Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 13:33 Bu haber 4347 kez okundu
 
Onay çıktı! Kenevir Fabrikası Havza’ya kuruluyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun'u kenevir sanayisinde üs olarak göstermesinin ardından üretimin arttırılması çalışmaları sürerken, sanayinin kurulması yönünde de ilk ciddi adım atılıyor. samsungazetesi.com üzerinden yayımlanan habere göre Samsun'da yerel bir yatırımcı Havza İlçesi'ne kenevir işleme fabrikası kurmak için Tarım Bakanlığı'ndan onay aldı.
YEREL Haberi
Onay çıktı! Kenevir Fabrikası Havza’ya kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Ocak 2019'da yaptığı ve kenevir ekiminin teşvik edileceğini söylediği açıklamasının ardından kenevir ekimine ilişkin politikalar yeniden şekillenirken, üretimin artırılması için de çalışma başlatılmıştı. Yaklaşık bir yıllık bir sürecin ardından Samsun'un Havza İlçesi'nde kenevir sanayinin oluşturulmasına ilişkin ilk adım atıldı. Samsun'da bir yatırımcı, Havza İlçesi'ne kenevir işleme fabrikası kuracak.

 

FABRİKAYA ONAY GELDİ

 

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada, Samsun'da bir yatırımcının kırsal kalkınma yatırımları destekleme programına başvurarak, kenevir işleme fabrikası projesi için bakanlıktan destek istediğini belirtti. Havza'da kurulması planlanan fabrikanın yatırım tutarının 2.5 milyon TL tutarında olduğunu ifade eden Sağlam, "Bakanlıktan projeye onay geldi. Bugünlerde sözleşmeyi imzalayacağız. En kısa sürede yatırıma başlanacak ve  bu yıl içerisinde bitirilmesi öngörülüyor" diye konuştu.

 

SIRAYA GİRECEKLER 

 

Bakanlıkta kenevir sanayinde yol gösterici olacak tebliğ ile ilgili çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Sağlam, "Bu tebliğin de kısa bir süre içerisinde yayınlanmasını bekliyoruz. Tebliğin yayınlanmasıyla  kenevir sanayisi için yatırımcıların sıraya gireceklerine inanıyorum. Bu kapsamda üreticinin teşvik edilmesi ve üretimlerini artırmaları için de çalışma içerisine girdik. Bu yıl bin ya da 2 bin dekar arasında bir üretim yapılması hedefliyoruz. 1 Nisan'da müracaatlar bitecek. Bu nedenle bilgilendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

 

STRATEJİK BİR ÜRÜN

 

Bu arada Samsun'un Havza İlçesi'nde kenevir üretiminin artırılması için İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam'ın da katılımıyla muhtarlarla toplantı gerçekleştirildi. Sağlam muhtarlara, kenevir bitkisine sahip çıkılmasının hem ilçe hem de ülke adına önemli olduğunu belirtti. Kenevir savunma sanayinde ve birçok sanayi dalında kullanılan stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Sağlam, "Ülkemizde yetişen kenevir Amerika ve Avrupa ekimi yapılan kenevirlerden çok daha kaliteli ve verimli" dedi.

 

kaynak: samsungazetesi.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Onay, çıktı!, Kenevir, Fabrikası, Havza’ya, kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı