Haber Detayı
28 Mayıs 2021 - Cuma 18:37 Bu haber 11474 kez okundu
 
9 ilçede korkutan artış! Aralarında Vezirköprü de var
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun’un 9 ilçesinde vaka sayısında tekrar bir yükseliş olduğunu belirterek, “İl olarak bu dalgalı vaka dağılımımızı aşılamanın da bize katacağı güçle yenmemiz, durdurmamız gerekiyor” dedi.
YEREL Haberi
9 ilçede korkutan artış! Aralarında Vezirköprü de var

Pandeminin ildeki haftalık seyri ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “İlimizde yaklaşık bir ay süren vaka artışından sonra tam kapanma sürecinin katkısı ve vatandaşlarımızın önlemlere gösterdiği özenle bir düşüş trendi yakaladık. Ancak bu hafta itibarıyla düşüşümüz durdu ve haftalık insidans hızımız yüz binde 95,5’ten yüz binde 97,1’e yükseldi. Samsun turuncu rengini korudu ama kırmızı rengin sınırı olan yüz binde 100’e oldukça yakın bir noktada kaldı.

 

Geçtiğimiz haftaki tabloda 16 ilçemizde vaka sayımız düşüyordu, bu hafta ise 8 ilçemizde vaka sayımız düşerken, maalesef Asarcık, Salıpazarı, Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizin aralarında bulunduğu 9 ilçemizde vaka sayımız tekrar bir yükseliş eğrisi oluşturdu. 

 

Alaçam yüz binde 11,9 oranıyla sarı renge geçen ilk ilçemiz olurken, 7 ilçemizin turuncu renge büründüğü ilimizde, kırmızı ilçe sayımız da 8’den 9’a yükseldi.

 

Alaçam’ın sarı rengi bizi mutlu etse de bazı ilçelerimizdeki artış oranları, her ilçemizin attığı adımlarda daha dikkatli olması gerektiğini hepimize bir kez daha hatırlattı. 

 

Pandeminin ilk günlerinden beri söylediğimiz gibi her ilçe pandemide kendi hikâyesini yazıyor, önlemlere riayet ve dikkatleri oranında vaka sayılarını belirliyor. Küçük bir gevşeme, rehavet bile vaka sayılarında artışa neden olabiliyor. Maalesef bu hafta da aynı tablo ortaya çıktı” diye konuştu.

 

‘Bu hafta yükseliş yaşandı’

 

Geçen hafta vaka insidans hızı yüzde 72 düşen Asarcık ilçesinde, bu hafta yüzde 171,4 oranında bir artış görüldüğüne dikkat çeken Vali Dağlı, “Yine geçtiğimiz hafta yüzde 90 düşüş gösteren Salıpazarı ilçemizde, bu hafta vaka insidans hızı yüzde 140,2 oranında arttı. Vaka artışı yaşanan Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizde de durum aynı. Hepsi geçtiğimiz hafta düşüş yaşayan ama bu hafta itibariyle bir yükseliş ortaya koyan ilçelerimiz. İl olarak bu dalgalı vaka dağılımımızı aşılamanın da bize katacağı güçle yenmemiz, durdurmamız gerekiyor. Sadece Alaçam ilçemizin sarı olması ya da 8 ilçemizde vaka düşüşü yaşanması bize yetmemeli” şeklinde konuştu.  
Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: 9, ilçede, korkutan, artış!, Aralarında, Vezirköprü, de, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı