Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 18:56 Bu haber 10886 kez okundu
 
SON DAKİKA! Koronavirüs önlemleri artırıldı
Dünyayı tehdit altına alan koronavirüs tehlikesi Türkiye'yi de alarma geçirdi. Bakanlıklar ard arda faaliyetleri durdurma kararları yayınlıyor.
GÜNCEL Haberi
SON DAKİKA! Koronavirüs önlemleri artırıldı

Koronavirüs tehdidine karşı ülkemizde alınan tedbirler Vezirköprü'de de bir bir uygulamaya alınıyor. Şuana kadar Kaymakamlık, Adliye, Hastane, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Müftülük kanalından kararlar yayımlandı.

 

İşte Koronavirüs tehdidine karşı Vezirköprü'deki kurumlar tarafından alınan başlıca önlemler;

 

ADLİYE

 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayımlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilldi; "Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri kapsamında; yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hallerde SEGBİS uygulaması kullanılması hususu Vezirköprü Adalet Komisyonu bünyesinde kurulu Vezirköprü, Havza ve Ladik Mahkemelerince değerlendirilmiş olup bu kapsamda;

 

- İvedi sayılan işler ile tutuklu dosyalar haricindeki dosyaların duruşmaları 31 Mart 2020 tarihine kadar icra edilmeyecek olup yeni duruşma tarihleri taraflara tebliğ edilmesine 31 Mart 2020 tarihinden sonra görülecek işlere ilişkin o dönemde tekrar bir değerlendirme yapılarak duyuru yapılmasına,

 

- Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın adliyeye bizzat müracaat ederek işlem tesis etmemesi ve UYAP sisteminde kurulu Vatandaş Portal ve Avukat Portal sistemlerini kullanmalarının tavsiye edilmesine,

 

- Dosya, duruşma ve icra işlemlerinin E-Devlet üzerinden takip edilmesinin kamu sağlığı açısından öncelikli olarak tercih edilmesinin lüzumlu olduğu hususlarının tavsiye edilmesine karar verildi."

 

VEZİRKÖPRÜ DEVLET HASTANESİ

 

Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Osman Karakuş imzasıyla yayımlanan açıklamada hastanede ziyaretçi kısıtlamasına gidildiği belirtildi. Açıklamanın devamında; "Yoğun bakım ünitemiz ve palyatif bakım merkezimizde ziyaretler yasaklanmıştır. Diğer yataklı servislerimizde mesai saatleri içerisinde kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Ziyaretler akşam 19.00 - 20.00 arasında her hasta için tek kişi olacak şekilde belirlenmiştir." İfadelerine yer verildi.

 

GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir bildiri de Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'nden yayımlandı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından il ve ilçe müdürlüklerinde gönderdiği bildiride; "Bakanlığımızca yürütülmekte olan faaliyetlere iştirak eden idareci, çalıştırıcı, sporcu ve diğer görevlilerin olası virüs tehdidinden etkilenmemesi adına bakanlığımızca düzenlenen spor müsabakaları ve projelerinin ertelenmesine karar verilmiştir." denildi.

 

Bu kapsamda Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde bulunan tüm kapalı salon, tesislerde yapılacak faaliyetler durduruldu. Okul sporları, Analig, Türkiye Sportif Yetenek Taraması, Yüzme Bilmeyen Kalmasın gibi projeler ve yerel faaliyetler ile spor federasyonlarının faaliyet takviminde yer alan üst ligler haricindeki yerel - mahalli düzeydeki tüm spor müsabakaları Nisan ayı sonuna kadar durduruldu. Alınan tedbirler kapsamında Vezirköprü'de kapalı spor salonu, fitness salonları, halı sahalar ve yüzme havuzu kapatıldı.

 

MÜFTÜLÜK

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il/ilçe müftülüklerinde acil koduyla gönderilen yazıda camilerde namaz kılınmayacağı bildirildi. İlgili yazıda; "- Vakit namazları cemaatle kılınmayacaktır. - Cuma namazları kılınmayacaktır. - Camilerde ezanlar okunmaya devam edecek, isteyen vatandaşlarımızın namazlarını münferiden eda edebilmeleri için görevlilerimiz nezaretinde camiler açık tutulacaktır. - 16 Mart 2020 pazartesi günü akşam ezanını müteakip görevlilerimiz tarafından duyurulacaktır." Şeklinde açıklandı.

 

KAYMAKAMLIK

 

İç İşleri Bakanlığı tarafından virüs tehdidine karşı alınan tedbirler artırıldı. Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmazken İç İşleri Bakanlığı tarafından valiliklere ve ilçe kaymakamlıklarına yazı gönderdiği öğrenildi.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN GENELGE: BİRÇOK MEKAN KAPANIYOR

 

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "Corona virüs tedbirleri" konulu ek bir genelge daha gönderildi.

 

Genelde insanların bir araya geldiği bir çok yerin kapatılmasını öngörüyor. Bu gece saat 24.00'ten itibaren geçerli olmak üzere geçici olarak kapatılacak alanlar şöyle:

 

Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri.

 

Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri de geçici olarak ertelenecek.

 

Toplu olarak vatandaşları bir arada bulunduğu “taziye evleri”nin faaliyetleri saat 24.00 itibariyle durdurulacak.

 

Bakanlık söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: SON, DAKİKA!, Koronavirüs, önlemleri, artırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı