Haber Detayı
27 Ağustos 2021 - Cuma 17:50 Bu haber 16476 kez okundu
 
467 bin kişi aşı olmadı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, farklı dozlarda sırası gelip de aşı olmayan 467 bin kişinin olduğunu söyledi.
GÜNCEL Haberi
467 bin kişi aşı olmadı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, 300 bin 1. doz, 54 bin 2. doz ve 113 bin 3. doz olmak üzere toplam 467 bin kişinin aşı hakkı olup da aşısını yaptırmadığını söyledi.

 

Oruç, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Oruç, Samsun’da yürütülen aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

TEDBİRİ BIRAKMAYALIM

 

Birinci doz aşılama oranında Samsun’un mavi renge döndüğünü hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatıyla başlattığımız aşı çalışmaları sayesinde birinci dozda yüzde 75 aşı oranına ulaşarak, ilimizi mavi renge taşıdık. Bu çabanın sonucunda vaka sayılarımız geçtiğimiz aylara oranla artış gösterse de, aşının koruyucu etkisi sayesinde, ağır hasta sayısını kontrol altında tuttuk ve vaka artışının hastanelerimize yatış olarak yansımasını önledik. Ancak bu aşamadaki başarı bizim için yeterli değil. Araştırmalar bize aşının oluşturduğu antikor seviyesinin bir süre sonra azaldığını gösteriyor. Bu nedenle Kovid-19’a karşı, başarının kalıcı hale gelmesi için vücudumuzdaki antikor seviyesini belirli bir seviyede tutmamız büyük önem arz ediyor. Bunun tek yolu da, kişisel aşı takvimine uymamızdan, erteleme sürecine girmeden, tüm aşı dozlarımızı zamanında yaptırmamızdan geçiyor” dedi..

 

VEZİRKÖPRÜ’DE AŞI ORANI NE?

 

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, il genelinde aşı olmayanların sayısını 657 bin kişi olarak açıkladı.

 

Vezirköprü’de ise 15 yaş üzeri sırası gelen yaklaşık 73 bin kişinin aşılanması gerekiyor. İlçede aşı oranının düşük olduğu ve sırası gelmesine rağmen yaklaşık 23 bin kişinin aşı olmadığı öğrenildi. 

 

Yüzde 68 oranında aşılama yapılan Vezirköprü’de 55 yaş üzeri yüzde 90 oranında aşılandı. 17-55 yaş aralığında ise aşı tercihinin düşük olduğu, aşılamanın yüzde 60 oranında olduğu ifade edildi. 
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: 467, bin, kişi, aşı, olmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı