Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 16:24 Bu haber 1361 kez okundu
 
Uzaktan eğitim sürecinde velilerin dikkat etmesi gerekenler
YEREL Haberi
Uzaktan eğitim sürecinde velilerin dikkat etmesi gerekenler

DOĞRU ÇALIŞMA ORTAMINI OLUŞTURUN

 

Genelde çalışma ortamı dendiğinde akla gelen bir masa, bir sandalye, kitap, defter ve kalemler oluyordu. Elbette değişen eğitim modeliyle bu da değişti. Çocuklar normalde kullandıkları tablet ve bilgisayarları kucaklarına alarak veya yataklarına uzanarak kullanmaya çok alıştılar. Fakat çevrimiçi eğitim söz konusu olduğunda bu kullanış biçimi onların odaklanma seviyelerini bir hayli düşürecektir. Özellikle yatarak ders çalışırken sıkıldıkları ya da yoruldukları an algıları başka taraflara kayacak, belki de uyuyacaklardır. Bu sorunların yaşanmaması için uzmanların da tavsiyesi çevrimiçi eğitimin en az yüzde yetmişlik kısmının masa başında sessiz ve sakin bir ortamda, kulaklık takılarak yapılması şeklindedir. Bu sayede uzaktan eğitimden yüksek oranda verim alınabilir.

 

SÜREKLİLİĞİ  SAĞLAYIN

 

Öğrencilerin çalışma sürecinde belki ilk bir kaç gün onlarla birlikte bilgisayar başına oturmak velilerin yapabileceği motive edici davranışlar olabilir. Onlardan sabahın yedisinde okula gider gibi kalkmalarını beklemek çok gerçekçi bir düşünce olmaz ama onlara uyanabilecekleri ve günlerini öldürmeyecek bir saat belirlemek sürdürülebilir olabilir.

 

ONU MOTİVE EDİN

 

Her gün sonunda çocuklarınızla geçireceğiniz 20-30 dakikayı o gün eğitimde neler öğrendiklerini anlatmasına ayırın. Takıldıkları yerde o kısmı neden iyi anlamadıklarını sorun. Bu şekilde derslerin verimi oldukça artmış olacaktır.

 

TEMEL BİLGİSAYAR BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

 

Çevrimiçi platformda yürüyen eğitimlerde, özellikle ilk aşamalarda teknik aksaklıkların çıkması kaçınılmaz olacaktır. Eğer siz konuya hakimseniz bilgisayarı veya tableti alıp hemen durumu düzeltmeye çalışacak, kaybettiği zamanı minimize etmek isteyeceksiniz. Ama bu sürecin de eğitimin bir parçası olduğunu unutmayın. Yeni bir doküman oluşturması gerektiğinde, bir dosya indirmesi veya daha önce tecrübe etmediği bir programı kullanması gerektiğinde keşfetmesine izin verin. Bu onun motor gelişimlerini ve problem çözme becerilerini olumlu anlamda etkileyecektir.

 

NOT TUTMAYI BİR ALIŞKANLIK HALİNE GETİRSİN

 

Uzaktan eğitimde çocuklar önemli yerin neresi olduğuna ve hangi kısımların not alınması gerektiğine kendileri karar veriyor. Bu noktada karşılaşılabilecek sorunlar, çocukların dersin sonlarına doğru sıkılması ve not almak yerine sadece gözleriyle dersi takip etmesi olabilir. Bu noktada motivasyon azalır çünkü not tutmak ciddi anlamda ders takibi sağlar. Veli olarak sizler bu alışkanlık kazanılana kadar, ders bitiminde defter kontrolü yapabilir. Hatta ona aldığı notlardan sorular sorabilirsiniz.

 

ZAMANI ETKİLİ KULLANMASINA YARDIM EDİN

 

İyi bir zaman yönetimi için en etkili yol plan yapmaktır. Bir önceki günden onunla oturup bir sonraki günkü online derslerinin planını yapmak. Ders aralarını belirlemek hatta ders sonrasında neler yapabileceğini adım adım yazmak ona ve size kendinizi güvende ve sakin hissettirecektir. Dersler dışında kapalı alanlara çok uğramadan eğer gidebiliyorsanız  açık, bol oksijenli yerlerde gezmenizi ve keyif yapmanızı öneririz. Umarız bu süreci en verimli şekilde atlatabilirsiniz.

 

Veliler, MEB’in veli rehberlik hizmetlerine başvurarak çocuklarına doğru yaklaşımın nasıl olması gerektiği konusunda destek alabilirler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uzaktan, eğitim, sürecinde, velilerin, dikkat, etmesi, gerekenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı