Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 12:10 Bu haber 4069 kez okundu
 
VEZİRKÖPRÜ DEPREME HAZIR MI?
Elazığ Sivrice’de meydana gelen deprem sonrasında vatandaşın aklında tek bir soru var; “Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve 1.derece deprem riski taşıyan Vezirköprü olası bir deprem için hazır mı?”
GÜNCEL Haberi
VEZİRKÖPRÜ DEPREME HAZIR MI?

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından gündeme gelen deprem konusu Vezirköprü’nün depreme hazır olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi.


Vezirköprü’nün de bu fay hattı üzerinde olması sebebiyle sorumluluğu olanlar deprem için alınması gereken tedbirleri gözden geçirdi mi?


Vezirköprü merkezindeki ilk yerleşim yerlerinde bulunan mahallelerdeki eski binaların olası bir depreme dayanıklılığı ve günümüz şartlarında yapılan yeni binaların deprem yönetmeliğine uygunluğu kontrol ediliyor mu?


1.Derece deprem riski taşıyan Vezirköprü için akıllara gelen bu sorular vatandaşın kafasını meşgul eder durumda.


Vatandaşlar, yetkililerden Vezriköprü’nün depreme hazır olup olmadığı konusunda açıklama bekliyor.

 

GÜNDEME TAŞIMIŞTIK


Vezirköprü ilçesi üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı dolayısıyla olası bir depremde ciddi yaralar alması değerlendirilen ilçeler arasında. Özlem Gazetesi olarak konuyu 2017 ve 2018 yıllarında manşet haberi olarak gündeme taşımıştık. Ancak o haberlerimizin ardından yetkililerden ne çalışma yapıldığına dair, ne de ilçenin deprem analizi ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.


VEZİRKÖPRÜ 1943 DEPREMİNDE BÜYÜK YARA ALMIŞTI


1943 yılında meydana gelen merkez üssü Samsun’un Ladik ilçesi olan depremde Vezirköprü ilçesi büyük yara almıştı. O dönemde en çok hasar gören ilçe olarak acı yaralar açılan Vezirköprü’de 500 civarında kişinin öldüğü belirtiliyor.


Şiddeti 7.2 olan depremde Vezirköprü ilçesinde bulunan ev ve iş yerlerinin büyük bölümünün yıkıldığı kayıtlara geçmişti.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: VEZİRKÖPRÜ, DEPREME, HAZIR, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı