Yazı Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 17:26 Bu yazı 530 kez okundu
 
GENÇ SPORCULAR YETİŞTİRMEK
Osman Kalyoncu / Spor Yazarı
chozay@gmail.com
 
 

İlçemiz okullarında çeşitli spor dallarında mücadele veren bir çok sporcu gençlerimiz var.


Çeşitli branşlarda mücadele veren kız ve erkek öğrencilerimizin mutlaka gerekli eğitim ve öğretimlerinin yanı sıra, spor ile birlikte eğitimlerine destek vermeliyiz. Onları en güzel şekilde yetiştirip yönlendirmeli ve yol göstermeliyiz. 


Ergenlik dönemi sürecindeki gençlerimizin rehber öğretmenler ve eğitmenlerle ortak hareketle onların gelişimlerine ve geleceğine yön vermeliyiz. Başarı ve başarısızlıklarını paylaşmalı, örneklerle izahat yapmalıyız. En önemlisi de kendilerine olan güven duygusunu aşılamamız gerekiyor. Her zaman başarmanın yollarını adım adım izlenecek yolları sabırla onlara rehber olmamız gerekiyor. İyi bir sporcunun hayatında yapması gerekenleri en güzel biçimde kendilerine ifade edebilirsek, bunu algılayabilirler ve kendi hayatlarında da uygulayabilirler. Bu nedenledir ki onları yetiştiren hocalarına büyük görevler düşmektedir. Gerekli eğitim ve donanımlara sahip olmaları kaçınılmaz olmalıdır. Spor öncesi ve sonrası çok önemlidir. Öncesindeki süreçte gerekli eğitim ve bilgi aşılanıp yapacağı spor dalında ki müsabakaya hazırlanmalıdır. Bunlar yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak ele alınırsa hazırlık sürecini iyi değerlendirmiş oluruz. Müsabakaya olan konsantre ve kondisyon açısından yeterli, psikolojik olarak da ne yapması gerektiğini bilirse başarılı bir sonuç alacağı kaçınılmaz olur. Ola ki müsabakada farklı bir durum olursa müsabaka sonrası kendisine eksikliklerini ve gerekli değerlendirmelerini birlikte yapmalı bundan dersler çıkarmasına yardımcı olmalıyız. Her geçen müsabaka sonrası eksik ve hatalarını en asgari ve minimum seviyeye düşürdükçe başarılı olmaya başlayacaktır. Bu başarı da onun bir nevi konsantre edip daha büyük başarılara imza atmasına yol gösterecektir. Artık amatörlükten çıkıp profesyonel sporcu kimliğine bürünmeye başlamış olacaktır.


Bütün bunları yaparken eğitim ve öğretimlerini yapmaları ve sporun onlara katacağı değerleri çok iyi bir şekilde, planlı sistematik ve donanımlı hareketlerle başaracakları vurgusunu aşılamalıyız.


Gençlik dönemlerinde alacakları bu eğitimler sayesinde, yararlı ve faydalı bireyler olarak topluma kazandırmanın mutluluğunu yaşamak istiyorsak biz büyüklere düşen görev bilinci ile hareket etmeli ve ona göre davranışlar içerisinde bulunmaya özen göstermeliyiz.

 
Etiketler: GENÇ, SPORCULAR, YETİŞTİRMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı