Haber Detayı
26 Mart 2022 - Cumartesi 09:52 Bu haber 22376 kez okundu
 
Kenevir Fabrikası Havza’ya Kurulacak
Çalışmalar başladı! Kenevir fabrikası Havza OSB’de kurulacak.
GÜNCEL Haberi
Kenevir Fabrikası Havza’ya Kurulacak

Son yıllarda Vezirköprü ilçesi ile adı anılan Kenevir’in fabrikası komşu ilçemiz Havza’da Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak.

 

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019 yılında Samsun’u ziyareti sırasında ‘Kenevirin başkenti Vezirköprü olacak’ açıklamasıyla gündeme gelen Kenevir için çalışmalar sürüyor.

 

Erdoğan’ın söylemi üzerine Kenevir üretiminde yaşanan artışın yanı sıra sorunlar da beraberinde geldi. Kenevir üreticisi zor şartlarda tohumunu satabilirken, sap kısmına ise pazar bulamadı. Üreticinin yaşadığı pazar sorunu yüzünden ekim alanlarında da azalma yaşandı.

 

SOMUT ADIM ATILMADI

 

Kenevirin başkenti olması beklenen Vezirköprü’de, üretim dışında hiçbir somut adım atılmadı. Araştırma Enstitüsünün Vezirköprü’ye kurulması istendi, keneviri işleyecek bir fabrikanın kurulması istendi, ancak Organize Sanayi olmadığından istekler havada kaldı.

 

Vezirköprü, istihdam yaratacak bir iş kolunu daha kaybetti. İlçede göçü önleyecek, istihdam alanı yaratacak kenevir fabrikası kurulması yönünde bir çalışma olmadığından yine bir fırsatı daha kaçırdık.

 

HAVZA’DA KURULACAK

 

Havza ilçesinde çiftçilere, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulacak kenevir işleme fabrikası tanıtıldı. 

 

Havza Ziraat Odası’ndaki toplantıda konuşan Kaymakam Cengiz Nayman, Havza OSB’de kurulacak tesisin ileriye dönük olarak çok sayıda istihdam sağlayacağını vurguladı.

 

Nayman, “İnşallah kenevir ekimi bölgemizde arttıkça Havza OSB’de kenevir işleyen fabrika ve tesis sayısı artacak bu da istihdamı artırarak göçü tersine çevirecek. Bizlerin firmamıza güveni tam. Siz değerli üreticilerimizin de desteği ile bölgemizde kenevir ekim alanları artıkça hem üreticimiz, hem sanayicimiz hem de Havza kazanacak. Bizler kenevir ekimi yapacak olan çiftçilerimizin yanındayız.” dedi.

 

KENEVİR STRATEJİK ÜRÜN 

 

Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise kenevirin stratejik bir ürün olduğunu vurgulayarak, “Savuma sanayi, tekstil sanayi, ilaç, kimya ve birçok alanda kullanılan bu ürünün bölgemizde üretilmesi ile Havza OSB’de bu ürüne yönelik yatırımlar da çoğalacaktır. Kenevir çiftçimiz için iyi bir gelir kaynağı. Kenevir ekimi ile ilçemizde ürün yelpazemizin genişlemesi çiftçimizin alternatif ürünlere yönelmesi gelirlerini doğrudan etkileyecektir “dedi.  

 

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM OLACAK 

 

Toplantıda firma yetkilileri, çiftçiler ile alım garantili sözleşme imzalanacağını söyledi. Daha sonra firma yetkilileri Uğur Balkur, Ayhan Yurdagül ve Hasan Sağdan ile Tarım Danışmanı Oğuz Kavuncu tarafından alım garantili sözleşmeli kenevir ekimi ile ilgili bilgiler aktarıldı. Balkur, sözleşme imzalayan çiftçilere dekar başı 3 kilogram tohum, 85 kilogram gübre ve 400 liradan 2 sulama avansı verileceğini belirterek, şunları kaydetti: “Mahsulü fabrika olarak biz hasat edeceğiz. Çiftçimizden üretilen ürün olan lif amaçlı kenevir sapının kilosunu 3,75 liradan alacağız. Üretim yapmak isteyen çiftçilerimizle pazartesi ve salı günü Havza Ziraat Odasında firmamız arasında sözleşme imzalanacak.”

 

UZMANLAR HAZIR BULUNDU 

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç tarafından kenevir tarımı, kenevir ekiminin toprağa faydaları ve kenevirden elde edilen ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Toplantıya, Ladik Akdağ Sulama Birliği Başkanı Ümit Çataloğlu ve çiftçiler katıldı.

 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Kenevir, Fabrikası, Havza’ya, Kurulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı