Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 09:46 Bu haber 8742 kez okundu
 
Senegal Büyükelçiliğine Vezirköprülü Prof. Dr. Ahmet Kavas atandı
2013-2015 yılları arasında Türkiye’nin Çad Büyükelçiliği'ni yapan Vezirköprülü Prof. Dr. Ahmet Kavas, Türkiye’nin Senegal Büyükelçiliği’ne atandı.
YEREL Haberi
Senegal Büyükelçiliğine Vezirköprülü Prof. Dr. Ahmet Kavas atandı

Senegal nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Prof. Dr. Ahmet Kavas'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Senegal nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Prof. Dr. Ahmet Kavas atandı. Söz konusu atama 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince yapıldı.

 

Türk büyükelçi, diplomat, Afrika araştırmacısı, ilahiyatçı ve tarihçi... Prof. Dr. Ahmet Kavas kimdir? İşte Prof. Dr. Ahmet Kavas biyografisi...

 

Ahmet Kavas, 1964 yılında Samsun'un Vezirköprü ilçesinin Karkucak köyünde doğdu. Merzifon İmam-Hatip Lisesi (1982) ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde (1987) eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye Diyanet Vakfı bursuyla 1991 yılında yüksek lisansını, 1996'da ise doktorasını Paris'te tamamladı. Aynı yıl İslam Araştırmaları Merkezi'nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı.

 

2002 yılında doçentlik ünvanını alan Kavas, 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkanı oldu. 2008-2011 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık'ta Afrika ile ilgili konularda müşavir olarak görev yaptı. 2009 yılında profesörlük unvanı aldı. 2011 yılı Eylül ayında görev değişikliği yaparak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim dalına geçiş yaptı.

 

Akademik çalışma hayatında Afrika tarihi ve sosyolojisi üzerine odaklanan Prof. Dr. Ahmet Kavas, 2013 yılı Mart ayında Afrika ülkelerinden Çad Cumhuriyeti'nin başkenti Encemine'de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk büyükelçisi olarak göreve başladı. Prof. Dr. Kavas'ın bu görevi iki buçuk yıl kadar sürdü.

 

Kavas, 2015 yılı Ağustos ayında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı olarak tayin edildi. Batı Afrika Ülkelerinden Mali Cumhuriyeti'ndeki ilk ve öğretim seviyesindeki özel eğitim kurumları medreseler üzerine hazırladığı doktora çalışması IRCICA tarafından "L'enseignement islamique en Afrique francophone: Les médersas de la République du Mali" adıyla Fransızca olarak 2003'de İstanbul'da basıldı. Geçmişten Günümüze Afrika (Kitabevi, İstanbul 2005); Osmanlı-Afrika İlişkileri (Kitabevi, İstanbul 2011/1. baskı, 2013/2. baskı, 2015/3. baskı); Les relations turco-tchadiennes: La politique ottomane en Afrique centrale (TİKA, İstanbul 2014) adlı kitaplarının yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi-İSAM tarafından yayımı tamamlanan İslam Ansiklopedisi için önemli kısmı Afrika hakkında 95 madde yazdı.

 

Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde “Afrika”, “Osmanlı Afrikası”, “Osmanlı-Fransa Münasebetleri” ve “Osmanlı'da Dini Hayat” üzerine araştırmalar yapmakta olup bu konularla ilgili basılmış kitapları, farklı dergilerde bu konular hakkında çok sayıda makalesi, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen ilmi toplantılarda takdim ettiği tebliğleri yayımlanmış bulunmaktadır.

 

Evli ve üç çocuk babası olup Arapça, Fransızca ve İngilizce yanında Paris Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Milli Enstitüsü'nde (INALCO/Institut National des Langues et Civilisations Orientales) eğitimini aldığı Bambara ve Volof Afrika yerel dilleri ile ilgili dersleri takip etmiştir. Prof. Dr. Ahmet Kavas, hâlihazırda Afrika Araştırmacıları Derneği'nin (AFAM) kurucu başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Senegal, Büyükelçiliğine, Vezirköprülü, Prof., Dr., Ahmet, Kavas, atandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı