Haber Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 18:02 Bu haber 5032 kez okundu
 
Vezirköprü teşvikten yararlanacak ilçeler arasına girdi
'Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar' değiştirildi.
YEREL Haberi
Vezirköprü  teşvikten yararlanacak ilçeler arasına girdi

53 ilde bir alt bölgedeki teşviklerden yararlanacak ilçeler tek tek belirlendi. Vezirköprü'nün de içinde bulunduğu karar değişikliğinde Samsun'da 8 ilçe teşviklerden yararlanabilecek.

 

Teşvik sisteminde ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin tasarlanması için önemli bir adım atıldı. Yeni teşvik kapsamına Samsun'dan Kavak, Havza, Alacam , Yakakent , Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık ilçeleri alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile ilçe bazında bulunduğu il nedeniyle olduğundan daha gelişmiş listesinde yer alan bir ilçenin teşvikten daha çok yararlanmasının önü açıldı.

 

BAŞKAN KURT; "HAYIRLI OLSUN"

 

 

Resmi Gazetede yayımlanan karar değişikliğini sosyal medya hesabından duyuran Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt, Vezirköprü'nün teşviklerden yararlanacak öncelikli ilçeler arasına girdiğini söyledi.

 

Başkan Kurt paylaşımında; "21.08.2020 tarihli Resmî Gazete'de dün yayımlanan kararla, yatırım teşvik sisteminde 3. bölgede yer alan Samsun’umuzdaki Vezirköprü dahil 8 ilçemiz, ilçe bazlı  teşvik sisteminden yararlanacak.

 

İlçemizin teşvik kapsamına alınmasına vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetimize milletvekillerimize ve il Başkan’ımıza teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi.

 

KAPSAM DIŞI KALAN İLLER VAR

 

İlçe bazındaki teşvikin ilk kriteri için 53 ilin ilçesi sınıflandı. 28 il ise kapsama alınmadı. Yetkililer bunun nedeninin, "ilgili ilde, o ilin teşvik grubundan (sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinden) daha düşük seviyede ilçe bulunmaması" olduğunu belirtti. Ayrıca, en yüksek teşvikten yararlanan 6. Bölgedeki iller, alt bölge olmadığı için kapsam dışında kaldılar.

 

Yetkililer, ilçe düzeyinde gelişme yoluna girmiş bir ilçede yatırımların teşvik nedeniyle hiç gelişmemiş, hatta sürdürülebilirliği sınırlı olabilecek bir ilçeye kaymasına yol açmayacağı görüşünün de altını çizdiler. Bir sanayi yatırımının kararında, ekosistemden, insan kaynaklarına, ulaşım yollarına yakınlıktan enerjiye kadar bir dizi kriterin etkili olduğunu, kamu teşvikinin etkisinin dördüncü sıraya kadar gerilediğini belirttiler. Dolayısıyla ilçe düzeyindeki yatırımlarda sadece teşvikin ana rol oynamayacağı, yeni getirilen teşvik unsurunun gelişmeye katkı vermeyi amaçladığı kaydedildi.

 

İLÇE BAZLI TEŞVİK

 

Karar şimdilik sadece alt bölge teşvikinden yararlanacaklar kriterini içeriyor ancak gelecek dönemde bu sınıflamaya dayalı olarak yeni teşvik unsurları tasarlamanın da yolu açıldı. Ayrıca, OSB'lerin ait oldukları illerin bir alt bölgesi teşvikinden yararlanmasına dair dipnot da teşvik kararnamesi içinde bulunuyor. Bu nedenle sayılan ilçelerdeki OSB'lerde yatırım yapıldığında, iki alt bölge teşvikinden yararlanılabileceği yönünde yorumlar yapıldı ancak bu konuda farklı yorumlar yapılabiliyor. Kamuoyunda teşvik kararnamesi olarak adlandırılan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda, halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlendi. İlçe sınıflaması ilk kez Karara girmiş oldu. Her bir ilçe için ya da bir bölgedeki ilçeler için henüz "özel" bir düzenleme yapılmadı. Ancak bu sınıflamaya göre gelecekte ilçe bazında özel teşvik düzenlemeleri de mümkün olacak. Bu aşamada verilen teşvik, ilgili ilçenin ili hangi teşvik grubundaysa, bir alt grup teşvikinden yararlanacak şekilde düzenlendi.

 

OSB'LERE YATIRIM KAZANCI

 

Teşvik kararnamesinde yer alan dipnotlarda, OSB'lerde yapılan yatırımlar, bir alt bölge teşvikinden yararlanır hükmü bulunuyor. Buna göre, 1. Bölgede OSB içine yapılan bir yatırım, 2. Bölgenin teşviklerinden yararlanıyor. Kararnamede ilçe bazında sınıflama yapılmasının ardından, kapsama giren bir ilçedeki OSB'ye yatırım yapılırsa, 2 alt bölgenin teşvikinden yararlanma imkanı doğmuş oldu.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Vezirköprü, , teşvikten, yararlanacak, ilçeler, arasına, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı