Haber Detayı
28 Ocak 2022 - Cuma 16:44 Bu haber 4470 kez okundu
 
NASIL CEVAP VERECEK?
Mesleki Eğitim Merkezleri statüsünde yapılan değişiklik ile ara eleman yetiştirilebilecek. Peki; Mevcut konumu ve yapısı ile Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezi eleman ihtiyacına nasıl cevap verecek?
YEREL Haberi
NASIL CEVAP VERECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lise statüsüne getirilerek örgün eğitime dahil edilen Mesleki Eğitim Merkezlerinde ülkede duyulan ara eleman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile Mesleki Eğitim Merkezleri hem lise öğreniminin hem de çalışma hayatının beraber yürütüleceği bir kurum haline getirildi.

 

“Gelecek mesleki eğitimde” sloganıyla başlatılan mesleki eğitim seferberliği kapsamında öğrenci sayısı da giderek artıyor. Ortaokul döneminde yetenekleri doğrultusunda mesleklere yönlendirilen öğrenciler, Mesleki Eğitimde alacakları 4 yıllık eğitimin ardından lise öğrenimlerini tamamlamış sayılıyor.

 

Öğrenciler, Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptırdıklarında haftanın 1 günü kurumda eğitim öğretime devam ederken, diğer günlerde ise pratik eğitimlerinin gerçekleşmesi için işletmelerde eğitimlerini alıyor.

 

HEDEF 1 MİLYON

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı bir açıklamada; “2022 yılı sonunda mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısını ülke genelinde 1 milyona çıkartacağız. Genç işsizliğin azaltılmasında mesleki eğitim merkezlerinin çok önemli katkısı olacak” dedi.

 

VEZİRKÖPRÜ KALDIRABİLECEK Mİ?

 

Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü çalışma kapsamında Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğrenci sayılarının artacağı belirtiliyor. Ancak mevcut yapısı ve konumu itibari ile artan öğrenci sayısı karşısında Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezi yetersiz kalacak. 

 

Sanayi kooperatifinden kalma mevcut binada kısıtlı imkanlarla eğitim öğretim yapılan Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezi, artan öğrenci sayısına ve günün şartlarına nasıl cevap verecek?

 

BİNA YETERSİZ

 

1993 yılında çıraklık eğitim merkezi adıyla açılan okul yeni adıyla Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezinde 300’e yakın öğrenci eğitim öğretim görüyor.

 

Yıllardır kısıtlı imkanlarla sanayi kooperatif binasında eğitim öğretim vermeye çalışan kurumda sadece 4 sınıf bulunuyor. Öğretmen ve öğrencilerin aynı tuvaletleri kullandığı öğrenilen kurumun bina ihtiyacı ilçemizi yönetenlerin ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün öncelik vermesi ve bir an önce çözmesi gereken bir konu durumuna geldi.

 

İki katlı binanın sadece tek katının kullanıldığı kurumun alt katında ise yine sanayi işyerleri bulunuyor. Bu kapsamda Mesleki Eğitim Merkezleri statüsünde yapılan değişiklik ile öğrenci sayısı artacağından binanın yetersiz kalacağı öngörülüyor.

 

KURUMDA HANGİ FAALİYETLER VAR?

 

Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezi yönetici ve öğretmenleri alan çalışmalarına başladı. İşletmeleri tek, tek ziyaret eden kurum yönetimi, ara eleman için tespit çalışmaları yapıyor. 

 

İş kollarında ihtiyaç duyulan çırak, kalfa ve usta sayılarını tespit ederek bu işletmelere öğrenci yönlendirileceği öğrenildi.

 

Son düzenlemelerle devlet tarafından çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u, kalfalara ise yüzde 50’si kadar ücret ödemesi verildiği belirtilirken öğrencilerin 4 yılın sonunda meslek lisesi diplomasının yanında, ustalık belgesi, iş yeri açma belgesi verildiği ve öğrencilere iş kazası ve meslek hastalığı sigortası da yapıldığı edinilen bilgiler arasında.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: NASIL, CEVAP, VERECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı