Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 10:35 Bu haber 1173 kez okundu
 
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Vezirköprü ilçesinde kutlandı.
YEREL Haberi
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı

Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen kutlama programı Köprülüler Anadolu Lisesi tarafından düzenlendi.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda çeşitli etkinliklere yer verildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ömer Ozan, "İstiklal Savaşı'nda cepheden gelen haberler pek parlak değildi. Bu yüzden Mehmet Akif, Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak! diyordu. En son ocak sönmeden, gönderdeki bayrağın inmeyeceğini, ezanlarımızın dinmeyeceğini biliyordu. Marşta sadece kurtuluş savaşımızın o günlerine değil, gelecekteki bütün hayatımıza dair cümleler kuruyordu. İstiklal savaşımızın zafer ile biteceğine iman etmiş şair, son kıtada bağımsızlığın Allah'a inanmış milletimizin hakkı olduğunu vurgulamıştı." ifadelerine yer verdi.


Konuşmanın sonrasında İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan video gösterimi yapıldı. Programın devamında ise öğrenciler tarafından hazırlanan skeç gösterimi, şiir ve oratoryo gösterisi yer aldı. 


12 Mart konulu okullar arasında resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin de verildiği program katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.


Kutlama programına Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, Vezirköprü İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akar, Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, İlçe Müftüsü Ali Erbaş, kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

12 Mart Halk Eğitim'de de kutlandı

 

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü  Vezirköprü Halk Eğitimi Merkezi'nde de kutlandı.


Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni Dilşah Nehir Erdem'in sunumuyla gerçekleşen program kurumun konferans salonunda düzenlendi. Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcıları Banu Seni ve Ergün Bulut günün anlam ve önemini vurgulayarak "Hayata veda edeceği anda hocam kalk bir İstiklal Marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar diye haykıran talebesine Allah bir daha bu millete İstiklal Marşları yazdırmasın" diyen kutlu bir vatan perverdir O. Mehmet Akif Ersoy'u ve tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum" dedi. 


Program kursiyerlerden Hanife Ergin ve Fahriye Kandemir'in şiir, Ayşe Nur Erdoğan'ın türkü söylemesiyle devam etti. Program Halk Eğitimi Usta Öğreticilerinin İstiklal Marşı oratoryo gösterimiyle sona erdi. 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Vezirköprü’de, 12, Mart, kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
Vezirköprü’de 12 Mart kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı