Haber Detayı
10 Mart 2021 - Çarşamba 11:28 Bu haber 11386 kez okundu
 
Kavuncuoğlu, -'Bu seçim kırılma noktasıdır'
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu açıklamada bulundu.
YEREL Haberi
Kavuncuoğlu, -'Bu seçim kırılma noktasıdır'

Sektöre dair bilgilendirmeleri hem köy ziyaretlerinde ve hem de ulusal tarım kanalı Agro TV'deki  programlarda ele almaya devam ettiğini söyleyen Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu, Vezirköprü ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

 

50 MİLYON ZARAR VE 150 MİLYON TL BORCUN SORUMLUSU KİM?

 

Mevcut yönetimin son üç yılda Sermaye Piyasası Kuruluna yani devletimize kendi imzalarıyla bildirdiği zarar 50 milyon TL'dir. Fabrikamızın toplam borcu ise 150 milyon TL'ye ulaşmıştır.

 

Kendine ait mülkiyetini rayiç değeri üzerinden satmaya kıyamayanlar,  milletin malını ve hem de en güzide yerleri  değerinin çok altında rayiç üzerinden satmışlardır.

 

Belli çevrelerden önümüzdeki seçimde siyasi destek alma uğruna  kıymetli yerler hiç fiyatına satılmıştır. Bunun izahı yoktur. Fabrikamızın mevcut bu kötü durumu savurganlığın, disiplinsizliğin, iş bilmezliğin, kendi yakınlarını koruma ve kollamanın eseridir.

 

EŞDEĞER FABRİKALAR KAR EDERKEN NEDEN BİZİM FABRİKAMIZ ZARAR EDİYOR?

 

Çiftçilerimizin bilmesi açısından belirtmek isterim ki ülkemizde aynı üretim kapasitesine sahip eşdeğer fabrikalar her yıl minimum 50 milyon TL kar açıklamaktadır. Fabrikamız son üç yılda niteliksiz ellerde 50 milyon zarar açıklamıştır.

 

Bu koltuklar bu memleketin istikbalinden, gençlerimizin geleceğinden daha önemli olamaz. Bu makamlar vasıfsız insanlar tarafından işgal edildiği sürece fabrikamızın geleceği yoktur. Savurganlığın sınırını zorladıkları ortadadır. Cehalet ve ihanet içerisinde sırf koltukta kalmak için savurganlığı sürdürmeleri bu memlekete yapılmış en büyük kötülüktür.

 

MEVCUT YÖNETİM SATIP SAVURDUĞUNU UNUTTURABİLECEK Mİ?

 

Millet malına kendi malı gibi sahip çıkmamak emanete ihanettir. Bizim insanımız emanetine ihanet edeni unutmaz. Sadece seçim için hareket edenler gençlerimizin geleceğini asla düşünmezler. Kendi seçimini kurtarmayı düşünenler fabrikayı kurtarmayı aklına bile getirmezler. Köylerde ki gençlerimiz iş beklerken fabrika liyakatsiz yöneticilerin geçim kapısı olmamalıdır.

 

Çiftçilerimiz traktörüne mazot dahi alamazken bu kurumlar kimsenin keyfiyetiyle ve acziyeti ile zarar ettirilemez.

 

KONYA ÇİFTÇİSİNE HAK GÖRÜLEN KENDİ ÇİFTÇİMİZE NEDEN ÇOK GÖRÜLMEKTEDİR?

 

Fabrikamızı her yıl yüz binlerce ton pancarı uzak bölgelerden almak mecburiyetinde bırakanlar bu durumdan rahatsızlık dahi duymamaktadırlar.

 

BİR KİŞİYE DEĞİL HER KİŞİYE İŞ İMKANI

 

İşe  ihtiyacı olan zor durumda olan genç kardeşlerimizin durumunu biliyoruz.Bu anlamda kaybedecek zamanımız yoktur. Eş dost kayırmacılığı yapılarak zor durumda olan işe gerçekten ihtiyacı olan gençlerimiz  ise göz ardı edilmektedir. Adaletin olmadığı garibanların gözetilmediği hiç bir sistem çalışmaz. 30 yıldır zihniyetin aynı olduğu ortadadır.

 

MEMLEKETİMİZİN DÖRT BİR YANINA YENİ İŞLETMELER KAZANDIRACAĞIZ

 

1991 yılından günümüze kadar son 30 yılda küçülmüş, elinde ki mal varlıklarını kaybetmiş, ihanet ve acziyet ile zarar ettirilmiş olan fabrikamıza tüm çiftçilerimizle birlikte sahip çıkma vakti gelmiştir.

 

Tarımsal üretimi arttıracak, tarımsal üretimin niteliğini yükseltecek bilgi ve teknolojiyi üretecek, üretilen tarımsal ürünü daha katma değerli hale getirecek büyük işlere imza atacak şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz.

 

İstihdam önemlidir ancak önce fabrikamızı kar eder hale getirmek sonra memlekete istihdam yaratacak işletmeler kazandırmak daha önemlidir. Memleketimizin yeni tarımsal işletmelere ihtiyacı vardır.Gençlerimizin işe ihtiyacı vardır.Bizler bunu yapabilmek için yola çıktık.

 

Malesef mevcut kayyım yönetimi fabrikanın iflas etmek üzere olduğunu saklamaya tabiri caizse insanların gözünü boyamaya çalışmaktadır. Fabrika sermayesinin üç katı borç ve ciddi faiz yükü ile iflasın eşiğine getirilmiştir.

 

AKRABA EŞ DOST KAYIRMACILIĞI NE ZAMAN SON BULACAK?

 

Bu fabrika üretim meşalesi olan çiftçilerimizin kasıtlı olarak icraya verildiği , icra dosyaları üzerinden avukat akrabaların geçim kapısı değildir. Olmamalıdır. Çiftçilerimizin borç faizlerini silmeyi seçime çiftçi getirme pazarlığı haline getirenler diğer çiftçilerin vebalini almaktadır.

 

Adaletin olmadığı yerde huzur; liyakatin olmadığı yerde başarı söz konusu olamaz.

 

BU SEÇİM KIRILMA NOKTASIDIR

 

Önümüzdeki seçim, fabrikanın geleceğini dert edinenlerle,  derdi sadece koltuk olanların arasında olacak. Önümüzde ki seçim, sattığı binanın önünde pancar parasını  şova dönüştürerek insan emeğini suistimal edenler ile  insan emeğine saygı duyanlar arasında olacak.

 

Önümüzde ki seçim, fabrikayı borç batağına sürükleyip satılma noktasına getirenler ile fabrikasına sahip çıkmak isteyen gerçek üreticiler arasında olacak.

 

Bu seçim pancar ve küspe sırasında  günlerce soğukta  üşüyen insanlarımızı  görmek istemeyenler ile randevu sistemini önemseyenler arasında olacak.

 

DEĞİŞİM GENÇLERİMİZE UMUT OLACAK

 

Seçimden hemen sonra  sektörde tecrübe kazanmış uzman ekiplerimizin hazırladığı projeleri hayata geçirerek ilk dört yılın sonunda açacağımız işletmeler ile 2400 daimi 4500 mevsimlik olmak üzere toplam 6900 gencimize istihdam oluşturacağız.işe ihtiyaç olan kardeşlerimize umut olacağız.

 

Amasya Şeker Fabrikası ülkemizin güzide bir fabrikası olana dek var gücümüzle çalışmak mecburiyetindeyiz. Bu bizim al bayrağımıza olan sevgimizin gereğidir. Bizlere bu fabrikayı kazandıran devlet büyüklerimize duyduğumuz saygının gereğidir.

 

Amasya Şeker Fabrikası, pancardaki kalite değerleri ile yaptığı işletmeler ve oluşturduğu iş gücü ile ülkemizin giderek büyüyen bir kurumu olacak. Bu bizim önce kendimize sonra memleketimize olan borcumuzdur. Bu vesile ile tüm çiftçi kardeşlerimizin Miraç kandilini en kalbi duygularımla tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Kavuncuoğlu,, -'Bu, seçim, kırılma, noktasıdır',
Yorumlar
Haber Yazılımı