Haber Detayı
22 Nisan 2022 - Cuma 16:26 Bu haber 23569 kez okundu
 
973 İLÇE ARASINDAN 666’NCI OLDUK
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) 2022 raporunu yayınlandı.
GÜNCEL Haberi
973 İLÇE ARASINDAN 666’NCI OLDUK

Politika, strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmalarından son olarak Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri tespit edildi.
 
 

 

Üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı ve pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülen SEGE sıralamasında Vezirköprü ilçesi 973 ilçe arasında 666’ncı sırada ve 5.kademe ilçeler arasında yer aldı.

 

BU ALANDA DA GERİLEDİK!

 

Ülkemizde ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini ilçe bazında değerlendiren SEGE raporuna göre Vezirköprü ilçesi, 2019 yılında yayımlanmış olan İlçe SEGE-2017 çalışması verilerine göre geriledi.

 

 

2017 yılında ülke genelinde 573’üncü, 2022 yılı raporuna göre ülke genelinde 666’ncı sıraya geriledi. Vezirköprü, Samsun sıralamasında ise 17 ilçe arasında 13’üncü sırada yer aldı.

 

Samsun ilçe sıralaması ise şöyle; 1.Atakum, 2.İlkadım, 3.Tekkeköy, 4.Canik, 5.Bafra, 6.Çarşamba, 7.Havza, 8.Ondokuzmayıs, 9.Terme, 10.Ladik, 11.Kavak, 12.Alaçam, 13.Vezirköprü, 14.Yakakent, 15.Salıpazarı, 16.Asarcık, 17.Ayvacık.

 

İLK 10 İLÇE

 

İstanbul’un 39 ilçesinin 29’u ve İzmir’in 30 ilçesinin 10’u, Ankara’nın beş ilçesi birinci kademede. Araştırmaya göre en gelişmiş 10 ilçe sırasıyla şöyle:

 

Şişli (İstanbul), Çankaya (Ankara), Beşiktaş (İstanbul), Kadıköy (İstanbul), Yenimahalle (Ankara), Bakırköy (İstanbul), Fatih (İstanbul), Nilüfer (Bursa), Ataşehir (İstanbul), Başakşehir (İstanbul).

 

Bu ilçelerde, Türkiye’deki tüm banka şubelerinin yüzde 49’u bulunuyor. Kartlı ödeme tutarının yüzde 56’sı da bu ilçelerde. Eğitim ve sağlık boyutlarındaki bütün değişkenlerde birinci gelişmişlik kademesi, en yüksek değerlere sahip.

 

BEŞİNCİ KADEME NE DEMEK? 

 

Beşinci kademe gelişmiş ilçeler, İlçe SEGE-2022 çalışmasında toplam 222 ilçeden oluşmaktadır. Beşinci kademe gelişmiş ilçelerin coğrafi bölgeler bazında dağılımı incelendiğinde; İç Anadolu Bölgesi’nden 64, Karadeniz Bölgesi’nden 55, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 38, Ege Bölgesi’nden 24, Akdeniz Bölgesi’nden 18, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 17 ve Marmara Bölgesi’nden ise 6 ilçenin olduğu görülmektedir.

 

Beşinci kademe gelişmiş ilçelerin toplam nüfusu 2020 yılı itibarıyla 5,1 milyon seviyesinde olup ülke nüfusunun yüzde 6,1’ini oluşturmaktadır. Sosyo-ekonomik gelişmişlikleriyle doğru orantılı olarak bu ilçelerin net göç hızının genelde negatif olduğu görülmektedir. Öyle ki, 215 ilçeden yalnızca 49’u pozitif net göç hızına sahiptir.

 

İmalat sanayii ve hizmetler sektörlerindeki iş yeri sayısının Türkiye’deki paylarının kademeler arasındaki azalış seyri beşinci kademede de gözlemlenmektedir. Bu kademedeki ilçelerde imalat sanayii iş yeri sayısının Türkiye içindeki payı yüzde 1,7 ile kendinden önceki kademelerin bir hayli altında kalmıştır. Benzer bir durum hizmetler sektörü için de geçerlidir. Türkiye’de hizmetler sektörü iş yeri payının yaklaşık yüzde 1,8’i bu kademedeki ilçelere ait olup bu oran da kendinden önceki kademelerin altındadır. Söz konusu oranların düşüklüğünde kademenin iktisadi yapısı ile nüfus payının azlığı etkili olmaktadır.

 

Kıyı şeridinde sınırlı sayıda ilçenin bulunduğu bu kademede Turizm Tesisleri Yatak Kapasitesinin Türkiye Payı değişkeni değerleri bir hayli düşüktür. Bu kademedeki 222 ilçenin 84’ünde turizm yatırım-işletme veya belediye belgeli tesis bulunmamakta olup bu kademedeki ilçelerin Türkiye içindeki turizm yatak sayısı payı yüzde 1,7 seviyesinde kalmaktadır.

 

Turizm gibi rekabetçilik boyutundan başka bir değişken olan OSB’lerde Üretim Yapılan Parsel Sayısının Türkiye Payı değişkeninde de benzer bir durum söz konusudur. 222 ilçenin 213’ünde üretim yapılan OSB parseli bulunmamakta olup üretim yapılan OSB parseli bulunan 9 ilçenin bu değişkendeki Türkiye payı yüzde 1,1’dir.

 

Finans boyutundaki değişkenlerde beşinci kademe gelişmiş ilçeler hemen her değişkende altıncı kademeyle birlikte son sıralarda yer almaktadır. Örneğin İşletmelerin Net Ticari Satış Tutarının Türkiye Payı ve Kişi Başına POS Cihazı Sayısı değişkenlerinde ilk beş yüze giren ilçe sayısı sırasıyla 29 ve 23’tür. Bununla birlikte, Kişi Başına Banka Şubesi Sayısı değişkeninde ise bu kademede bulunan yirmiye yakın ilçe genel sıralamada ilk 50’de yer almaktadır.

 

Bu kademede yer alan ilçelerin ortalama günlük kazanç düzeyi bütün kademeler içerisinde en düşük değerlere sahiptir. Sosyo-ekonomik gelişmişlikle negatif ilişkili olan ve bölgenin yoksulluk oranı ile ilgili bilgi veren değişkenlerden Kişi Başına Sosyal Yardım Tutarı ortalaması bu kademede ülke ortalamasından yaklaşık yüzde 40 daha fazladır.

 

Beşinci kademe gelişmiş ilçeler eğitim değişkenlerinde de genel olarak altıncı kademeyle beraber son sıralarda yer almaktadır. Örneğin bu kademede ilk 100’e, TYT puanı sıralamasında sadece Aksaray-Sultanhanı (95), LGS puanı ortalamasında ise sadece Giresun-Yağlıdere (15) girebilmiştir.
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: 973, İLÇE, ARASINDAN, 666’NCI, OLDUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı