Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 16:29 Bu haber 3836 kez okundu
 
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Samsun ilçelerinin Ziraat Odası Başkanları, Samsun Milletvekillerini Mecliste ziyaret etti.
YEREL Haberi
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı

Çiftçilerin sorunlarının yer aldığı bir dosyayı meclise götüren Ziraat Odası Başkanları, milletvekillerinden çiftçi borçlarının yapılandırılmasını istedi.

 

Ziyaret sonrasında gazetemize açıklamalarda bulunan Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya; " Samsun Ziraat Odaları Başkanları olarak çiftçimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde  AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, CHP Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ile Kemal Zeybek, İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar ve Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta’yı ziyaret ederek çiftçimizin sorunlarını içeren raporumuzu vekillerimize arz ettik. Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarında 2019 yılı çiftçi borçları tamamen yapılandırma kapsamına alınmış gibi bir algı oluşmuştur. Oysa ki; Bakanımızın açıklaması geleceğe dönük herhangi bir afet olur ise borçların erteleneceği söylenmiştir. Yani 2019 yılında hiçbir çiftçimizin borcunun ertelenmesi yapılandırılması bu açıklamaya göre mümkün değildir." dedi.

 

Milletvekillerine ilettikleri sorunları bir bir anlatan Başkan Kaya şöyle devam etti;

 

"Tarımda Kullanılan Elektrik Fiyatları Artı"

 

Tarımsal üretime başta sulama olmak üzere seralarda (ısıtma, havalandırma, nemlendirme, Serinletme, aydınlatma,otomasyon),hayvansal üretimde elektrik enerjisi tarımsal girdi olarak kullanılmaktadır.

 

Tarımsal sulamada üreticilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunların başında ise elektrik fiyatları gelmektedir. Ocak 2018- Ocak 2020 döneminde fiyat artışları yüzde 108,2’ye ulaşmıştır.Mesken abone grubu fon, pay ve vergi dahil 69,5 kuruşa elektrik alırken, meskenlerde oturanların gıda ihtiyacını karşılayan üreticilerimizin ödediği tutar 80,8 kuruştur. Üreticilerimizi mesken abone grubuna göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullanmaktadır.Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan fiyat avantajı ortada kalmıştır.Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlar düşürülmeli, elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrik mutlaka desteklenmeli, indirimli tarifeden elektrik almalarının devamı sağlanmalıdır.
Diğer taraftan üreticilerimizin hak ettiği destek, borçlarına mahsuben elektrik şirketlerine aktarılmaktadır. Bu şekilde şirketlerin alacağı devlet eliyle tahsil edilmektedir. Elektrik borçlarının desteklerden tahsil edilmesiyle ilgili uygulama kaldırılmalıdır.


Üreticilerimiz aradıkları zaman elektrik dağıtım şirketlerinde muhatap bulmakta güçlük çektiği gibi, ödemelerde en ufak bir aksama olması halinde elektrikleri anında kesilmektedir. Elektrik aboneliği olan üreticilerimizin elektrik dağıtım şirketine borcu bulunmadığı halde şirket tarafından bir yıl önceki tüketim miktarları dikkate alınarak üreticilerimizden yüksek miktarlarda teminat istenmesi de karşılaşılan sorunlardan biridir.


Aylık fatura düzenlenmesi üreticilerimizi sıkıntıya sokmaktadır. Her ay düzenli bir geliri olmayan üreticilerimizin, elektrik faturalarını aylık olarak ödemeleri mümkün değildir.Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak tarımsal sulama abone grubundan elektrik alan üreticilerimiz için aylık tahakkuk uygulamasından vazgeçilmeli,ürünlerin hasat dönemi dikkatte alınarak yılda bir yada iki kez olacak şekilde tahsilat yapılmalıdır.


Üreticilerimiz haliyle elektrik dağıtım şirketleri ile muhatap olmaktadır. Üreticilerimizin içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak elektrik dağıtım şirketleri tarafından gerekli kolaylık sağlanmalıdır.

 

"Tarımsal Kredi Borçları"

 

Çiftçimiz önemli sorunlarından bir de tarımsal kredi borçlarıdır.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 2019 Eylül ayı itibariyle, son bir yılda tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan nakdi kredi miktarı yüzde 3,3 artışla 101,2 milyar liradan 104,6 milyar liraya yükseldi. Bu dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da yüzde 5,6 artışla 8,1 milyar liradan 8,5 milyar liraya çıktı. Tarım Kredi Kooperatifleri kademeli olarak, kasım 2019 tarihinde 1 yıllık işletme kredisi faiz oranını yüzde 17’de, ziraat bankası ise yüzde 12’ye, bazı özel bankaları ise faiz oranlarını yüzde 13,5 kadar düşürmüştü. En son Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 12’den yüzde 9’a çekildiğini açıkladı. Tarım Kredi Kooperatifleri de 1 yıllık işletme kredisi faiz oranını yüzde 14,5’e düşürdü. Bu, finansman sıkıntısı çeken çiftçimizin faiz yükünü bir nebze hafifletmiş olsa da borçların çevrilmesinde zorluk sürmektedir. Çünkü, çiftçimiz 2018 ve 2019 yıllarında özel banklardan yüzde 40’lara, Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüzde 32,5’lara, Ziraat Bankasından yüzde 16’lara ulaşan yüksek faiz oranlarına göre kredi kullanmış yüksek faiz oranları ile borcunu ertelemiş veya yapılandırmıştır. Ayrıca, Ziraat Bankası 2019 yılında kredi talebinde bulunan çiftçilere kullandırdığı kredinin tamamını nakit olarak ödememiştir. İlçeden ilçeye oranlar değişmekle birlikte genel olarak kredinin bir kısmını nakit bir kısmını ise çiftçiye girdi alımı için vermiş olduğu çiftçi kartına yüklemektedir.Bununla ilgili çiftçilerimiz şikayetleri vardır. Çiftçimiz kredisini nakit olarak almak istemektedir. Bunu dışında bankalar, çiftçiye, hayat sigortası, tarım sigortası, ipotek gibi ilave masrafları da yaptırmaktadırlar. Ayrıca, bankaların talep ettiği teminatları (memur kefil, şehir merkezinde konut) sağlayamayan çok sayıda çiftçimiz de kredi kullanamamıştır. 22 Şubat 2019’da çıkarılan 7166 sayılı kanunla getirilen 10 puanını çiftçi, 5 puanını Hazine’nin karşıladığı yüzde 15 faizle 5 yıl vadeli yapılandırma uygulaması çiftçilerin daha önce yapılandırma yapıldığı için kanuni takibe girmeyen borçlarını kapsamamış, faizle yapılandırmak istememiştir. Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçi kredi borcunu, başka banka kredisiyle kapatmak zorunda kalmaktadır. Bu yıl da yaşanan afetler nedeniyle borçların ödenmesi mümkün görünmemektedir.


Yıllardır biriken borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesine de imkan bulunmamaktadır. Nitekim çok sayıda çiftçi borcunu vadesinde ödeyememiştir. Çiftçilere alacaklı kurumlar uyarı yazıları göndermektedir.Bazı tarımsal kredilerde icralarda başlamıştır.Kefiller ile asıl borçlular arasında borcun ödenememesi nedeniyle çıkan sorunlarda her geçen gün artmaktadır.


03 Ocak 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan 2015 nolu Cumhurbaşkanı kararı ile 2020, 2021, 2022 yıllarında afet yaşayan çiftçilerimizin vadesi gelen ana para borçları zarar gördüğü oranlar dikkate alınarak Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin cari faizleri üzerinden ertelemede yüzde 25, taksitlendirmede yüzde 20 oranında indirim yapılmak suretiyle 1 yıl süre ile ertelenebilecek veya bu borcu 5 yıla kadar taksitlendirebilecektir. 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerin kredi borcuna devlet destekli herhangi bir erteleme kararda yer almamaktadır. 2019 yılında afet yaşadığı için borcunu ödeyemeyen çiftçilerin borç ertelemesi banka ve TKK’nin kendi esas usul ve mevzuatları çerçevesinde yapılmaktadır. Hala hazırda ziraat bankası şuanda yüzde 9 olan cari faizi ile yapılandırmaktadır. (Bakan Berat Albayrak’ın açıklaması banka tarafından uygulanan mevzuatın dile getirilmesi şeklinde olmuştur.)


Yeni uygulama ile 2020, 2021 ve 2022 yılları arasında afet yaşayan çiftçilerin kredi borçlarında yapılacak olan gerek erteleme gerekse taksitlendirmede uygulanacak faiz oranı yüksektir. (Daha önceki yıllarda afet yaşayan çiftçilerin borçları yıllık yüzde 3 ile erteleniyordu.) Aynı zamanda kredinin tamamı erteleme kapsamına alınmayacak.


Ayrıca, 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerin kredi borçlarının devlet destekli ertelenmesine yönelik halen herhangi bir karar bulunmuyor.

 

Samsun Ziraat Odaları Başkanları olarak; Çiftçilerin tüm bankalara olan borçları, çiftçi kayıt sistemi kaydı olsun olmasın, faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle yapılandırılmasını talep etmekteyiz.

 

Ziyarette ayrıca Samsun Ziraat Odası ve İl Koordinasyon Başkanı Hasan Tütüncü, 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ve Asarcık Ziraat Odası Başkanı İbrahim Cengiz Koç hazır bulundu.

 

Başkanlar; AK Parti, CHP ve İYİ Parti Samsun Milletvekilleri ve Bağımsız Milletvekili Erhan Usta’yı ziyaret etti. 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Ziraat, Odası, Başkanları, Ankara'ya, çıkarma, yaptı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Ziraat Odası Başkanları Ankara'ya çıkarma yaptı
Yorumlar
Haber Yazılımı