Haber Detayı
28 Mayıs 2021 - Cuma 18:16 Bu haber 12164 kez okundu
 
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu, Adatepe Mahallesinde çiftçilerle bir araya geldi.
YEREL Haberi
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'

Sektöre dair bilgilendirmeleri hem köy ziyaretlerinde ve hem de ulusal tarım kanalı Agro TV’deki programlarda ele almaya devam eden Başkan Adayı Oğuz Kavuncuoğlu yapmış olduğu açıklamalarında "Bizleri muhabbetle karşılayan çiftçilerimize öncelikle çok teşekkür ediyorum. Fabrikamız malesef iş bilmezlerin elinde ziyan olmaktadır.  Ayrıca, mevcut kayyım yönetiminin kimin için çalıştığını merak ediyoruz." dedi.

 

“Çiftçimiz için çalışsalardı çiftçimiz pancardan para kazanırdı.” diyen Kavuncuoğlu; “Malesef, çiftçimiz para kazanmadığı için ekimden vazgeçti. 2017’den günümüze ekim miktarı en az  yüzde 50 azaldı. Şayet, fabrikamızı düşünselerdi geldiklerinde 70 milyon olan fabrika borcunu 150 milyon TL’ye çıkarmazlardı. Üzerine bir de son 4 yılda  50 milyon TL zarar açıklamazlardı. Memleketin geleceğini düşünselerdi tarımsal işletme kurulması gereken yerleri yok fiyatına rayiç değerinden satmazlardı.” şeklinde konuştu.

 

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ

 

Kendi çiftçimiz yok sayılarak ihmal edilerek Konya’dan her yıl yüzbinlerce ton pancar tedarik edilmektedir. Bu durum çiftçimize değer vermeyen bir anlayışın eseridir. Pandemi döneminde ve bilhassa çiftçimizin ayakta kalması gereken zorlu bir dönemde, ısrarla çiftçilerimizi icraya vermezlerdi. Kasıtlı olarak oluşturdukları kitlesel mağduriyetlerle mensubu olduklarını söyledikleri siyasete iç kurdu  gibi gizliden gizliye zarar vermeye çalışmazlardı. Amasya merkez ilçe başkanlığı görevindeki avukat olan damat üzerinden çiftçi icra dosyaları rant kapısı yapılmazdı. 

 

PROJELERİMİZ HAZIR

 

Sektördeki yeniliklerden uzak olduklarını görüyoruz. Günümüzde fabrikalar kendi bünyesinde yerinde ve zamanında hasatla çiftçinin pancar hasadı ve nakliye sorunları tamamen ortadan kaldırmıştır. Daha randevu sorunu çözememiş iş bilmezlerin samimiyetsizliğini çiftçilerimizin takdirine bırakıyoruz. 43 milyon olan Fabrika sermayesini sıfırlarını karıştırmadan yazamayacak durumdaki birinin fabrikaya yönetici olması toplumun vicdanını sızlatmaktadır.

 

Her alanda yeniliklere imza atacağımız, onlarca projemizle gençlerimize iş sahası açacağımız projelerimiz ile geliyoruz. 

 

SEÇİM TARİHİNİ KURACAĞI İTTİFAKA BAĞLADILAR

 

Derdi sadece koltuk olanlar, seçim tarihini kuracakları ittifaklara bağladıklarını biliyoruz. Bu yanlış zihniyetle mücadelemiz sonuna kadar sürecek. 

 

Şahsi ihtiras ve hesapları uğruna fabrikamızın geleceğini ateşe atanlar, çiftçimizin iradesinden ve kararından kaçmaktadırlar. Artık çiftçimizin sesine kulak verilmelidir. Seçimden hemen sonra ilçelerimizde kurulması gereken tarımsal işletmelerin derdindeyiz. 

 

MAKAMLAR İŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİDİR, SALTANAT İÇİN DEĞİL 

 

50 milyon zarar olmamışcasına, 150 milyon borç yokmuşcasına aymazlıkları devam edenlere  soruyoruz; SPK’ya kendi imzalarıyla sundukları fabrika zararını ve borcun anlamını bilmiyorlar mı? Böyle bir izansızlığı, böyle bir yanlışı fabrikamız 67 yıllık tarihinde yaşamamıştır. 

 

Buradan siyasi otorite, STK ve oda başkanlarına sesleniyoruz, sessizliğiniz ne zaman son bulacak. Asıl mesleği orman memuru olan, ticari yeteneği ve başka bir tecrübesi olmayan bir kişinin son 4 yılda açtığı 50 milyon zarar ve 150 milyon borcun sorumluluğunu kim alacak?

 

İşçi alımlarında ise, gerçekten ihtiyacı olan genç kardeşlerimizin nasıl göz ardı edildiği biliyoruz. Kayyım yöneticileri personel alımlarında bile sadece oy devşirmenin arkasından koşmaktadır.
Uzun zamandır çiftçimizin sesini, feryadını duymak istemeyenlere sesleniyoruz; Çiftçimizin gür sesi fabrikanın duvarlarında yankılanana kadar aralıksız mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu fabrika ticareten bitik olanların cebini doldurma yeri değildir. 

 

Fabrikamız ve çiftçimiz kalkınsın diye, genç çiftçilerimiz geleceğe umutla bakabilsin diye projelerimizi hayata geçirinceye kadar yılmayacağız ve yorulmayacağız. Biliyoruz ki her bir çiftçimiz umudun ta kendisidir. Aydınlık geleceğin meşalesidir. 30 yıldır yok sayılan çiftçimiz inanıyoruz ki artık söz sahibi olacak.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Kavuncuoğlu, -'Vezirköprü, değişimin, işaretini, verdi',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'
Kavuncuoğlu -'Vezirköprü değişimin işaretini verdi'
Yorumlar
Haber Yazılımı