Haber Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 18:10 Bu haber 7850 kez okundu
 
Çarşamba'ya dev yatırım!
Vezirköprü kısır çekişmelerle meşgul olurken Çarşamba ilçesi hızla yol alıyor. Çarşamba OSB’ye 190 milyon TL değerinde yağ, margarin ve yem fabrikası kurulacak.
YEREL Haberi
Çarşamba'ya dev yatırım!

Çarşamba İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde 80 dönüm arazi üzerine yaklaşık 190 milyon TL’lik yatırım ile “soyadan yağ margarin ve yem fabrikası” kuracak olan Bek Tarım firması ile ön protokol imzalandı. 

 

Fabrika inşaatının 24 ay içinde bitirilmesi ve üretime geçmesi hedefleniyor. 

 

VALİ DAĞLI’DAN TEŞEKKÜR

 

İmza törenine Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlık etti. Dağlı, yatırımcı firmaya teşekkür etti. Vali Dağlı, “OSB’lerin genişlemesi, üretim, istihdam ve ihracatın artması için hep birlikte çalışıyoruz. Amacımız, yatırımcılarımızı her anlamda destekleyerek, istihdam oranına büyük bir ivme kazandırmaktır” dedi.

 

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ise, “Üreten büyüyen bir Çarşamba için var gücümüzle çalışamaya devam ediyoruz. İlçemize ve tüm hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

İMZALAR ATILDI

 

İmza törenine Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz, Müteşebbis Heyet Üyesi Ali Yılmaz, Çarşamba OSB Müdürü Mehmet Dalgıç, Gıda OSB Müdürü Serhat Semizoglu, BEK tarım firma yetkilileri Ali Bektaş, Mustafa Bektaş ve Barış Bektaş, OSB Proje ve Plan İşleri Yüklenici Firma Şehir Plancısı Hüseyin Kahraman ve Firma Yatırım Danışmanı Vahap Arpacı katıldı. 

 

HAVZA DA PAYINI ALIYOR

 

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Havza Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tamamıyla faaliyete geçtiğinde 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını ifade ederek, “960 dönüm alanda tesisler başladığı zaman toplam 3 bin 500 kişi çalışacak. Burayı 10 bin dönüme çıkardığımızda istihdam edilen kişi sayısını hayal bile edemiyoruz” dedi.

 

BİN KİŞİ ÇALIŞTIRACAK 

 

Tamamlanan ve yapımı devam eden fabrika yatırımlarından bahseden Vali Dağlı, “Havza Sanayi Organize Bölgesi’nde inceleme yapıyoruz. Havza OSB, Samsun’un Orta Anadolu’ya bağlandığı köşe noktası dediğimiz çok önemli bir noktada. Lokasyon olarak Merzifon Havalimanı’na 40 km, Samsun Limanı’na 70 km, karayolu 2 km yanımızdan geçiyor. Demiryolu da 2 km uzaklıkta ve bağlantı çalışmalarına da başlandı. Konum olarak çok avantajlı bir yerde. Çarşamba Havalimanı’na da 90 km uzaklıkta bu kadar önemli bir noktada güzel bir OSB şu anda oluşuyor. OSB 960 dönümden oluşuyor. Burada 46 sanayi parselimiz var. Şu anda sanayi parselleri, çok hızlı bir şekilde sanayiciler tarafından dolduruluyor. Birçok fabrika şu anda işletmeye başladı. Burada gaz beton fabrikası, gemi makinaları üretim yeri, tekstil gibi üretim yerleri var. Tamamen Avrupa’ya ihracata dayalı sağlıkla ilgili tekstil ürünleri üretecek olan bin kişi çalıştıracak fabrikanın da yapımına başlandı. Sektörler çok değişik. Burada tıbbi araç, alet ve makineler var. Gıda ile ilgili sektörler var. Süt ve tatlı fabrikaları var. Döküm fabrikaları var. Burası tam bir OSB şeklinde hızla yükseliyor. Ben 6 ay önce geldiğimde şu anda bulunduğumuz fabrika yapım aşamasındaydı. Şu anda günlük 30 tır sevkiyat yapılıyor. Bu az bir rakam değil. Bu ilerleyen dönemde ilerleyerek devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

VEZİRKÖPRÜ CAN ÇEKİŞİYOR 

 

Organize Sanayi Bölgesi olmayan Vezirköprü ilçesi yatırımlardan payını alamıyor. İstihdam alanları oluşturulamadığından sürekli göç veren Vezirköprü, çevre ilçelerde gerçekleştirilen yatırımları izlemekle yetiniyor.

 

Ekonomisi can çekişen Vezirköprü için sanayi alanındaki gelişmelerin olmaması da geleceğinin parlak olmayışının bir göstergesi. 
Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Çarşamba'ya, dev, yatırım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı