Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 17:14 Bu haber 5677 kez okundu
 
Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Sinop bölgesine mi bağlanıyor?
Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Orman İşletme Müdürlüğünün Bölge Müdürlüğüne dönüştürüldüğünü açıkladı.
GÜNCEL Haberi
Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Sinop bölgesine mi bağlanıyor?

1939 senesinde merkezi Sinop olmak üzere faaliyete geçen, bünyesinde Ahmetyeri, Bektaşağa, Dıranas, Erfelek, İnceburun, Ozandağı, Sinop ve Soğuksu olmak üzere 8 Orman İşletme Şefliği ile 1 adet Fidanlık Şefliği (Bektaşağa Fidanlık) 1 adet Kadastro Mülkiyet Şefliği ve 1 adet de Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliği barındıran Sinop Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğüne dönüştürüldü.

 

“Sinop hepimizin şehri, biz bu şehre ve bu şehrin insanına hizmet etmeyi her zaman siyaset üstü bir onur kaynağı olarak gördük” diyerek Sinoplulara müjde veren Maviş, “Sinop bir orman kenti. Orman kentinin 471 köyünün 464 köyü de orman köyü. Bu açıdan bakıldığında Sinop’a çok önemli bir katma değer sağlayacak. Sinop’ta üretilen orman emvalinden elde edilen kâr Sinop’ta kalacak.

 

Sinop’umuzda Orman Bölge Müdürlüğünün kurulmasıyla beraber sahada çok daha güçlü bir ivme kazanıldı. 2011 yılında Sinop Orman Bölge Müdürlüğünü kaybetmiştik. O günden sonra Sinop’un tekrar Orman Bölge Müdürlüğüne dönüştürülmesi ile ilgili çok talep gelmişti.

 

İlimiz için bir ve beraber olursak, ilin yöneticileri, siyasileri, milletvekilleri, seçilmişleri bir ve beraber olursa orada bereket vardır” dedi.

 

KOOPERATİF YÖNETİMLERİ VE KÖYLÜLER TEPKİLİ

 

Alınan bu karar sonrası Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün de Sinop Bölgesine bağlanacağı iddia edildi.

 

İddiaya göre, Türkiye genelinde Orman Bölge Müdürlükleri ve İşletme Müdürlüklerinde bir yapılanmaya gidildi. Bölünerek yeniden belirlenen bölge müdürlüğü ve işletme şefliklerinin bağlı bulundukları bölgelerde de değişiklik yapılacak. Sinop’un bu durumu fırsata çevirerek 2011 yılında kapatılan bölge müdürlüğünü tekrar alması Vezirköprü’de ormanlarda faaliyet gösteren kooperatifleri ve orman köylülerini zor duruma düşürecek.

 

Kooperatif yöneticileri ve muhtarlar bir araya gelerek tepkisini dile getirdi. Özlem Gazetesi’ni ziyaret eden bir grup yönetici ve muhtar Cumhurbaşkanlığına gönderilmek üzere bir dilekçe yazdıklarını ifade ettiler.

 

Genel Yayın Yönetmeni Hayati Ağca’ya durumu açıklayan heyet, Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün Amasya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı kalmasını istediklerini belirttiler.

 

Heyet Cumhurbaşkanlığına göndermek üzere yazdıkları dilekçede ise şu ifadelere yer verdi;

 

“Samsun İli Vezirköprü ilçesinde bulunan Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü, Amasya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak görev vapmaktadır. 

 

Ancak Sinop Orman Bölge Müdürlüğünün kurulmasıyla birlikte Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün Sinop Orman Bölge Müdürlüğüne bağlanacağı belirtilmektedir. 

 

Vezirköprü İlçesi Ormancılık çalışmaları bakımından çok yoğun bir bölge olup Vezirköprü ilçesinde yaklaşık 2500 aile geçimini Ormancılık çalışmaları kapsamından sağlamaktadır. Sinop ilinin mesafe olarak ilçemize uzakta bulunması, direk vesait olmaması sadece özel araçla gidilmesini gerektirmektedir. Bu da vatandaşın işlerini çok zorlaştıracaktır.

 

Samsun iline Orman Bölge Müdürlüğü kurulması halinde devlet ve vatandaşlar açısından işlerin ilerleyişi ve kazanımlar çok artacak vatandaşların işleri her anlamda kolaylaşacaktır. Ancak açılmaması halinde Amasya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaya devam etmek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Heyet Samsun ve Amasya Milletvekillerinin, Vezirköprü yerel yöneticilerinin biran önce harekete geçmesi gerektiğini ve ormandan geçimini sağlayan bu ailelerin haklarına sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. 
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Vezirköprü, Orman, İşletme, Müdürlüğü, Sinop, bölgesine, mi, bağlanıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı