Yazı Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 17:04 Bu yazı 746 kez okundu
 
Ne olacak bu çiftçinin (köylünün) hali?
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

Tarım Kredi Kooperatifleri kuruluş amaçlarından en önemlisi: “Tarımsal üretimin artmasını sağlamak, tarımsal girdileri ve diğer ihtiyaçları kaliteli, ucuz ve zamanında temin ederek hizmete sunmak.” Olarak tanımlanmıştır.


TKK 2017 yılına kadar bu ilke ve amaçlar doğrultusunda kısmen de olsa hizmet vermiş ancak, 2018 yılında yapılan değişikliklerle, çiftçilere faiz değişkenliği ve kaynak kullanım katılım payı getirilerek kredi verilmeye başlanmıştır. Bu durum çiftçilerimizi zor duruma düşürmüş, alınan kredi taksitlerinin zamanın da ödenmesi mümkün olmamıştır. Ülkemizde gün ve gün artan tarım girdi maliyetlerinin zaten çok yüksel olduğu aşikârdır. 


Çiftçiler, birbirlerine kefil olmalarından dolayı diğer devlet ve özel bankalardan da artık kredi kullanamaz duruma gelmişlerdir. Borçlu olmayan çiftçi bulmak neredeyse mümkün değildir! 


TMO, Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden 20 bin ton hububat alacak. Kurum Hububatın Tel Abyad bölgesinden Urfa’ya taşınması için ise 1,3 milyon TL. Para harcayacak!


Bunca tarım ürünü dışarıdan satın alınırken yapılan bu düzenlemeler nasıl izah edilebilir? Bu insanlar en iyi bildikleri işi yapmaya çalışıp hem kendi karınlarını doyurmakta hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sunmaktadırlar. Yoksa amaç çiftçimizi ürün ekiminden uzaklaştırmak mıdır? Bunun acı sonuçlarını tüm ülke vatandaşları olarak zaten yaşamaktayız! Çiftçilerimiz iyileştirme ve teşvik beklerken yüksek maliyetli borçlandırılmaları anlaşılır gibi değildir!


Geçtiğimiz günlerde bu sorunu dile getiren Bafralı çiftçiler, yerel basında ve ulusal haber kanallarında yer aldılar. Bende kendilerini medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum. 


ŞEKER KOTALARI YENİDEN BELİRLENDİ 


Türkiye şeker sektöründe 2020-2021 pazarlama yılı için kotalar belli oldu. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.


Amasya Şeker Fabrika A.Ş.ye geçen yıl 79.400 ton A kotası,3.970 ton B kotası verilirken: 2020-2021 pazarlama yılı için ise 75.400 A kotası, 3.770 ton B kotası tahsis edilmiştir.  Hayırlı olsun!

 
Etiketler: Ne, olacak, bu, çiftçinin, (köylünün), hali?,
Yorumlar
Haber Yazılımı