Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 11:04 Bu haber 3010 kez okundu
 
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Vezirköprü ilçesinde Kutadgu Bilig’de Devlet Adamlığı Modeli ve Adabı Muaşeret konulu konferans düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı

Köprülüler Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen konferansa Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Şişman konuşmacı olarak katıldı.

 

Konferansı Kutadgu Bilig’in Yusuf Has Hacib tarafından Yazılışının 950. Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlediklerini söyleyen Köprülüler Anadolu Lisesi Müdürü Resul Özata yaptığı konuşmada; "Her yıl geleneksel olarak akademisyenleri okula davet ediyoruz. Önemli konuları uzman bilim adamlarından öğrencilere ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu yıl da UNESCO tarafından 2019 Kutadgu Bilig yılı ilan edilmesinden dolayı Prof Dr. Bekir Şişman hocamızı davet ettik." dedi.

 

Programın devamında Kutadgu Bilig’de Devlet Adamlığı Modeli ve Adabı Muaşeret konulu konferansını sunan Prof. Dr. Bekir Şişman "Kutadgu Bilig; bizi kendimize getiren, bize hayat dersi veren, yolumuzu aydınlatan, ufkumuzu genişleten; bize edepli, erdemli, ilkeli, ahlaklı, bilgili, görgülü, akıllı olmayı ve iyilik yapmayı öğreten; kötülükten, yalandan, hasetten, kibirden, riyadan, inatlıktan, ve cimrilikten uzak durmayı öğütleyen; devlet işinde liyakate, ehliyete, emniyete, sadakate, vefaya, doğruluğa özen göstermek gerektiğini hatırlatan ve bizi köklerimize bağlayan bir eserdir." şeklinde anlattı.

 

Kutadgu Bilig'in aslında iyi insan, iyi yurttaş, iyi memur, iyi yönetici, iyi kul yetiştirme projesi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bekir Şişman; " Kutadgu Bilig bu yönüyle bir manifesto niteliğindedir. Bu eserde devlet yöneticilerine ve devlet hizmetinde bulunacak olan kişilere yönelik çok önemli tavsiyeler vardır. Bu tavsiyeler Türk töresiyle yoğrulmuş olan Türk devlet geleneğinin İslam ahlakıyla sentezlenmesi neticesinde ortaya çıkmıştır.

 

Metne göre kısaca iyi bir yöneticide bulunması gereken vasıflar; edep, hayâ, iyilik, cömertlik, akıl, bilgi, merhamet, yararlılık, tedbir, istişare, adalet, cesaret, saygı ve sevgidir. Bulunmaması gereken vasıflar ise; acelecilik, cimrilik, hiddet, inatçılık, korkaklık, haksızlık,  kötülük ve yalancılıktır. Ayrıca yönetici; mağrur, kabadayı ve kibirli olmamalıdır." şeklinde konuştu.

 

Konferansa Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, OMÜ Vezirköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kemalettin Şahin, Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kasım Sülü, Vezirköprü İlçe Müftüsü Ali Erbaş, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: Özgür AĞCA
Etiketler: Köprülüler'den, Kutadgu, Bilig, konferansı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Köprülüler'den Kutadgu Bilig konferansı
Yorumlar
Haber Yazılımı