Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 18:07 Bu haber 26553 kez okundu
 
Normalleşebilecek miyiz?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘yerinde karar’ dönemine geçildiğini ve vaka sayısının az olduğu illerde kısıtlamaların esnetileceğini duyurdu.
GÜNCEL Haberi
Normalleşebilecek miyiz?

İl nüfusuna oranla haftada 2 bin 323 vaka ile Türkiye’de en çok vaka görülen ikinci il konumunda bulunan Samsun için esnetme kararı çok uzak gözüküyor. 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “100 bin kişi” baz alınarak il il 1 haftalık vaka sayısını açıkladı. 

 

 

Açıklanan verilerde 100 bin kişide Samsun 171,29 vaka sayısı ile Türkiye’de beşinci sırada yer alırken bu sayı il nüfusu ile orantılandığında Samsun 2 bin 323 vaka ile Türkiye ikincisi konumuna geliyor.

 

HAFTALIK VAKA ESAS OLACAK

 

Bakan Koca yaptığı açıklamada ‘yerinde karar’la ilgili, “Salgın yönetiminde ‘yerinde karar’ döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla, bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizin durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

VEZİRKÖPRÜ İYİ DURUMDA

 

Alınan bilgiye göre Vezirköprü pandemi sürecinde iyi durumda.

 

Hayat Eve Sığar uygulamasında yoğunluk haritasına bakıldığında bu durum da net bir şekilde görülüyor. Haritada güvenli alan yüksek seviyelerde iken kırmızı alan ise hiç yok.

 

 

Vezirköprü’deki vaka durumu ise şu şekilde;

 

Vezirköprü Devlet Hastanesinde 16 kişi serviste tedavi edilirken, 4 kişi yoğun bakımda ve 2 kişide entübe durumunda. 35 kişi ise ikametinde kontrol altında.

 

Aile hekimliklerinin kontrolü altında bulunan vakalarla birlikte yaklaşık 100 vaka tespiti olduğu belirtiliyor.

 

Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Sağlık  Gurup Başkanlığı çalışmaları neticesinde Covid-19 salgınının Vezirköprü’de kontrol altına alındığı ifade ediliyor Ancak vatandaşlar rehavete kapılır, tedbirleri esnetirse tekrar tırmanış olabileceği öngürülüyor.

 

NORMALLEŞME OLUR MU?

 

Yerinde karar uygulaması ile vaka sayıları düşük olan illerde belirli normalleşmeler yapılabilecek. Ancak Samsun’un durumu göz önüne alındığında normalleşmenin kısa sürede olması mümkün görünmüyor.

 

İlçe bazlı uygulama yapılmaz ise Vezirköprü halkı Samsun genelindeki kurallara tabi olmak zorunda kalacak.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Normalleşebilecek, miyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı