Yazı Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 17:26 Bu yazı 431 kez okundu
 
Futbol basit bir oyundur!
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

Hayatı basit yaşamak; Doğa’ya baktığımız da her şey zamanın da ve yavaş yavaş gerçekleştiğini ve hiç sapma olmadığını hepimiz gözlemlemişizdir. Çiçekler baharla birlikte açar, günü geldiğinde meyveye dururlar.


Dağa da, canlılar her şey ihtiyacı kadar tüketir kuşlar, böcekler sadece gerektiği kadar yani yaşayabilmek için beslenirler, hayatının geri kalanını onlara verilen özeliklerini sergileyerek geçirirler, kimisi uçarak, kimisi kaçarak, onlar için an vardır. Oysa bizler öyle miyiz? Sürekli planlar yaparak, daha büyük hedefler koyarak, daha çok şeye sahip olma duygusuyla hareket ediyoruz. Elinde olanın hazzını yaşamak yerine olacağın hayali ile beslenmek. Doymak bilmez ihtiraslarımızın bağımlısı olmak, sınırsız sahip olma duygusu, oysa her şey çok basit VAZGEÇEBİLMEK bence sihirli kelime bu.


Belki satacağımız bir Ferrari’miz olmayabilir!  Ama bunun yerine tutsağı olmayacağımız başka değerlerimiz yok mu?  Kapitalimizin bize öğrettiği temel şeylerden birisi de tükettikçe mutlu olacağımız yalanı değil midir? 


Oysa tüketirken nelerden vazgeçtiğimizi düşünsek bunca çaba ve koşuşturmanın ne kadar da anlamsız kaldığını görebiliriz.
Bagajlarımız öyle gereksiz duygular,  hırslar, kıskançlıklar vb. doluyken nasıl yol alabiliriz? johan Cruyff  “Futbol basit bir oyundur. Zor olan onu basit oynamaktır.” Der. Hayatta böyle değil midir?


Benim için hayat; Sağlık, huzur ve neşeden ibarettir. Gerisi teferruat kalır. İtibar maddiyatla gelmez! Tasarruf yapılacaksa bunu ruhumuza ve kendimize yapmayalım.  Ne demiş şair?  “Hayat kısa kuşlar uçuyor”. 

 
Etiketler: Futbol, basit, bir, oyundur!,
Yorumlar
Haber Yazılımı