Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 16:23 Bu haber 3514 kez okundu
 
Hancıoğlu'dan Bakan Soylu’ya soru: ‘Soruşturma var mı, yok mu?’
​'Rüşvetçi daire başkanı' olayıyla ilgili Hancıoğlu'dan Bakan Soylu’ya soru: ‘Soruşturma var mı, yok mu?’
GÜNCEL Haberi
Hancıoğlu'dan Bakan Soylu’ya soru: ‘Soruşturma var mı, yok mu?’

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, rüşvet almakla suçlanan ve halen tutuklu bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanının hem son görevi, hem de önceki dönemde görev yaptığı belediyelerdeki iş ve işlemleri hakkında Mülkiye Teftiş Kurulu’nca yürütülen bir soruşturmanın olup olmadığının açıklanmasını istedi.

 

Hancıoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ndeki rüşvet skandalını, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle hazırladığı bir önergeyle Meclis gündemine taşıdı. 

 

Hancıoğlu; “Aradan geçen bu süre zarfında, dosya hakkındaki gizlilik kararı ve soruşturma konusu fiillerin cereyan ettiği yerel idarenin tutumu dolayısıyla, başka hiçbir bilgi ve gelişme kamuoyuna yansıtılmamıştır. Fakat söz konusu süreçte, hakkındaki rüşvet ve zimmet iddiaları nedeniyle hali hazırda tutuklu olan belediye bürokratının, geçmiş dönemde görev yaptığı belediyelerdeki iş ve işlemleri hakkında yeni iddialar gündeme gelmiştir. Bütün bu gelişmeler, bahse konu soruşturmanın bütün yönleriyle ve şeffaflık ilkesi temelinde yürütülüp yürütülmediği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır.”

 

‘ADLİ SORUŞTURMA TAMAM DA PEKİ YA MÜLKİYE SORUŞTURMASI?’

 

Hancıoğlu, bu değerlendirmelerinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

 

“- Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K. hakkında yürütülmekte olan adli soruşturma sonuçlanmış mıdır?

 

- Samsun Büyükşehir Belediyesi’ndeki rüşvet ve zimmet iddialarına ilişkin olarak, Mülkiye Teftiş Kurulu’nca başlatılmış bir inceleme/soruşturma bulunmakta mıdır? Varsa hangi aşamadadır? Yoksa, neden bu işlem gerçekleştirilmemektedir?

 

- Hakkında rüşvet ve zimmet iddiaları bulunan şahsın geçmiş dönemde görev yaptığı belediyelerdeki iş ve işlemleri hakkında Mülkiye Teftiş Kurulu’nca başlatılan herhangi bir inceleme/soruşturma bulunmakta mıdır? Varsa hangi aşamadadır? Yoksa, neden bu işlem gerçekleştirilmemektedir?”

 

‘DEVLETTE, ŞEFFAFLIK VE STANDART ESASTIR’

 

Önergeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, devlet yönetiminde şeffaflık ilkesine vurgu yapan ve hiçbir suç ve idari tasarrufta çifte standart uygulanamayacağının altını çizen Hancıoğlu şunları söyledi:

 

“Bir iktidar, siyasi hırs ve ihtiraslarla hareket ederek muhalefet partilerinin yönettiği belediyeleri Mülkiye teftiş ve soruşturmalarına tabii tutarken kendisinin yönettiği belediyelere farklı bir hukuk uygularsa, bu büyük bir hukuksuzluktur, çifte standarttır, görev ve yetki suiistimalidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi özelindeki bu konuyla ilgili olarak ise suçlamaların hedefindeki bürokratın hem son dönem görevi, hem de önceki dönemde görev yaptığı belediyelerdeki tüm iş ve işlemleri idari yönden de muhakkak soruşturmalıdır. Hukuksuz başkaca iş ve işlemlerin tespiti durumunda ise bütün bu fiiller ile suça zemin hazırlayan ve suçu perdeleyen herkesin yargı önünde hesap vermesi hukuk devletinin asli görevidir.”.  
Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Hancıoğlu'dan, Bakan, Soylu’ya, soru:, ‘Soruşturma, var, mı,, yok, mu?’,
Yorumlar
Haber Yazılımı