Haber Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 11:39 Bu haber 2244 kez okundu
 
Özel Eğitim Öğretmeni Esra Çetinkünar -Disleksi Nedir?
YEREL Haberi
Özel Eğitim Öğretmeni Esra Çetinkünar -Disleksi Nedir?

Disleksi, her beş çocuktan birini etkileyen ve her kültürde, ırkta ve sosyo-ekonomik düzeyde görülen bir öğrenme sorunudur.

 

En geniş anlamıyla disleksi, akıcı okuma ve okuduğunu anlama sorunuyla kendisini gösteren nörolojik temelli bir öğrenme güçlüğüdür. Disleksinin temelinde sesleri fark etme, çözümleme, harfe dönüştürme, işitsel kısa süreli bellek ve hızlı isimlendirme sorunları vardır. Bu sebeple disleksi, öğrencilerin eğitim hayatını ve günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Disleksi sorunu yaşayan öğrencilerde;

 

Yaşıtlarına oranla geç okuma, okumaya karşı isteksizlik, okuma hızında yavaşlık ve akıcılık eksikliği, okurken harfleri karıştırma, harf, hece atlama veya ekleme, kelimenin sonlarını uydurarak, yuvarlayarak okuma gibi durumlar görülür. Bu öğrenciler okuduğunu anlama ve anlatmada güçlük yaşar. Başkasının okuduğundan daha iyi anlayabilirler. Kelimeleri hecelemekte ya da seslerine ayırmakta zorlanabilir, sözcükleri doğru telaffuz edemeyebilirler. Sözcükleri, harflerinin yerini değiştirerek söyleyebilirler. Gördüğü harf ya da sözcükleri ters okuyabilirler.

 

Bu bağlamda değerlendirildiğinde disleksi sorunu yaşayan öğrencilerin bu güçlüğü aşmalarında ailelerin önemli bir yeri vardır.

 

Çocuğunuzla bol bol sohbet etmek, gününü anlatmasını istemek ona yardımcı olacaktır. Bu hem kelime haznesini genişletecektir hem de kendini ifade etme becerisi kazandıracaktır.

 

Bu öğrenciler genel olarak organize olmakta, gününü planlamakta zorlandıkları için rahatlıkla uyabileceği günlük bir program oluşturmak, ajanda kullanmak veya hatırlatıcı notlar almak onların hayatını kolaylaştırabilir.

 

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar sıklıkla başarısızlıkla yüzleştikleri için yüreklendirilmeye ve ona olan güveninizi hissetmeye ihtiyaçları vardır. Bu sebeple başarılarını ve çabalarını takdir etmek gerekir.

 

Çocuğunuzun başarı duygusuyla tanışması önemlidir. Bunun için yapacağı çalışmaları ya da görevleri parçalara bölmek işini kolaylaştıracağı gibi kendini başarılı görmesine de olanak sağlar.

 

Disleksi yaşayan çocuklar, öğrendiği bilgiyi akılda tutma ve geri çağırmada zorlandıkları için günlük tekrarlar çok önemlidir.

 

Ders çalışırken dikkati ve odaklanmayı arttırmak için renkli kalemler kullanmak, hatırlatıcı notlar yazmak, büyük harf kullanmak faydalı olacak aynı zamanda çocuğun ilgisini arttıracaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, Eğitim, Öğretmeni, Esra, Çetinkünar, -Disleksi, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı