Haber Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 18:06 Bu haber 4993 kez okundu
 
Ramazan Ayı bu gece başlıyor
Bin aydan daha hayırlı olarak değerlendirilen Ramazan ayı bu gece başlıyor.
GÜNCEL Haberi
Ramazan Ayı bu gece başlıyor

30 gün sürecek olan Ramazan ayında Kadir Gecesi ise 19 Mayıs’ı 20 Mayıs’a bağlayan gece idrak edilecek.

 

İlk oruç sabah 04.03’te başlarken, ilk iftar da 19.34’te yapılacak. Ramazan’ın son günü ise 03.15’te başlayacak olan oruç akşam 20.04’te bozulacak. Bu yıl fitre miktarı ise 27 TL olarak belirlendi.


TERAVİH KILINMAYACAK


Ramazan’da yaşanan koronavirüs nedeniyle teravih namazı ise kılınmayacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Teravih namazının tek başına kılınabileceğini açıkladı.


BAYRAM 24 MAYIS’TA


Ramazan Bayramı ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. Ramazan Bayramı Namazı 05.47’de kılınacak.


RAMAZAN GENELGESİ YAYIMLANDI


İçişleri Bakanlığının 22.04.2020 tarihli Ramazan Tedbirleri Genelgesi kapsamında İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 22.04.2020 Tarihli Kararı ile genelge yayımladı.


Genelgede yer alan kararlar ise şöyle;


Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm Dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati önemi haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.


Koronavirüs (Covid-19) salgınının; toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin edebilmek, sosyal mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Bakanlığımız, Koronavirüs (Covid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda pek çok tedbiri hayata geçirmiştir.


Ramazan ayı, tüm İslam âleminde olduğu gibi ülkemizde de yetim ve öksüzlerin gözetildiği, muhtaç ve kimsesizlerin kollandığı, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel biçimde yaşandığı, milli ve manevi duyguların ise yoğun bir şekilde tezahür ettiği kutsal aylardan biridir. 


Ramazan ayının süre gelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk olabileceği değerlendirildiğinden, Ramazan ayı boyunca aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.


Bu kapsamda; 


1) Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi,


2) Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması (İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecektir.), 


3) Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması,


4)  Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışları göstermedikleri sürece davul çalmaları serbest olacaktır. b) (a) şıkkında belirtilen şart yerine getirilmediği takdirde Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan/hanelerden bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecektir, davul çalmaları iptal edilecek olup gerekli cezai işlem uygulanacaktır.


5) Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır, fırınlar kapatılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.)


6) Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacaktır. 


7) İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecektir.


8) İlçe Belediyesi tarafından Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir. Ateş ölçüm cihazları İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından tedarik edilecektir. Belediyenin yetersiz olduğu durumlarda kolluk birimlerinden destek sağlanacaktır.


9) Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır. 


10) Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacaktır.


11) Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır. Bu denetimler İlçe Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Ramazan ayı boyunca bir aylık denetim planı hazırlanacak ve denetimler bu plan dâhilinde ve bu kurumlar tarafından yapılacaktır. 


Vezirköprü’de Pide Fiyatları belli oldu


Ramazan ayının olmazsa olmazı ramazan pidesi fiyatları da belli oldu. Buna göre ilçemizde 350 gr. pidenin 3,50 liraya satılacağı belirtildi.

Kaynak: Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Ramazan, Ayı, bu, gece, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı