Yazı Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 17:31 Bu yazı 2807 kez okundu
 
Vezirköprü Özlem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hayati Ağca ile söyleşi
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

-Sayın Ağca, meslek hayatınızda çeyrek asrı geride bıraktınız. Çalışma ve insan hayatında hiçte azımsanmayacak bir zaman dilimi.  Şehrin yaşayan hafızası durumundasınız. Bu yüzden sizinle bir söyleşi yapmak ihtiyacı hissettim. Kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

 

Kadir Veral: Mesleğe başladığınız dönem ile bugünü karşılaştırmak adına bir ilçe fotoğrafı çekseniz kayıp ve kazanımlarımızı nasıl değerlendirirdiniz?

 

Hayati Ağca:  Mesleğe başladığımızdan bu güne çeyrek asır geçmiş. Az bir zaman dilimi değil. Kuşkusuz hiçbir şey olmadı demek doğru olmaz. Ancak komşu ilçelerle kıyasladığımız da Vezirköprü nüfus yoğunlu ve yüzölçümü bakımından Samsun’un üçüncü büyük ilçesi. Her alanda büyüklüğümüz oranında hizmet alamadık ve büyüyemedik.

 

Bölgede Organize Sanayi sorunu çözülemeyen tek ilçe. İlçenin nüfusu 110 binden 95 bine düşmüş.Vezirköprü büyümek yerine küçülmüş. En büyük kazanımımız ise ; 90'lı yılların başında başlanan, Vezirköprü Sulama Projesi’nin hayata geçmesi.

 

(Vezirköprü’nün yetiştirdiği Samsun Milletvekili Ali Eser) herkese dokunabilecek büyük bir proje kazandırmış ilçeye.

 

Veral:  Yerel basın olarak, ilçe sorunlarının  dile getirilmesinde kamu adına çok ciddi çalışmalarınız, katkılarınız oldu, halen de olmakta, zaman zaman tek başınıza olduğunuzu düşündüğünüz oluyor mu? Ya da yeterince destek bulamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

 

Ağca: Doğup, büyüdüğünüz ilçede gazetecilik yapmak çok zor ve zahmetli bir iş. Çünkü muhataplarınızın hepsini tanıyorsunuz. İyi ve güzel işleri yazdığınızda yağcı, olumsuz giden sorunları gündeme getirdiğinizde takıntılı derler. Ne İsa’ya, ne de Musa’ya yaranırsınız. (Anlayacağınız fincancı katırlarını ürküttüğünüzde MALÜM gazeteci olursunuz.) Mesleğe başladığım yıllarda ilçe sorunlarına meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerin ilçe başkanları ve toplumun bütün katmanları duyarlıydı. Şimdi maalesef aynı duyarlılığı göremiyoruz. Gazete ilçenin herhangi bir sorununu dile getirince sonraki hafta kamuoyu oluşturmak için destek verici açıklamalar yaparlardı. Şimdi ise beni sokmayan yılan bin yaşasın yaklaşımıyla davranılıyor. (CHP ilçe başkanı Onur Bayburtlu ve yeni yönetimi  göreve geldikten sonra ilçe sorunlarını dile getirme konusunda farkındalık oluşturdular.)

 

En iyi örnek yol eylemi değil mi? 95 bin nüfusu olan bir ilçede ‘yol istiyoruz’ eylemine katılım sayısının o denli az olması her şeyi ifade etmeye yetmiyor mu?

 

Veral : Sanırım dört belediye başkanı, onun üzerinde kaymakam ile teşrik-i mesainiz oldu. Bu ilçe için fark yaratan, özveri gösteren, bir yönetici söyleyebilir misiniz?

 

Ağca: Mesleğe başladığımdan bu güne dört belediye başkanı, on kaymakam ile teşrik-i mesaim oldu.  Belediye Başkanları Bekir Özata, Suat Binci, Osman Özer ve İ. Sadık Edis.

 

Belediye Başkanlarından Bekir Özata ve Suat Binci eleştiriye ve öneriye açık, takıntıları olmayan, darılmayan, kin beslemeyen, bütün kesimleri kucaklayan, kendileri ile barışık ve ilçenin ortak paydasında buluşabildiğimiz belediye başkanlarıydı. 

 

Kaymakamlar ise; Mehmet Emin Avcı, Tayyar Şaşmaz, Şevket Cinbir, Veysel Özgür, Adem Arslan, Erol  Karaömeroğlu, Ozan Balcı, Mahmut Kaşıkçı ve Yunus Emere Altıner.

 

Görev yapan kaymakamların tamamıyla teşrik-i mesaimiz ve dostluklarımız oldu. (Veysel Özgür hariç) Her biri kendilerine göre belirledikleri önceliklerine göre ilçeye hizmetler vermek için mesai harcadılar.

 

Mesleğinin aşığı Kaymakam Cinbir o günün koşullarına göre bir çok alanda oluşturduğu farkındalıklarla, yıktığı tabularla ve sıra dışı çıkışlarıyla zihinlere kazınan KAYMAKAM’dı.

 

Veral: Vezirköprü’nün seçilmişi, atanmışı, sivil toplum kuruluşları, ilçenin ileri gelenlerinin bir araya gelerek birlikte hareket etme kültürü bugüne kadar neden bir türlü olamadı? Yıllardır devam eden kronikleşmiş, başka ilçeler için sıradan ama bizim için ise ulaşılamayan hizmetlerin çözümlememesinin sebebi nedir? Sorun nerede?

 

Ağca: Geçmiş dönemlerde Vezirköprü'de bir araya gelebilme kültürü kör topal olsa da motor görevi gören kişiler bir araya gelebiliyordu. Şimdi ise bırakın bir araya gelmeyi; önerilere kapalı, ben yaptım oldu yaklaşımında olan bir süreç yaşıyoruz. (On yıldır 'Organize mi, Karma mı yapılacak?' Sanayinin adını da belirleyemedik yerini de)

 

Vezirköprü’de yapılan öneriler yönetenler tarafından eleştiri olarak değerlendirilmesi hiçbir alanda hizmet alamamamıza neden oluyor. Yetkisi ve etkisi olanlar: Önce ben demekten vazgeçip biz diyecekler. Bütün egolarına zincir vuracaklar. Farklı düşünenlere kin ve nefret beslemeyecekler. Eleştiri ve önerileri bir zenginlik olarak kabul edecekler. Çözüm:   Belirttiğim hastalıklardan kurtulduğumuzda ilçedeki kronikleşmiş sorunlarımız çözülecektir. Söz konusu VEZİRKÖPRÜ olduğunda bütün siyasi parti ilçe başkanları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları bir araya gelebilmeli.  

 

Veral:  Yurdun her yanına yayılmış hemşerilerimiz ve onların kurdukları dernek ve sivil toplum örgütleri var. Sizin bunlarla iletişiminizin olduğunu düşünerek, İlçemizin gelişmesi adına bu örgütler yeterince etkili olabiliyorlar mı? Bugüne kadar kayda değer bir çalışma, faaliyet ortaya koyabildiler mi?

 

Ağca:  Vezirköprü’nün Samsun’da ve Ankara’da siyasi, bürokratik ve ekonomik gücünün olmaması ilçe dışında faaliyet gösteren dernekleri de güçsüz kılıyor. Nüfusun yoğun olduğu illerin ilçelerinde belediye meclislerine girebilmenin dışında etkili bir projeleri olamıyor.  Ankara Vezirköprülüler Derneği eski ve onursal başkanı Muhittin Noyan Vezirköprü’nün her köyüne bir  kooperatif kurulması  yönünde çok ciddi  gayretleri ve mücadelesi oldu. Maalesef ilçeden gerekli desteği göremedi.

 

Veral: Sağ ideolojiden gelen siyasetçiler için Vezirköprü bitmek tükenmek bilmeyen bir rezerv. Ama maalesef biz bu durumu kendi lehimize dönüştüremedik! Bu geçmişte de böyleydi bu gün de böyle. Bir Milletvekilimiz bile yok! Vekil çıkaramamış olmamız da vatandaşın bir kabahati yok. O zaman geriye bu güne kadar AKP'de görev yapmış ilçe başkanları, belediye başkanları ve onların ekibinde yer alan insanlarda mı aramak lazım? Sizce Milletvekilimizin olamayışı anlaşılabilir bir durum mudur?

 

Ağca : Vezirköprü 2000’li yıllardan önce de sağ partilere destek veren ve sağın kalesi ünvanını almış bir ilçe. O dönem her genel seçimde vekilimiz oluyordu. 18 yıldır iktidarda olan her seçimde oyları yükselterek destek verilen, Adalet ve Kalkınma Partisinden vekilimiz olmadı. Vezirköprü’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucusundan bu güne kadar olan ilçe başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerinin tamamının vebalinin olduğunu düşünüyorum. Hiç birisi de Vezirköprü’den seçilecek sıra verilmediğinde istifa mekanizmasını çalıştıramadılar.

 

Veral: İlçemiz 1925 yılına kadar Amasya iline bağlı iken bu yıldan itibaren Samsun’a bağlanmışız. Bir dönem sizin de yeniden Amasya iline bağlanmamız konusunda köşenize taşıdığınız görüşleriniz vardı. Keşke Amasya’ya bağlı kalsaydık! Hiç değilse birilerine kaldıraç görevi olmaktansa, kalkınmada öncelikli illerin yararlandığı olanaklardan yararlanırdık. Ülkenin yaşadığı genel sorunların yanı sıra kendine özgü olarak, aşılamayan, kronikleşmiş sorunları iliğine kadar hisseden bir ilçe olmazdık. İşin kötüsü kocaman bir köye dönüşmemize ramak kaldı.  Sizce Vezirköprü nasıl kurtulur?

 

Ağca : Vezirköprü Amasya’dan ayrılıp Samsun’a bağlandığı günden bu güne sürekli kaybeden bir ilçe. Samsun’un gelişmiş il ve Büyükşehir olması nedeniyle Vezirköprü  kalkınmada öncelikli teşviklerden yararlanamadı. Son 20 yılda Amasya’nın ilçeleri her alanda gelişerek açık ara bizden öndeler. Suluova 1957 yılında ilçe olmuş. Vezirköprü’den küçük ölçekli üretim yapan firmalar da iş yerlerini Suluova’ya taşıdı. Nedeni? Kalkınmada öncelikli teşviklerden yararlanmak ve Organize Sanayi Bölgesi olması. Merzifon son onbeş yılda gelişim yönünden altın çağını yaşadı. İl olmaya aday bir ilçe. Tavşandağı’nın bir eteğinde Vezirköprü, diğer eteğinde Merzifon siyah beyaz kadar gelişim yönünde fark var.

 

Belediye Başkanı İ. Sadık Edis 2004 yılında yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nden belediye başkan adaylığını kaybettikten sonra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ünvanı ile Vezirköprü’nün Samsun’dan ayrılıp, Amasya’ya Bağlanması için imza kampanyası başlatmıştı. Halk tarafından çok ciddi destek bulan kampanya ülke basınında geniş yer bulmuştu. İktidar partisi milletvekilleri adeta karargah kurmuşlardı. Bu sevdadan  vazgeçin diye. Nedeni Vezirköprü iktidar partilerinin oy deposu. Her dönem iktidara bir fazla vekil kazandıran ilçe Vezirköprü.

 

Vezirköprü’nün  Samsun’da ekonomik, bürokratik ve siyasi alanda hiçbir gücü ve etkisi yok.

 

Vezirköprü’nün kurtuluşu Samsun’dan ayrılıp tekrar Amasya’ya bağlanmak. Vezirköprü Samsun’un üçüncü ilçesi olma gücünü Samsun’da hiç kullanamadı. Samsun’un üçüncü büyük ilçesi olmak yerine Amasya’nın en büyük ilçesi olmasının avantajlarının büyük olacağını düşünüyorum.

 

Veral: Türkiye’de basın özellikle yerel basın olarak ayakta kalabilmek çok güçleşti, gelirleriniz ciddi oranda azaldı. Ama bir de var olan çizginizi koruyarak ticarette yapmak durumundasınız. Mesela kamu bankaları kar edemediğinde yılsonlarında bilançolarına görev zararı yazarak kurtarırlar. Siz bu durumu nasıl telafi ediyorsunuz?

 

Ağca: Gazeteciliğe başladığımız yıllarda kamu ilanları yaşamımızı idame etmemize büyük katkı sağlıyordu. Özelleşme furyasıyla ve ihale kanunundaki değişiklikler yüzünden kamu ilanları son buldu. Şu anda yaygın medya gibi yerel medya da yaşamak ve ayakta durma mücadelesi içinde kamu görevi yerine getirmeye çalışıyor. Bazı illerde Valiler yerel gazeteleri yaşatmak destek olmak amacıyla abone yaptırıyor. Böyle bir süreçte gazeteciliğin ne kadar zor olduğunu ancak mesleği icra edenler bilir. Gazetelere okurları sahip çıkmalıdır.

 

Veral: Vezirköprü’de gündemi belirlediğiniz dönemler çok oldu. Yeri geldi siyasete yeni yüzler kazandırdınız. Yeri geldi taşları yerinden oynattınız. Hiç keşkeleriniz, pişmanlıklarınız olmadı mı? Şimdi olsa asla! Dediğiniz bir örnek var mı?

 

 Ağca:. Gazeteci memleketi adına gündem oluşturabildiği ve takip edildiği sürece başarılı gazetecidir. Vezirköprü bu konuda çok şanslı bir ilçe. Vezirköprü gazeteleri okunuyor, takip ediliyor. İnsanlar yaşadığı sorunları  çözemediğinde sorununu  çözüm makamlarına duyurmak  için gazeteye başvuruyor ise; başarı bu olsa gerek. İnsanın keşkeleri ve pişmanlıkları elbette olur. Ancak bir gazeteci ve ilçesini seven biri olarak keşkelerim ve pişmanlıklarım her zaman ilçemin kaybettiğini gördüğüm zamanlarda olmuştur.

 

Veral : Hiç siyaset düşündünüz mü? Hayati Ağca’yı çekim merkezi yapan şey nedir? Bir de Ülkemizde yeni kurulan partiler için ilçemizden kimlerin (ilçe başkanı olarak) yer alacağını bizimle paylaşır mısınız?   

 

Ağca: Çeşitli partilerden ciddi teklifler aldım. Ama teklif getirenlere teşekkür ettim, kabul etmedim. Her insan gibi benim de bir dünya görüşüm var. Hiçbir partiye üyeliğim yok. Mesleğim gereği bütün partilere aynı derecede uzak, aynı derecede yakın ilişki içindeyim. Belki de beni çekim merkezi bu davranışım yapıyor. 25 yıl içinde ilçe siyasetinden kimler geldi kimler geçti. Hizmet eden ve farkındalık oluşturan siyasetçilerin isimleri yad ediliyor. Hizmet etmeden koltuk işgal edenlerin adı dahi anılmıyor.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan Davutoğlu’nun GELECEK Partisi İl başkanı atandı  yönetimi kuruldu. Vezirköprü’de teklif götürülen eski Ak Partililer olduğunu biliyorum.  Babacan’ın DEVA Partisi ile ilgili görüşmelerin yapıldığı isimler de var. Sanki her iki partide de ilçede siyaset yapacaklar süreci kolluyorlar gibi.

 

Veral: Bir de ilçemizden yetişen bürokrat sayımızın azlığından şikâyet ediliyor. Acaba bu ilçe insanı yüksek öğrenimde ki öğrencisine yeterince destek olmadığından olabilir mi? Mesela Trabzon bu konuda iyi bir örnek. Bizde de böyle bir yapı kurulamaz mı? 

 

Ağca: İktidarda olan partilerin bütün ilçe başkanlarına öneride bulunduğum en muzdarip olduğum konuların başında Vezirköprülü bürokrat sayısını artırın. Diğer alanlarda olduğu gibi bu konuda da bir arpa boyu yol alamadık. Bir elin parmak sayısını geçmeyen bürokratımız var. Hepsi de kendi çabaları ile o makamlara gelen başarılı hemşehrilerimiz.

 

Üzülerek söylemek gerekirse Vezirköprü eğitimi ıskalayan bir ilçe. Üniversiteyi kazanan, imkanı olmayan çocuklarımızla yeteri kadar ilgilenmiyoruz. İlgisiz olduklarından dolayı ilçeye karşı aidiyet duyguları gelişmiyor. Sizin de başarılı bir şekilde Müdürlüğünü yaptığınız emekli olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vezirköprü esnaflarının da destekleriyle Üniversite eğitimi gören öğrencilere bursu oluşturulmuştu. Zamanın Kaymakamı Şevket Cinbir döneminde. Daha sonra O proje geliştirilemeden son buldu. Devam ettirilmesi, büyütülmesi ve kurumsallaşması gereken projeydi.  

 

Veral: Sayın Ağca, verdiğiniz içten cevaplar için çok teşekkür ediyorum.  İlçe için gösterdiğiniz çaba takdire şayandır. Vezirköprü insanı vefalıdır. Günü geldiğinde hak edeni de etmeyeni de ayırımını yapar. Yolunuz açık olsun. Sana ve ekibine başarılar diliyorum.

 

Ağca: Sayın Veral, içten sorularınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Bu ilçe hepimizin. Sizin de ilçemiz adına güzel duygular taşıdığınızı yakından bilenlerdenim. Hem yazılarınızla hem de çeşitli röportajlarınızla bunu daha da pekiştiriyorsunuz. Başarılar diliyorum.

 
Etiketler: Vezirköprü, Özlem, Gazetesi, Genel, Yayın, Yönetmeni, Hayati, Ağca, ile, söyleşi,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
13 Kasım 2020
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Basın Sorumlusu Melek Önder ile söyleşi
693 Okunma.
06 Kasım 2020
Tarıma yapılan son darbe! 2021 Devlet desteği kesiliyor!
444 Okunma.
02 Kasım 2020
Açıklanan 2020 yılı şeker pancarı alım fiyatı tam bir fiyasko!
466 Okunma.
23 Ekim 2020
Vezirköprü’de Altın madeni arama sahası ihalesini bakın kimler aldı?
1322 Okunma.
16 Ekim 2020
Gübre fiyatlarına gelen zam!
730 Okunma.
09 Ekim 2020
Belediye Başkanı İ.Sadık Edis beyin burnu koku almıyor mu?
1601 Okunma.
02 Ekim 2020
27.Dönem Samsun Milletvekillerimizin en üretkeni Kemal Zeybek olmuş
857 Okunma.
25 Eylül 2020
Sanayinin musikisi -Sümerbank
621 Okunma.
18 Eylül 2020
Erhan Usta nereye koşuyor?
790 Okunma.
11 Eylül 2020
CHP Samsun (Vezirköprü!) Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nu kutluyorum
946 Okunma.
04 Eylül 2020
Vezirköprü’de altın madeni arama sahası işletmeye açılacak!
1088 Okunma.
28 Ağustos 2020
Nüfus sayımız düşerken AKP’ye verilen oylar neden artıyor?
693 Okunma.
21 Ağustos 2020
İlçemizde intihar vakaları neden fazla?
1127 Okunma.
17 Temmuz 2020
Kod adı Atilla?
767 Okunma.
10 Temmuz 2020
Vezirköprülü akademisyeni kimler, niçin öldürdü?
1396 Okunma.
03 Temmuz 2020
Vatan Hainlerinin Sayısı Yüzelli Kişiyi Geçemez! (Yüzellilikler)
981 Okunma.
19 Haziran 2020
Rabia Tekince ile söyleşi
1227 Okunma.
12 Haziran 2020
Bir Amerika’n türküsü; Zeytinyağlı yiyemem aman!..
1007 Okunma.
05 Haziran 2020
Ekonomik depresyonun Vezirköprü’ ye etkileri
907 Okunma.
29 Mayıs 2020
Ekin tarlalarında çürümüş insan cesetleri vardı!
1342 Okunma.
15 Mayıs 2020
Önce İspanyol gribini yendi. Sonra?
1387 Okunma.
10 Nisan 2020
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ile söyleşi
2861 Okunma.
03 Nisan 2020
YKS Sınavı ertelenen gençler haykırıyor. Rescue us daddy!!!
1422 Okunma.
27 Mart 2020
Ne çekti bu ülkenin 65 yaş üstü insanları be!
1503 Okunma.
20 Mart 2020
Kuşlara fısıldayan adam Eyüp Gülburun
1810 Okunma.
13 Mart 2020
Ne olacak bu kamyoncu esnafının hali?
1237 Okunma.
06 Mart 2020
Şimdi de Moldova’dan çoban ithal ediyoruz!
1307 Okunma.
29 Şubat 2020
Yaşamı anlamlı kılan nedir?
1221 Okunma.
21 Şubat 2020
Büyükbaş hayvanlara takılacak yeni küpelerin fiyatı 35 dolar
1495 Okunma.
14 Şubat 2020
Bir ışık olmak
1351 Okunma.
07 Şubat 2020
İz bırakarak veda edenlerden Hacı Selahaddin TUNCER
1830 Okunma.
31 Ocak 2020
Depreme Hazırlık
1400 Okunma.
24 Ocak 2020
Mazot, gübre desteği alamayabilirsiniz!
1979 Okunma.
17 Ocak 2020
Ne olacak bu çiftçinin (köylünün) hali?
1692 Okunma.
10 Ocak 2020
Futbol basit bir oyundur!
1584 Okunma.
03 Ocak 2020
Acı Gurbet
1656 Okunma.
27 Aralık 2019
2020 yılı ilçemiz için çok sıkıcı geçecek!
1862 Okunma.
20 Aralık 2019
Eski köye yeni âdet!
1708 Okunma.
13 Aralık 2019
SAAT KULEMİZ
2031 Okunma.
06 Aralık 2019
Kooperatifçiliğin yaratacağı artı değer
1827 Okunma.
Haber Yazılımı