Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 10:17 Bu haber 4433 kez okundu
 
Uzaktan eğitim çilesi
Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Türkiye’de Mart ayından itibaren yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından daha da önem kazanan dijital ortamda eğitim, Vezirköprü’de çile haline geldi.
YEREL Haberi
Uzaktan eğitim çilesi

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama 12 Ekim Pazartesi günü başlıyor. 


İlkokul 1, 2, 3, 4 ve ortaokul 8’inci sınıfların yanı sıra lise 12’nci sınıf öğrencileri de okula gidecek. 


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde ikinci aşamanın detaylarını düzenlediği basın toplantısında anlattı. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okulların açıldığını belirten Ziya Selçuk, “Ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.” dedi.


UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK


Bakan Selçuk; “Uzaktan eğitim sürecimiz yine yüz yüze eğitimle eş zamanlı olarak devam edecek. Bazı çocuklarımız yayını kaçırabiliyor. Bu nedenle günde üç kez tekrar ediyoruz. EBA’da gerek ders anlatımları gerekse diğer kütüphaneler, canlı sınıf uygulamaları devam edecek. Erişim desteğine ihtiyacı olan öğrencilerimiz için 12 bin 111 EBA Destek Merkezi oluşturduk. Bu sayı giderek artacak. 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız.” dedi.


VEZİRKÖPRÜ’DE ÇİLE BÜYÜK


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin bazı sınıflar için başlayacağını duyurdu ancak uzaktan eğitimin de devam edeceğini söyledi. Vezirköprü’de uzaktan eğitim çilesi büyük. Kırsal mahallesi çok sayıda olan Vezirköprü’de bu mahallelerde binlerce öğrenci bulunuyor. Dijital ortam imkanı olmayan, gerekli materyaller temin edilse bile internet altyapısı olmayan onlarca mahallede veliler endişeli. Kendi imkanları ile çocuklarının eğitim sorununu çözmeye çalıştıklarını belirten veliler ise GSM Operatörlerine yüksek faturalar ödemek zorunda kaldıklarını söylüyor.


TABLET DAĞITIMINDAN FAYDALANABİLECEK Mİ?


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız.” açıklamasının üzerine veli ve öğrenciler bekleyiş içerisine girdi.


Samsun’un merkez ilçelerinde tablet dağıtımı yapıldığına dair haberler yayımlanıyor. Ancak kırsal mahallelerde bulunan binlerce öğrenci bu tabletlere ne zaman kavuşacak bilinmiyor.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Uzaktan, eğitim, çilesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı