Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 09:39 Bu haber 1693 kez okundu
 
Otizm Nedir? - Ragıp ELİBOL
Otizm Nedir?
YEREL Haberi
Otizm Nedir? - Ragıp ELİBOL

Otizm; İletişim ve Sosyal Etkileşim Sorunları, Kısıtlı İlgi Alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden gelişimsel bir bozukluktur.


Otizm Belirtileri; Eğer çocuğunuz; Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,ismi söylendiğinde bakmıyorsa, oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,sallanmak,çırpınmak gibi tekrarlayan hareketleri varsa,aşırı hareketli ise, gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir.
Otistik bireylerin eğitsel tanılama ve yerleştirme süreci bireylere otizm tanısı konulabilmesi için Çocuk Psikiyatrisine başvuru yapmasıyla  başlar. Sonra Hastaneden almış olduğu heyet raporu ile Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvuru yapmaları ile devam eder. Bireye uygun Değerlendirme Kurulu Raporu ve Eğitim Planı hazırlanır. Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu İle Özel Eğitim Kurumlarından Otizm ile ilgili programdan destek eğitim alabilirler.


Otizmli Bireylerin Eğitim Süreçleri


Otizmli 3 yaşından küçük bireyler Erken çocukluk dönemi eğitimi alırlar. Bu eğitim çocuklara katkı sağlamak amacıyla ve ailenin bilgilendirilmesi yoluyla evde yürütülür. Okul öncesi çağında olan 37-66 aylık otizmli bireyler Özel Eğitim Anaokulu ve özel eğitim okul ve kurumları bünyesinde açılan Özel Eğitim anasınıflarında eğitim görmektedirler. 


İlkokul çağında olan hafif düzey otizmli bireyler ise normal gelişim gösteren akranları ile kaynaştırma eğitimi alabilirler. Öğrencinin seviyesinin kaynaştırma eğitimine mümkün olmadığı durumlarda Özel Eğitim Uygulama Merkezi(1.kademe) ya da normal ilkokul bünyesinde Otizm-Özel Eğitim Sınıfına devam edebilirler.


Ortaokul çağında olan hafif düzey otizmli bireyler ise ilkokul kademesini tamamlamış olma şartı ile ortaokul kademesini kaynaştırma eğitimi ile tamamlayabilir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise Özel Eğitim Uygulama Okulu(2.kademe) veya normal ortaokul bünyesinde bir Özel eğitim sınıfına devam edebilirler.


Lise çağında olan hafif düzey otizmli bireyler ise ortaokul kademesini tamamlamış olma şartı ile  lise kademesini kaynaştırma eğitimi ile tamamlayabilir. Öğrencinin seviyesinin kaynaştırma eğitimine mümkün olmadığı durumlarda Özel Eğitim Uygulama Okulu(3.kademe) okuluna devam edebilirler.Bu eğitsel yönlendirmeler Rehberlik Araştırma Merkezine başvuru yapılarak Öğrencinin, yaşı, gelişim düzeyleri, performanslarına göre Özel Eğitim Değerlendirme kurulu tarafından yapılır. Bu yönlendirmeler doğrultusunda öğrenci velisi yönlendirilen okula öğrenciyi göndermek istemezse İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu tarafından öğrenci velinin istediği okula yerleştirilir. Yerleştirilen Okullar tarafından Otizmli bireylere yönelik Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarına göre eğitim verilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Otizm, Nedir?, -, Ragıp, ELİBOL,
Yorumlar
Haber Yazılımı