Yazı Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 18:10 Bu yazı 795 kez okundu
 
İz bırakarak veda edenlerden Hacı Selahaddin TUNCER
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

İlçemizin becerikli,  çok yönlü, çok sevilen, hem de çok renkli ender bir şahsiyetiydi. İz bırakarak veda edenlerden oldu.  Onun şöhreti ilçemizle sınırlı kalmayıp çok daha fazlasına ulaşmıştır. Bu şöhret onun fazlasıyla hak ettiği bir durumdur.


Berberlik onun ilk mesleki tecrübesi oldu, sağlık memuru olarak devlette görev yaptı. Ancak, yaşanan bazı talihsiz olaylar nedeniyle bu görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Ama onun vizyonu, yaratıcılığı, girişimciliği, heyecanı, kıpır kıpır bir insan olma özellikleri bundan sonraki hayatında çok daha öne çıkacaktı. Öyle de oldu. Kısa zaman içerisinde kendi özel sağlık kabinini açtı. Bu kabin aynı zamanda onun haç organizasyonlarını gerçekleştirdiği ofisiydi. İlçemiz de bu işi profesyonel olarak yapan ilk kişilerdendir. Ayrıca hac kafile başkanı olarak da defalarca görev aldı. İşte onu efsane yapacak mesleki başlangıcı da bu sağlık kabiniyle başladı. Vatandaşın sağlık hizmetlerine erişiminin bu günlere göre daha kısıtlı ve yaygın olmaması, zamanın dar olanakları içerisinde verdiği enjeksiyon, pansuman ve en önemlisi de sünnet hizmetidir. 1950-1988 yılları arasında gerçekleştirdiği sünnet işlemi yaklaşık 20.000 civarındadır. Bu tarihler arası onunla yolları kesişmeyen, ağzına lokum sıkıştırılmayan erkek sanırım yoktur!


Yağlı ve karakucak güreş organizasyonunun vazgeçilmez ismiydi. Bu alanda ilçemiz ve çevresindeki çocuklara güreş sporunu sevdirmiş, birçok genç ismi de bu spora kazandırmıştır. Ayrıca çok başarılı bir güreş hakemi olarak da müsabakalarda görev almıştır.


Arapçası çok iyiydi. Neredeyse Türkçe kadar yalın konuşurdu. Bu ikinci dili tamamen kendi kabiliyeti ile öğrenmişti.
Hiç otomobil kullanmadı, hiçte heves etmedi. Onun için vazgeçilmez olan  Çekoslovakya yapımı 1964 model Jawa Motosikleti ile omzuna astığı deri çantasıydı. Bu gün ondan hatıra olarak kalan motosiklet ve çantası hâla mevcuttur. 


Türk Sanat Müziği severdi. Özellikle: Hacer BULUŞ, Safiye AYLA, Müzeyyen SENAR onun vazgeçilmezleriydi.  Şarkılarını ya pikaptan ya da kasetçalardan dinlerdi. Ama en özel şarkısı Müzeyyen SENAR’IN taş plaktan yayılan sesinde yankılanan “Benzemez Kimse Sana” eseriydi. Bir köşeye çekilir, sükûnetle dinlerdi. Ben ise onu açık kalan kapı aralığından hayranlıkla seyrederdim.  


İyi bir adalet partiliydi. Adnan MENDERES’DEN sonra Süleyman DEMİREL hayranı oldu. Ama parti yüzünden ne kimseyi kırmış ne de incitmişliği olmamıştır. Onun için insanlık esas düsturdu. O tam bir gönül adamıydı.


Bu kadar sevilmesi, takdir görmesine karşılık halkından ve insanından hiç kopmadı, her zaman bu ilçe insanına hizmet etti. Bu kadar çalışkan ve çok yönlü bir insanın son derece varlıklı olması beklenen bir durum olmalıydı. Ama öyle olmadı. Son derece mütevazı ve sıradan bir hayat sürdü. Para onun için hiçbir şey ifade etmiyordu. Onun için değerli olan, kalıcı olan, çok sevdiği hemşerilerine hizmet etmekti.


27.Defa hacca gitmek için hazırlık yaparken yaşamış olduğu tempolu hayat onun kalbinde hasarlara yol açmıştı. Tedavi amaçlı gitmiş olduğu Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde acilen tedavi altına alındı, en hassas yerinden, kalbinden bir ameliyat geçirdi. Dokuz gün komada kaldı. Bütün çabalara rağmen hayat mücadelesini kaybetti. 


 Ölümünün 26.Yıldönümü olan 9 Şubat Pazar günü onu bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum. Güzel insan, yerinde rahat uyu. 


Kaynak: Oğlu Sefa TUNCER

 
Etiketler: İz, bırakarak, veda, edenlerden, Hacı, Selahaddin, TUNCER,
Yorumlar
Haber Yazılımı