Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 16:39 Bu haber 3053 kez okundu
 
Kavuncuoğlu - Bizimle birlikte çiftçi ve bölgemiz kazanacak
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu, Amasya'da bölge çiftçileri ile bir araya geldi.
YEREL Haberi
Kavuncuoğlu - Bizimle birlikte çiftçi ve bölgemiz kazanacak

Başkan adayı Oğuz Kavuncuoğlu yaptığı açıklamada "Amasya'mızın şekerpancarı ile ilgili olarak sorunlarının neler olduğunu, yıllarca nasıl ihmal edildiğini biliyoruz. Bu konuda uzun zamandır çalışmalar yapıyoruz. Sorunun doğru tespiti çözümünü beraberinde getirecektir. Biz proje ve teknik kadromuzla öncelikle  şeker pancarına ve teknolojiye yönelik çalışmalar yapacağız. Bunun yanı sıra diğer tarımsal ürünlere yönelik de proje hazırlıkları yapıyoruz." dedi.

 

'ARTIK  ZAMANIN GERİSİNDE KALMAMALIYIZ.' 

 

Öncelikle kooperatif vasıtası ile bu ürünler alınarak çiftçilerimizin piyasa şartlarının iyileşmesine öncülük edeceğiz. Mısır ve Ayçiçeği ile ilgili olarak kuracağımız tarımsal işletmeler ile bölgelerimizde istihdam yaratacağız. Kooperatifçiliği olması gerektiği noktaya ulaştırmamız gerekiyor. Yıllardır ihmal edilmiş bölgelerimizde pancar üretiminin yeniden artması için öncelikle pancardaki  polar ve verimden kaynaklanan sorunların çözülmesi gerekmektedir. Bölgenin iklimsel şartlarına uygun olarak alınacak zirai tedbirler ile bunu yapabiliriz. Şeker pancarı ihmal edilecek göz ardı edilecek bir ürün değildir. Şeker pancarı üretiminde verim ve kalitede her yönüyle örnek olması için çalışmalarımızı hazırladık. Fabrika bünyesinde kuracağımız mekanizasyonla çiftçilerimize ekim, ilaçlama ve hasat ile ilgili olarak destek sağlayacağız. Proje ekibimiz ve teknik kadromuzla birlikte şeker sektörüne yön veren bir fabrika olmak için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor. Artık  zamanın gerisinde kalmamalıyız. 

 

'LİYAKATİ OLMAYAN HİÇ KİMSE BU KURUMLARA HEVES ETMESİN'

 

Amasya şeker fabrikası kooperatifçilikte ülkemize yön verecek hale gelecek. Her çiftçimize ürettiği pancara endeksli üretici kartı tanımlayacağız. Bu kart ile pancar eken çiftçilerimiz kefilsiz kefaletsiz tüm tarımsal ihtiyacını karşılayacak. Bu kart ile ilçelerimizdeki anlaşmalı petrol ofislerinden akaryakıt dahil tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Fabrikanın sahibi çiftçilerimiz fabrikada dışlanmayacak. Fabrika içerisinde insana yaraşır konaklama ve dinlenme yeri oluşturacağız. Çiftçilerimiz randevulu sistem ile pancarını teslim edecek ve randevulu sistem ile küspesini teslim alacak. 

 

Çiftçisi ve fabrikasının daha çok kazandığı bir geleceğe dair umudumuz var, kooperatifimizin ufkunun daha aydınlık olacağına dair sarsılmaz inancımız var. 

 

'Sat kurtul' anlayışında olanlar ve fabrikanın tüm değerlerinin kaybedilmesine sebep olanlar bilsinler ki Amasya Şeker gibi bir lokomotifin gücünü azaltarak, kurumu küçülterek, tarımsal üretimi büyütemezsiniz. Liyakati olmayan hiç kimse bu kurumlara heves etmesin. Fabrikanın gerçek sahiplerinin, fabrikasına sahip çıkma vakti gelmiştir. Yıllardır kendisini yükseltip kurumlarımızı küçültenler ve kendilerini hala 1990'larda zanneden liyakatsiz yöneticilere sesleniyoruz; Bu kurum 1990'ların kafasıyla yönetilmez.

 

Son yirmi yıl içerisinde elindeki tüm hisseleri satılmış, tüm gayrimenkullerini kaybetmiş küçülerek dar bir alana sıkışmış, yeteri kadar üretim yapamayan fabrikamızı, işinde uzman ekibimizle yeniden canlandırmak bizim bu memlekete olan borcumuzdur. Son 29 yılda muadil fabrikalara göre kazanılması gereken 1 milyar 500 milyon para kaybımız var. Satılan gayrimenkullerin ise bugün ki karşılığı olan en az 1 milyar TL maalesef ortada yok. Biz bu sorumluluğun ne kadar ağır bir sorumluluk olduğunu biliyoruz. 

 

'BİZİM ESAS MESAİMİZ SEÇİMİ KAZANDIKTAN SONRA BAŞLAYACAK' 

 

Biz geleceği nasıl şekillendireceğiz fabrikamızı nasıl kalkındıracağız bunlar üzerinde profesyonel çalışmalar ve hazırlıklar yapıyoruz. Bölgemizde bu kayıpların bundan sonrasında yaşanmasını istemeyen siyasi otorite, STK'lar ve yetkili kurumların yanlışı savunmayacak kadar duyarlı olmaları gerekmektedir. Herkesin bu konuda vicdani sorumluluğu vardır. Bizler hedeflerimizle geliyoruz. Dört yıl içerisinde 2 bin 500 daimi, 4 bin 500 mevsimlik insanımıza iş imkanı sağlayacak işletmeler kuracağız. Genç çiftçilerimiz için ayrıca projelerimiz var. Onları önemsiyoruz. Yönetim kurullarının yurt dışı seyahat saltanatına son verip gençlerimizi tarımsal faaliyetlerde bulunmak için göndereceğiz. Üniversite de okuyan imkanları kısıtlı çiftçilerimizin çocuklarına sahip çıkacağız. Burs imkanı ile destek sağlayacağız. Seçimden sonrasını, projelerini konuşan ve bu konuda tüm teknik kadrosuyla hazırlık yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerini seçimden daha fazla önemseyen bizleriz. 

 

'AZİM VE KARARLILIK ONURLU MÜCADELEMİZİN TEMEL TAŞLARI OLACAKTIR' 

 

Alın terimizi dökerek yürüyeceğimiz bu yolda varlığımız devletimizin ve milletimizin varlığına armağan olsun.

 

Bizlere yakından uzaktan destek veren, duaları ile yanımızda olan çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimize olan güvenimiz ve inancımız tamdır. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. 
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Kavuncuoğlu, -, Bizimle, birlikte, çiftçi, ve, bölgemiz, kazanacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kavuncuoğlu - Bizimle birlikte çiftçi ve bölgemiz kazanacak
Kavuncuoğlu - Bizimle birlikte çiftçi ve bölgemiz kazanacak
Kavuncuoğlu - Bizimle birlikte çiftçi ve bölgemiz kazanacak
Yorumlar
Haber Yazılımı