Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 18:18 Bu haber 45144 kez okundu
 
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas kitabının Kırgızcası, Bişkek ve IssıkGöl’de bilimsel toplantılarda değerlendirildi.
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar

Ankara’da yaşayan hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas adlı mitolojik destan romanı 2009 yılında birinci baskısı  Yurt Yayıncılık tarafından, ikinci baskısı 2016 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı (TİKA) tarafından Türkçe ve Azerbaycan Türkçesi ile yayımlanmıştı. 2020 yılının son aylarında ise Kırgızcası ve Özbekçesi yine TİKA tarafından yayımlanmış, kitap bu ülkelerin kurumlarına, üniversitelerine ve ilgili kişilerine dağıtılmıştı.

 

Kırgızistan Bişkek’te; Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi, Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi tarafından, Karakol’da ise Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi tarafından Hayrettin İvgin’in çalışmaları ve Manas kitabıyla ilgili olarak değişik günlerde bilimsel toplantılar düzenlenerek bilim adamlarınca bildiriler sunuldu.

 

Hemşehrimiz Hayrettin İvgin, E. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu ve Hacıbektaş E. Belediye Başkanı Mustafa Özcivan 08-16 Mart 2021 tarihleri arasında TİKA tarafından Kırgızistan’a gönderilerek bu toplantılara katıldılar ve konuşmalar yaptılar. 

 

İlk bilimsel toplantı 10 Mart 2021 günü Bişkek’te  Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi’nde gerçekleştirildi. “Hayrettin İvgin ve Manas Destanı Bilimsel Toplantısı” adını taşıyan etkinlikte 12 bilim adamı tebliğler sundular. Toplantıyı Akademi Başkanı Prof. Dr. Topçubek Turganaliyev yönetti.

 

Toplantı açılışında TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı) Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kırgız Devleti Hükümeti adına Başdanışman Kanlıbek Osmanalibekov, Kırgız Devleti Cumhurbaşkanı adına Başdanışman Arslan Koçiyev konuşmalarında Hayrettin İvgin’i kutlayarak, Cumhurbaşkanının ve Başbakanın selamlarını ilettiler. Toplantıda Prof. Dr. Taşmambet Kenensarıev, Prof. Dr. Süleyman Kayıpov, Prof. Dr. Abdurrahman  Alembaev gibi 12 bilim insanı tebliğler okudular. TÜRKSOY Genel Sekreteri ve Kazakistan E. Kültür Bakanı Prof. Düsen Kaseinov tarafından Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e “Manas’a Hizmet Ödülü” plaketi verildi. 

 

Akademi Başkanı Prof. Dr. Topçubek Turganaliyev de Hayrettin İvgin’in akademinin üyesi olarak seçildiğini açıkladı. Bu toplantı, Kırgızistan’ın TV ve basınında haber olarak geniş yer aldı. 

 

Bişkek’te yapılan ikinci toplantı 12 Mart 2021 günü Türkiye-Kırgızistan Manas-Devlet Üniversitesinde gerçekleştirildi. “Hayrettin İvgin’in Manas Kitabı Tanıtım Etkinliği” adını taşıyan toplantı, üniversitenin Rektörlük Salonunda başladı. Açılış konuşmasını üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan yaptı. Bu toplantıda; TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, Manas Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kaliya Kulaliyeva, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kojogeldi Guliyev, Kazakistan El Farabi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bakıtgül Kulcanova, TRT Avaz Kanal Koordinatörü Sedat Sarıkaya, E. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Hacıbektaş E. Belediye Başkanı Mustafa Özcivan ve Prof. Dr. Hayrettin İvgin konuşmalar yaptı. Bu toplantıda da Hayrettin İvgin’in çalışmaları ve eserleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Üniversitenin öğrencileri, öğretim üyeleri, öğretim elemanları, ilgili bölümlerin dekanı, bölüm başkanları, konuklar tamamen doldurulmuş salonda toplantıyı izlediler. Toplantı salonunda Manas Üniversitesi Rektörü, Hayrettin İvgin’e ve Türkiye’den gelen  konuklara üniversitenin hediyelerini verdi.

 

Üçüncü toplantı 15 Mart 2021 günü Karakol şehrinde, Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıyı Rektör Askarbek İmanbayev açtı. Konukları tek tek tanıttı. Bu etkinliğe, üniversitenin rektör yardımcıları, ilgili dekanları ve bölüm başkanları, Türkçe Öğretim Merkezi öğrencileri ve konuşmacılar katıldı.

 

Konuşmacılar, Manas Destanı romanı ve Hayrettin İvgin’le ilgili değerlendirmeler yaptılar. Dinleyicilerden bazıları Hayrettin İvgin’e Manas’la ilgili sorular sordular. Soruların cevapları tatminkâr oldu ki Hayrettin İvgin’i sık sık alkışladılar. 

 

Toplantı sonunda Rektör Prof. Dr. Askarbek İmanbaev Türkiye’den katılan üç kişiye “Teşekkür Belgesi” verdi. Hayrettin İvgin’in belgesinde “Türkiye Kırgızistan arasında dostluk ve ilişkilerin güçlendirilmesinde katkıda bulunduğunuz, üniversitemiz ile yakın işbirliği kurduğunuz için teşekkür ederiz.” ifadeleri yer alıyordu.

 

Bu toplantı da TV’lerde haber olarak yer aldı. Kırgızistan-Bişkek’te Kültür Enformasyon Gençlik ve Spor Bakanı Kayrat İmanaliyev tarafından Hayrettin İvgin’e Abay Kunanbay’ın 175. yılı sebebiyle yaptığı çalışmalar sebebiyle  “onur belgesi” verildi. Kültür Bakanı Kayrat Bey, akşam yemeğine ve bir Opera gösterisine davet etti.

 

Hayrettin İvgin Kırgızistan’da kaldığı 7 günlük süre içinde dört televizyon programına röportaj verdi. Kırgız Milli Kütüphanelerinde yapılan Abay Yılı Kapanış Toplantısında Abay ile ilgili konuşma yaptı. Ayrıca Bişkek TV’de “5 Şiir-5 Şair” programında da değerlendirme konuşmasında  bulundu.  

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Prof., Dr., İvgin, için, Kırgızistan’da, Bilimsel, Toplantılar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Prof. Dr. İvgin için Kırgızistan’da Bilimsel Toplantılar
Yorumlar
Haber Yazılımı