenizin önünü temizleyip, pencere kenarına ekmek kırıntıları, bulgur serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

 

* Kasaplarda atık olarak çıkan sakatatlardan alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplar da var.

 

* Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.

 

* Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.

 

Hasan Gergin'den öneri

 

Vezirköprü'de kuyumcu olan ve sokak hayvanlarına yaptığı yardımlarla da bilinen Hasan Gergin, soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının kaderine terk edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Periyodik olarak hayvan beslemek için sokak hayvanlarına mama ulaştırmasıyla bilinen Gergin; "Bu soğuk kış günlerinde insanlarımız daha duyarlı olmalı. İlçe dışına gitmek zor olabilir elbette. Ama en azından ilçe sokaklarında aç gezen sokak hayvanlarına, kuşlara yiyecek sağlamak hepimiz için kolay bir yardım." dedi.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Soğukta, onları, unutmayalım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı