Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 19:13 Bu haber 8655 kez okundu
 
Vezirköprü'lü Tır şoförü İran'da mahsur kaldı.
İran'da mahsur kalan 300 Türk şoförünün arasında Vezirköprü'lü tır şoförü Hüseyin Ulusoy'da var.
GÜNCEL Haberi
Vezirköprü'lü Tır şoförü İran'da mahsur kaldı.

Kendine ulaştığımız Vezirköprü'lü Tır şoförü Hüseyin Ulusoy ; Kapının kapalı oldu konusunda bize hiç bilgi verilmedi. Azerbaycan üzerinde giriş yapıldı. Aracımda tekstil malzemesi var, 22 gündür sınırda burdayım. Kapıda bekleyen yaklaşık 300 tır şoförü var, birçoğunun malları kötü oldu. Biran evvel türk yetkililerden yardım bekliyoruz"dedi.  

 

Türkiye'den Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine yük taşıyan TIR şoförleri bir aydır  Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletiliyor. Ülkemize girişlerine izin verilmeyen ve çok zor durumda olan şoförlerin, çeteler tarafından yükleri de mühür kırılarak, çadırlar yırtılarak çalınıyor.

 

Sınırda mahsur kalan tır şoförleri  seslerini yetkililere duyurmak için  ulaştıkları Sözcü Gazetesine anlattılar.  

 

Sözcü Gazetesinde çıkan haber göre, şoförler; “Beslenme, barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarımızı karşılayamaz durumdayız. Corona virüsü salgını nedeniyle sağlığımız da tehdit altında. Hırsızlık olayları nedeniyle de ciddi güvenlik riskiyle de karşı karşıyayız.

 

Türkiye'den yurt dışına yük götürmüştük.  Oradaki işlerin uzaması nedeniyle yaklaşık 2 aydır ülkemizden, evlerimizden uzaktayız. Bunun son bir ayı Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede kaderimize terk edilmiş vaziyette geçiyor.

 

TIR  şoförlerinin ülkeye girişleri için gerekli adımlar neden atılmıyor? Mağduriyetlerimiz daha ne kadar sürecek? Hiçbir yetkiliden bilgi alamıyoruz.”

 

“GİRİŞ YASAK”

 

Türkiye'den, Azerbaycan ve bazı Orta Asya ülkelerine yük götüren ve çoğunluğunu Hataylı sürücülerin oluşturduğu TIR Şoförleri, Azerbaycan kapısı kapanınca İran'a geçti.

 

Türkiye ile İran arasındaki sınır kapısının da kapatılması nedeniyle ülkeye giriş yapamayan TIR şoförleri, bir ay önce sınır kapısına gelip ara bölgede, yol üzerinde beklemeye başladılar.

 

Türk yetkililerin, “Türkiye'ye girişler yasak” dediklerini, konunun Ticaret Bakanlığı'nı ilgilendirdiğini kendilerine söylendiğini beliren sürücüler, ulaştıkları Ticaret Bakanlığı yetkililerinden de “Bizimle ilgisi yok. Valilik kararı” dediklerini aktardılar.

 

OKTAY'A SORDU

 

TIR'larında bulunan yüklerin önemli bir bölümünün bozulduğunu, bir kısmının ise çeteler tarafından çalındığını, can güvenliklerinin de bulunmadığını aktaran şoförler, kendilerine sahip çıkılması için Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur'a ulaştılar.

 

“-300'den fazla TIR şoförümüzün aç, susuz, hijyenden uzak, can ve mal güvenlikleri tehlike altında olmak üzere Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmesinin ve ülkemize giriş izni verilmemesinin gerekçesi nedir?

 

-Söz konusu vatandaşlarımızın, karantina ve diğer koşulları sağlanarak, Türkiye'ye girmeleri ve ailelerine kavuşmaları ne zaman sağlanacaktır?

 

-Bu mağduriyetin çözümü için bugüne kadar hangi adımlar atılmış, ne tür çalışmalar yapılmıştır?

 

Zor durumda olan şoförler adına konuşan,  Mustafa B., “İran, askerleri ‘kapı açık gidebilirsiniz' diyor. Ama Türkiye bizi almıyor. Gıda, sebze yüklü araçlarımızdaki ürünlerin bir kısmı bozuldu.

 

Türk vatandaşlarının ülkemize alınmaması hepimizi üzüyor. İnanın çok zor durumdayız. Birileri de bizim sesimizi duysun ve bizi bir an önce ailelerimize kavuştursun” dedi.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Vezirköprü'lü, Tır, şoförü, İran'da, mahsur, kaldı.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Vezirköprü'lü Tır şoförü İran'da mahsur kaldı.
Yorumlar
Haber Yazılımı