Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 16:41 Bu haber 6547 kez okundu
 
Yunis Kuzu - Vezirköprü’de artan intihar vakaları
YEREL Haberi
Yunis Kuzu - Vezirköprü’de  artan intihar vakaları

Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir konu ile ilgili olarak geriye dönük yaptığım araştırmada ulaştığım sonuçlar hem üzücü hem de toplumsal anlamda ürkütücü. 


Bir sorunun nedenini, nasılını ve sonuçlarını konuşabilmek için öncelikle bu konuyu bir sorun olarak görüp durum tespiti yapmak, çözüme odaklanabilmenin ilk merhalesi olmalı.  


Elde edilen bu sonuçların köyleri ile birlikte 100 bin nüfuslu bir ilçede – Vezirköprü’de var olması ise ayrı bir handikap. Evet dediğimiz gibi çok değil, sadece beş yıl geriden başlayarak bir durum tespiti yapalım.


27 Mart 2015 – Taşkale Mahallesi – 22 yaşındaki bir çocuk annesi Fatma B. evindeki elbise dolabına asılı bulundu. (Habertürk Gazetesi)


23 Mayıs 2015 – Tahtaköprü Mahallesi – 24 yaşındaki bir çocuk babası, Recep T. kendini asarak intihar etti. ( İhlas Haber Ajansı)


7 Mayıs 2016 – Çorakdere Mahallesi – 18 yaşındaki 8 aylık evli, Gülcan Z. İsimli bayan ahırda tabanca ile intihar etti. (Samsun Haber)


8 Mayıs 2016 – Merkez – 60 yaşındaki Şükriye S. İsimli bayan iple asılı bulundu. (Milliyet Gazetesi)


10 Mayıs 2016 – Tahtaköprü Mahallesi – 78 yaşındaki üç çocuk babası Nasip T. Evinin kapısına kendini astı. ( Samsun Haber)


23 Mayıs 2016 – Teberük Mahallesi – 19 yaşındaki Büşra H. İsimli bayan tüfek ile intihar etti. (Samsun Haber)


28 Kasım 2016 – Gömlekhisar Mahallesi – 55 yaşındaki Sami Ç. isimli erkek sabah saatlerinde balkonda ip ile intihar etti. (Vezirköprü Özlem Gazetesi)


29 Mart 2018 – Çal Mahallesi – 23 yaşındaki Recep G. Gece saatlerinde samanlıkta asılı bulundu. (Vezirköprü Vatandaş Gazetesi)


7 Haziran 2018 – Taşkale Mahallesi – 20 yaşındaki Özge D. İsimli genç kız kendini kalorifer borusuna asarak intihar etti. (Vezirköprü Özlem Gazetesi)


2 Temmuz 2018 – Şahinkaya Kanyonu – 25 yaşındaki tur rehberi Selçuk K. Şahinkaya Kanyonuna atlayarak intihar etti. ( Samsun Halk Gazetesi)


30 Ekim 2018 – Çekalan Mahallesi – 58 yaşındaki evli, üç çocuk babası Selami Y. Çam ağacında asılı olarak bulundu. ( Vezirköprü Vatandaş Gazetesi)


5 Haziran 2019 – Sarıdibek Mahallesi – 20 yaşındaki iki yıllık evli bayan Halime S. Kendini iple astı. (Samsun Haber Gazetesi)


17 Haziran 2019 – Adatepe Mahallesi - 22 yaşındaki Sefa G. Nişanlısını silah ile vurdu ve aynı silah ile intihar etti. (Ntv)


17 Aralık 2019 – Merkez – 34 yaşındaki 8 yıllık Polis Memuru Eyüp E. Tabanca ile kendini vurdu. (Vezirköprü Yaşam Gazetesi)


3 Ocak 2020 – Sarıdibek Mahallesi – 34 yaşındaki beş çocuk babası Kuddusi S. Tüfek ile intihar etti. (Vezirköprü Yaşam Gazetesi)


5 Mart 2020 – Bahçelievler Mahallesi – 20 yaşındaki Ali G. İsimli erkek gece 02.30’da tüfek ile kendini öldürdü. (Vezirköprü Vatandaş Gazetesi)


21 Mart 2020 – İncesu Mahallesi – 50 yaşındaki Zekeriya Ç. Sabah saat 09.00’da evinin kuruluğunda ip ile asılmış bulundu. (Vezirköprü Özlem Gazetesi)


10 Ağustos 2020 – Beşpınar Mahallesi – 71 yaşındaki Fadime E. Sabah saatlerinde evinin mutfağında asılmış vaziyette bulundu. (Vezirköprü Yaşam Gazetesi)


İntihar olayları adli bir vaka olduğundan genelde resmi kayıtlara girer, dolayısıyla basından yaptığımız taramada Vezirköprü’de son beş yılda (18) kişinin intihar ettiğini görüyoruz. 


Peki neden? Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle intihar olgusunu çözümlememiz gerekiyor.


İntiharları tek bir nedene bağlayarak açıklamak zor, çünkü bireysel ve toplumsal sorunlar bileşkesini içerir.


İntiharı toplumsal sorun olarak ele alan ilk düşünür Emile Durkheim’dır. Ona göre bireysel olay tekrarlanıyorsa, o olay toplumsal boyut kazanmış olur. 1897 yılında yayınladığı ‘İntihar’ başlıklı kitabında intiharları toplumsal bir olgu olarak izah ediyor.


Durkheim, intihar olaylarını, temelde toplumsal açıdan üç kategoriye ayırıyor: 1. Egoist (Bencil) intihar, 2. Altruist (özgeci) İntihar, 3. Anomik (Kuralsızlık) intihar…


Egoist (bencil) İntiharlar: Genelde birey ile toplum arasındaki ilişkinin zayıflamasına bağlı olarak meydana geliyor. Mesela yoksul ve ekonomik olarak darda olan kişi toplumdan ilgi görmüyor veya ilgi görmediğini düşünüyor. Ayrıca aile bağlarının zayıflaması, kişinin toplum içinde korunmasız bırakılmış olduğu duygusu uyandırıyor ve kişinin intihar etme eğilimini tetikliyor.


Altruist (özgeci, diğerkâm) İntiharlar: Başkası için kendini feda eden kişinin eğilimini yansıtan intihar türü. Bir bakıma bencil intiharın tersi de denebilir. İlkinde kişi kendini toplumdan kopmuş hissederken, özgecil intiharda kişi toplum kuralları uğruna kendini feda ediyor. Japonların harakiri eylemi bu tip intiharlara bariz örnektir.


Anomik (kuralsız) İntiharlar: Toplumsal sıkıntıların yaşandığı dönemlerde kişi geleceğine ilişkin güven kaybı yaşar, kişinin davranış kalıplarındaki istikrar bozulur; bu durumlar da kişinin canına kıyma güdüsünü kışkırtır… Başka bir söyleyişle toplumun istikrarsızlaşması, bireysel istikrarsızlaşmayı tetiklemektedir.


Sosyologlar ise bu üç intihar eğilimine Durkheim’da destekleyerek, bir dördüncüsünü ekliyor: Fatalist (kaderci) intihar türü… Anomik intiharın zıddı olarak kabul ediliyor. Kişi, toplumun katı kurallarının baskısı altında bunalıma giriyor. Durkheim bu tür intiharın örneğini köleler üzerinden veriyor.


Yukarıda bahsettiğimiz bu dört başlık, kesin bir sınırlamayı ifade etmiyor. Bir intihar türü, birey açısından diğer faktörlere de göndermede bulunabilir.


Durkheim, intihar olgusunun sadece kişisel mutsuzlukla açıklanamayacağını göstermeye çalışmışsa da, olay son tahlilde bireyin kararı neticesi vuku bulmaktadır. İntihar eden açısından bakıldığında olay, kişinin mutlak umutsuz hali olarak ortaya çıkıyor.


Vezirköprü’de İntihar vakalarının sıklığı ve özellikle son beş yıldaki görünürlüğü, bu alanda uzman olan kişi, kurum ve kuruluşların ilgisini bekliyor. Biz ise bu yazımızda genel bir vaka bilgisine vakıf olup, intiharın nedenlerine bilimsel açıdan nasıl bakmamız gerektiği üzerine kafa yorduk. İnşallah bundan sonraki yazılarımızda açımızı genişleterek bu konuda hem kendimizin, hem de konuya merak duyan okuyucularımızın farkındalığını artırmak, aynı zamanda bu konuya çözüm üretmek amaçlı bir perspektif sunmaya çalışacağız.   


Yunis KUZU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yunis, Kuzu, -, Vezirköprü’de, , artan, intihar, vakaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı