Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 16:41 Bu haber 3891 kez okundu
 
VEZİRKÖPRÜ NEDEN GÖÇ VERİYOR?
YEREL Haberi
VEZİRKÖPRÜ NEDEN GÖÇ VERİYOR?

VEZİRKÖPRÜ NEDEN GÖÇ VERİYOR?


Öncelikle COVİD-19 ile mücadele ettiğimiz şu günlerde herkese selam olsun!


Bugün değineceğim temel konularım şunlar olacak;


Vezirköprü’müzün yıllara göre önemli değişimler gösteren nüfusu, sosyoekonomik durumu, Vezirköprü vatandaşının istihdam sorunu, çiftçimizin yaşadığı sıkıntı ve sorunlar, tabi son olarak Vezirköprü ahalisi ne istiyor?


İlk olarak Vezirköprü nüfusu ile başlamak istiyorum. Wikipedia  ansiklopedisinden  aldığım bilgilere göre 1965’ten  2017’e kadar  Vezirköprü  nüfusunda  önemli bir azalma söz konusu. Fakat  benim özellikle değinmek istediğim nokta 2000-2017 yılları arası azalan Vezirköprü nüfusudur. 2007 yılında Vezirköprü’müzün toplam nüfusu 107.868’ken 2017 yılına geldiğimizde ise nüfus 95.608’e düşmüştür. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından (OKA) edindiğim bilgilere göre 2007’den bu yana  yüzde () 11.36 oranında Vezirköprü nüfusunda bir azalma söz konusu.


Peki şöyle bir düşünüp sorgularsak Vezirköprü neden göç veriyor?


Aslında bu sorunun  temel, açık ve net cevabı “İşsizliktir.”  Fakat işin detaylarına  girersek Samsun Sanayi ve Ticaret Borsası’nın yine Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın verilerine göre Vezirköprü’nün buğday ve Ayçiçek üretiminde Samsun genelinde önemli bir yere sahip olmasına rağmen gene büyükbaş hayvan mevcudumuz da Vezirköprü olarak Samsun genelinde Bafra’dan sonra önemli bir yere sahipken Vezirköprü’nün temel sorunu ne? Neden göç veriyor? diye soracak olursak şöyle bir cevap vermeye ivedilikle hazırım.


Vezirköprü olarak ayçiçeği üretiyoruz ama Ayçiçek yağı fabrikamız yok! Hayvancılık konusunda ha keza gene aynı şekilde ahırlarımız iyi ama hayvanlarımızın sütü para etmiyor!


KIYMETLİ VEZİRKÖPRÜ AHALİSİ!


Vezirköprü halkı olarak bizler elimizdekileri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırken biz üreticilere desteği devletten gerçek manada göremiyoruz. Vezirköprü’yü ayakta tutacak olan gençleridir. Fakat ne  yazık ki gençlerimiz Vezirköprü dışında mevsimlik işçiler gibi inşaatlarda, kafelerde geçimini sürdürmektedir. Aynı şekilde gençlerimizin çoğu  inşaatlarda canlarını yitirmektedir. 


Vezirköprü birkaç tekstil fabrikası birkaç un fabrikası ile yetinecek kadar küçük bir yer değildir. Vezirköprü geniş istihdam alanlarını hak eden, büyük işler başaracak bir yerdir!


İvedi bir şekilde Vezirköprü olarak doğal kaynaklarımızın, insanımızın, kendi zekamızın, potansiyelinin farkına varmalıyız!


Vezirköprü halkı olarak her zaman hakkımız olan en iyisine ulaşmalıyız. Sevgili hemşerilerim sormak  ve sorgulamak  her zaman bizi daha iyi noktaya getirir.


Ve son olarak Vezirköprü ahalisi, üreticisi ne istiyor?


Tabii ki de öncelikli olarak Vezirköprü ahalisi çiftçisine sahip çıkılmasını, sübvanse edilecek borçlanmaları değil, kağıt üzerinde sözde yapılmış yardımları değil, gerçek yatırımlar istiyor. Yem, gübre, mazotta devletin tam desteğini istiyor!


Vezirköprü gençleri istihdam alanları oluşsun, doğduğumuz yerde doyalım anlayışını istiyor!


Vezirköprü göç vermek yerine göç almak istiyor!


Üreticisine tam desteğini, gençlerine yeni istihdam alanları istiyor!


Sağlıcakla Kalın!

Kaynak: Editör:
Etiketler: VEZİRKÖPRÜ, NEDEN, GÖÇ, VERİYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı