Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 11:07 Bu haber 2441 kez okundu
 
Vezirköprü iste yeter!
Samsun Valiliği himayesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile yürütülecek olan Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi İlkokullar Arası Yönlendirme Yarışması başladı.
- Haberi
Vezirköprü iste yeter!

Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülecek olan proje, kanser tarama sayılarını artırmak ve daha çok vatandaşa ulaşmak amacıyla 15 Ekim'de başladı.

 

Yürütülecek olan bu projede; ilkokul öğrencilerinin velilerini ve tanıdıklarını kanser taramalarını yaptırmaları için İlçe Sağlık Müdürlüğüne yönlendirmeleri gerektiği bildirildi. Yönlendirme yapan öğrencilere ödüllerin verileceği bu projede; öğrenciler sosyal bir projede yer alarak hem bilinçli bireyler olarak yetişecek hem de sevdiklerinin kanser taramalarını yaptırmalarına vesile olacak.

 

Samsun İl ve İlçelerinde beş yıldır yürütülen Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider projesinde dört yıldır da birincilik sevinci yaşayan Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aynı zamanda yaptığı kanser taramaları sayesinde vatandaşa hizmet verebilmenin de onurunu yaşıyor.

 

Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü yaklaşık beş yıldır 40-69 yaş arası bayanlara meme kanserinin erken teşhisi için mamografi çekimine ücretsiz olarak taşıyor. Samsun Atakum ve İlkadım KETEM'e götürülen bayanlara mamografi, 30-65 yaş arası bayanlara rahim ağzı kanseri taraması ve 50-70 yaş arası bay-bayanlara da bağırsak kanseri taraması işlemleri yapılıyor. 

 

İlçeye bağlı kırsaldaki mahallelerde de kanser taramalarını yapan Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sen iste Yeter Kanser Çeker Gider Projesiyle daha çok vatandaşa ulaşmayı hedefliyor. 

 

Yarışma 10 Nisan'da sona erecek

 

15 Ekim 2019'da başlayan tarama yarışması 10 Nisan 2020 tarihinde sona erecek. İlçedeki tüm ilkokullar bazında yapılacak olan yarışmada öğrenciler kişileri kanser taramalarını yaptırmak için Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğüne yönlendirecek. Yönlendirilen kişiler ilkokulların yönlendirme derecesini belirleyecek ve dereceye göre ödüller verilecek. Yönlendirilen kişi sayısına göre ödüller ise öğrencilere, öğretmenlere ve okullara olmak üzere bisikletler, kitap setleri, tabletler, boyama setleri ve sürpriz hediyelerden oluşuyor. 

 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: Özgür AĞCA
Etiketler: Vezirköprü, iste, yeter!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı