Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 12:06 Bu haber 6755 kez okundu
 
OSB’Yİ ALAN ÜSKÜDARI ÇOKTAN GEÇTİ
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) 2020 yatırım programına alınması için hazırlanan dosya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teslim edildi.
GÜNCEL Haberi
OSB’Yİ ALAN ÜSKÜDARI ÇOKTAN GEÇTİ

Çarşamba ilçesinde yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için ciddi adımlar atılırken, Vezirköprü henüz ‘Karma Sanayi mi, İhtisas Sanayi mi?’ tartışmalarını bitiremedi.

 

Samsun’da yeni sanayi alanı parselleri üretilmesiyle ilgili çalışma toplantılarını gerçekleştirmek için geçtiğimiz hafta Samsun’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz ile birlikte Samsunlu işadamı Cemal Yeşilyurt’un misafiri oldu. Ziyaret hakkında açıklama yapan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Şehrimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin 2020 yatırım programına alınması ve alt yapı inşaatına başlanması için hazırladığımız dosyayı teslim ettik.” dedi.

 

2013 yılında OSB için çalışma başlattılar

 

2013 yılında başlatılan girişimler sonucunda Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulabilmesi için çalışmalar sürüyor. Yıllardır göç veren Vezirköprü’de ise istihdam sağlayacak hiç bir hamle yapılmıyor.

 

Birlik ve Beraberlik yok

 

Aralarında birlik ve beraberliği, koordineli çalışmayı sağlayan ilçelerin yöneticileri 25 yıl öncesinden Organize Sanayi Bölgesi için çalışmaları yaptı ve bugün meyvesini topluyor. Çarşamba ilçesinde de bir araya gelerek el birliği yapan Kaymakamı, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve sanayi için kurulan bir komisyon OSB için büyük adımlar atıyor. 

 

Vezirköprü ilçesinde ise yöneticilerin bir bölümü İhtisas Organize Sanayi için çalışma yürütürken, bir kısım yönetici de Karma Sanayi Sitesi için mücadele ediyor. Her iki kesimin de bir biri işlerini baltalamaktan öteye gidemediği aşikar.

 

Çarşamba’nın ikinci büyük porjesi TEKSTİL KENT

 

Vezirköprü ilçesinde Tekstil Fabrikaları yer konusunda sıkıntı yaşıyor. İlçede bacasız fabrika konumundaki istihdamı yüksek bu fabrikaların değeri bilinmiyor. Ancak bunu öngören Çarşamba ilçesinde Tekstil yatırımcılarını tek çatı altında toplayacak TEKSTİL KENT projesi için kolları sıvadı. Bu proje ile 3 bin kişiye istihdam sağlanacağı belirtiliyor. 

 

Yatırımcı neden gelsin?

 

Vezirköprü ilçesinde sanayi alanı bulunmadığı için büyük yatırımcı gelmiyor. Mevcut yatırımcı ise işini büyütmek istediğinde yerel yönetim engeliyle karşılaşıyor. Yer gösterilmemesi yüzünden ise mevcut Organize Sanayi Bölgelerine gitmenin eşiğine geliyor. Soruyoruz; Şartlar bu durumda iken YATIRIMCI NEDEN GELSİN? 
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör:
Etiketler: OSB’Yİ, ALAN, ÜSKÜDARI, ÇOKTAN, GEÇTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı