Haber Detayı
04 Aralık 2021 - Cumartesi 09:59 Bu haber 3317 kez okundu
 
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde öğrencilerin gelişimini desteklemek amacıyla At Terapisine (Hipoterapi) başlandı.
YEREL Haberi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde at terapisinin oldukça yaygınlaştığını söyleyen Özlem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ayşenur Öztürk; “Hem eğitim hem sağlık alanlarında etkin olan bu terapi yöntemi ile birçok rahatsızlıkta ciddi ilerlemeler gözlemlenmiştir.” dedi.

 

Hipoterapinin; Otizm, MS, Down Sendromu, Serebral Palsy, Hiperaktivite, işitme-öğrenme bozuklukları, ortopedik hastalıklar ve bazı omurilik hastalıklarına sahip hastalarda gözle görülür bir iyileşme sağladığı yapılan araştırmalarca kanıtlandığına dikkat çeken Öztürk; “At terapisinin çok keyifli bir tedavi biçimi olmasıyla kişinin tedavi sürecine aktif katılımı sağlanır. Kısa sürede çok hızlı gelişmeler gözlemlenmektedir. At, terapi sırasında bir dakikada vücuda verdiği 200 titreşimle başka hiçbir canlının yapamayacağı bir terapi uygular. Bu tedavide temel amaç kas perdesini normalleştirebilmek, denge tepkilerini geliştirmek, vücut kontrolü sağlamak ve koordinasyon duygusunu arttırabilmektir. At terapisi çevreye ait duyuların gelişmesi, göz-el koordinasyonun sağlanması, ayırt edebilme yeteneğinin kazanılması açısından en ideal yöntemdir. Bu yönteme başvuranlar, kendilerini daha iyi hissetmekte, özgüvenleri artmakta, dış dünyayla sağlıklı bir iletişim kurmaktadırlar. Etrafına karşı kayıtsız olan bir çocuğun atın varlığını, etrafını kabullenmesi, hiperaktif çocuğun sakinleşmesi, dikkat eksikliği olan bir çocuğun atın üzerinde durabilmek için beynini ata odaklaması bu terapinin çocuğa sağladığı katkılardandır. Çok yönlü etkisi, eş zamanda tekrarlayan karmaşık hareketlerin birleşimi, bir at ile bir çocuğun iletişimi hippoterapinin benzersiz bir tedaviye dönüşmesini sağlar.” dedi.

 

Öztürk, kurumda uzman fizyoterapistler eşliğinde uygulanan hippoterapi ile fiziksel, zihinsel ve duygusal yetersizliği olan çocukların gelişimine katkı sağlanmasını amaçladıklarını ekledi.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: Özgür AĞCA
Etiketler: Özlem, Rehabilitasyon'da, at, terapisi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Özlem Rehabilitasyon'da at terapisi
Yorumlar
Haber Yazılımı