Haber Detayı
26 Kasım 2021 - Cuma 19:52 Bu haber 10372 kez okundu
 
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Kaymakam Halid Yıldız, Vezirköprü’de mesleki eğitimin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, mesleki eğitimle, çırak – kalfa - usta işbirliğinin geliştirilmesi ve ilçe esnafının sorunlarının görüşülmesi amacıyla Mesleki Eğitim Merkezi idarecileri, öğretmenleri, Oda Başkanları ve temsilcileri ve farklı iş kollarından esnafla bir araya geldi.
YEREL Haberi
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı

Yapılan toplantıda iş yerlerine öğrenci yönlendirilmesi ve gelecekte çırak, kalfa ve usta ihtiyacını karşılama konusu değerlendirildi.

 

Kaymakam Halid Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamda; “Ülkemizde çeşitli meslek gruplarında ve iş gücünde çalışacak ara eleman yani çırak, kalfa, usta ihtiyacı var. Devletimizin ve Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda bu konuya çok önem veriyor ve destekliyor. Son yıllarda yapılan değişikliklerle Mesleki Eğitim Merkezlerine 14 - 15 yaşında kayıt olan ortaokul mezunu öğrenciler, haftada bir gün okula, diğer günlerde iş yerinde çalışarak, 4 yılın sonunda yani 17 - 18 yaşında; lise mezunu, usta, meslek sahibi olarak mezun oluyor. Aldıkları belgeyle iş yeri açabiliyor ve 4 yıl süresince sigortası devlet tarafından yapılmakla birlikte, aylık 515 tl öğrencilere katkı payı veriliyor.” dedi.

 

Kaymakam Yıldız toplantıdaki konuşmasının devamında; “Amacımız Mesleki Eğitim, İşveren işbirliği ile geleceğimizin teminatı olan bu çocuklarımızı, Ahilik anlayışı ve ahlakına uygun şekilde eğiterek, iş kollarında yetiştirerek, devletimize ve milletimize üretim yapan, katma değer sunan ahlaklı, faziletli ve erdemli insanlar olarak yetiştirerek istihdama katkı sunmak. Bu amaçla Mesleki Eğitim Merkezi tarafından ilçemizdeki iş yerlerinin ihtiyaç duyduğu çırak, kalfa, usta ve usta öğretici ihtiyacının tespit edilmesi amacıyla yürütülen çalışmaya katkı sunmalarını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaymakam Yıldız, açıklamanın ardından toplantıda katılımcıların sorunlarını dinledi.

 

Katılımcılardan Yörükoğlu Mobilya Temsilcisi Ali Toygar; “Devletimiz maddi olarak işletmelere büyük destek sağlıyor. Sigortasının Mesleki Eğitim Merkezi tarafından yapılması da çok büyük kolaylık. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri daha istekli ve bilinçli olarak işletmeye geliyor. 4 yıl çalıştıkları için daha verimli oluyor ve bu şekilde 3 öğrenci çalıştırıyoruz. Bu öğrencilerimizin faydası da bizim için büyük.” dedi.

 

Çelebi Oto Elektrik İşletmesi Sahibi Nuri Çelebi; “Mesleki Eğitim Merkezinin yapacağı ihitiyaç analizi çalışmasının ilçemize ve esnafımıza çok büyük katkı sunacaktır. Çırak öğrenci yönlendirmelerinin Mesleki Eğitim Merkezi’nin yapması durumunda öğrencilerin işlerini ve işyerlerini daha çok benimseyecektir. Birinci ağızdan esnafın sorunlarının görüşülmesi çok önemli. Bu şekilde yapılacak toplantılar ilçemize katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

Toplantıya katılanlara teşekkür eden Kaymakam Halid Yıldız, mesleki eğitime büyük önem verdiklerini, bir yol haritası belirleyip konu üzerinde detaylı çalışma yapacaklarını ifade etti.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Kaymakam, Yıldız, esnafla, bir, araya, geldi, , Mesleki, eğitim, masaya, yatırıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Kaymakam Yıldız esnafla bir araya geldi  Mesleki eğitim masaya yatırıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı