Haber Detayı
28 Ocak 2022 - Cuma 15:20 Bu haber 4259 kez okundu
 
Çörüş -‘Bu zamlar ile esnaf sokakları aydınlanmaz’
Vezirköprü Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ümit Çörüş, yeni yılda uygulanan zam oranları hakkında açıklama yaparak esnafın zor duruma düştüğünü ifade etti.
YEREL Haberi
Çörüş -‘Bu zamlar ile esnaf sokakları aydınlanmaz’

Yeni yıla girerken elektrik, doğalgaz ve yeniden değerleme oranı ile zam gelen başta BAĞ-KUR olmak  üzere A’dan Z’ye her kalemde piyasaların olumsuz etkileneceğini belirten Bakkallar Esnaf Odası  Başkanı Ümit Çörüş “Bu zamların altından esnafımızın kalkması mümkün değil. Bu zamlar ile esnafın ışığı yanmaz, sokaklar aydınlanmaz. Çünkü vitrinin lambalarını söndürmek zorunda kalır. Bunların olmaması için esnaf için özel tarife uygulanmalı." dedi.

 

‘ESNAF BAĞKUR PİRİMİNİ ÖDEYEMEZ’

 

Elektrik, doğalgaz ve yüzde 36.2'lik yeniden değerleme oranına göre gelen diğer zamların başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere her kesimi olumsuz etkileyeceğini belirten Çörüş “Aralık ayı için açıklanan enflasyon oranı yıllık yüzde 36.08 artarak, beklentinin de üzerinde son 19 yılın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte yeni yıla yüksek zamlarla girilmesi başta esnafımız olmak üzere tüm kesimleri olumsuz etkiledi. Zaten pandemide oldukça zor günler geçiren, BAĞ-KUR’unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyerek zor günler geçiren esnafımız, bu zamların altından kalkamaz. Hatta dolabını çalıştıramaz, sokağı aydınlattığı vitrinlerinin lambalarını yakamayacak duruma gelir. Acilen esnafın bu durumu göz önüne alınarak zamlarda ve yeniden değerleme oranlarında esnekliğe gidilmeli. Elektrik ve doğalgazda esnafa özel tarife uygulanmalı” diye konuştu.

 

Çörüş, esnafın elektrik, doğalgaz, Bağkur, Ssk ve diğer harcamalarına gelen aşırı zamlarla  mücadele etmesinin mümkün olmayacağını da ekledi.  

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Çörüş, -‘Bu, zamlar, ile, esnaf, sokakları, aydınlanmaz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı