Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 16:52 Bu haber 3134 kez okundu
 
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü ilçesinde buğday hasadı düzenlenen etkinlikle başladı.
YEREL Haberi
Vezirköprü'de hasat etkinliği

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte biçerdöver makinası ile buğday hasadı yapıldı.

 

Etkinlikte konuşan Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya; "Pandemi süreci tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilçemizi de etkiledi. Bu süreçte alınan önlemler sayesinde çiftçimiz sorunsuz bir tarım dönemi geçirmiştir. Yasaklı günlerde alınan kararlarda kapsam dışı bırakılan çiftçimiz tarlasında, bağında, bahçesinde üretime devam etmiştir." dedi.

 

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı konuşmada çiftçilere uyarıda bulundu. Samsun'da ekili buğday alanları ve rekolte değerlerini de açıklayan Sağlam; "Bakanlığımızın 'Doğduğum yerde doymak istiyorum' hedefine temsili olarak en çok uyan büyü bir ilçe Vezirköprü'dür. Çünkü nüfusun yüzde 70'i köylerde, yüzde 30'u ilçe merkezinde yaşıyor. 2019 yılı içerisinde 1 milyon 25 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldı ve 293 bin ton buğday rekoltesi gerçekleşti. Bu yıl ise 1 milyon 50 bin dekar alanda buğday ekimi gerçekleşti ve 300 bin ton rekolte tahminimiz var. Samsun genelinde ekili buğday arazilerinin yüzde 85'i biçerdöver ile hasat edilmekte. Burada biçer operatörlerine büyük görev düşüyor. Eğer hasatta doğru yöntem uygulayıp dökülen miktarı aza indirebilirsek ithal buğday miktarımız düşer, milli ekonomimize katkısı olur. Çiftçilerimizi bu konuda uyarıyoruz. Operatör belgesi olmayan biçerdöverleri tarlanıza sokmayın." şeklinde konuştu.

 

Vezirköprü'de buğday ekili tarım arazileri hakkında bilgi veren Vezirköprü İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz ise konuşmasında; "İlçemizde tarım alanının yarısından fazlasında buğday ekiliyor. 2019 yılında 126 bin dekar alanda buğday ekildi. Bu yıl ise 128 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldı. Çiftçilerimize rekoltesi yüksek bol kazançlı bir hasat dönemi diliyorum." dedi.

 

Konuşmaların sonrasında hasat yapılacak tarlada dua yapıldı ve kurban kesildi. Etkinlik biçerdöver makinasının buğday hasadına başlamasıyla sona erdi.

 

Etkinliğe Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bölge Müdürü Derya Şahinler, Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Çağlıyan, Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, ilçede faaliyet gösteren Tarım kooperatiflerinin müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: Fatih YÜKSEL
Etiketler: Vezirköprü'de, hasat, etkinliği,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Vezirköprü'de hasat etkinliği
Yorumlar
Haber Yazılımı