Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 17:19 Bu haber 2903 kez okundu
 
EVDE EĞİTİM HİZMETLERİ - Murat TUNA
EĞİTİM Haberi
EVDE EĞİTİM HİZMETLERİ - Murat TUNA

Evde Eğitim Nedir?

    

Sağlık problemi nedeniyle en az 4 ay süreyle  örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayacak durumda olduğunu sağlık raporu ile belgelendiren okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için evde sunulan eğitim hizmetidir.

 

Evde eğitim hizmetinden yararlanılabilmesi için bireyin velisi tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu okulun bulunduğu bölgeye hizmet veren rehberlik ve araştırma merkezine (RAM) gerekli belgelerle müracaat etmesi gerekiyor. RAM’ın bünyesinde oluşturulan özel eğitim değerlendirme kurulunca yapılan eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucuna göre il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca alınan karar doğrultusunda öğrencilere evde eğitim hizmeti sunulur. Öğrencinin evde eğitim hizmeti kapsamında alacağı haftalık ders saati, sorumlu olduğu eğitim programı esas alınarak ilköğretim kademesinde veya özel eğitim programı uygulanan ortaöğretim kademesinde bir okula kayıtlı olanlar için haftada 10 ders saatinden, diğer ortaöğretim kademesinde bir okula kayıtlı olanlar için ise haftada 16 ders saatinden az olmayacak şekilde planlanır. Evde eğitim hizmetinden yararlanacak öğrencilerin özelliği ve öncelikli eğitim ihtiyacına göre özel eğitim öğretmenleri ile bireyin kayıtlı bulunduğu okul ve diğer okullardaki okul öncesi, sınıf ve diğer alan öğretmenleri eğitim hizmetlerini yürütmek üzere görevlendirilir.

 

Evde eğitim hizmetleri öğretmenin ve ailenin de görüşleri alınarak hafta içi veya hafta sonu yapılabilir. Öğrencilerin başarı durumlarının değerlendirilmesi, sorumlu oldukları eğitim programının uygulandığı okullardaki değerlendirme ölçütlerine göre yapılır. Öğrencilerin başarı değerlendirme sonuçları öğrenciye evde eğitim hizmeti veren öğretmenler tarafından, öğrencinin kayıtlı bulunduğu okula bildirilir ve öğrenciye karne hazırlanır. Evde eğitim hizmeti sunulurken veliler eğitim ortamının temizliğine, ısınma, aydınlatma ve benzeri bakımlardan sağlıklı bir eğitim yapılmasına ve öğretmenin önerileri doğrultusunda bireyin özelliğine uygun olarak düzenlenmesine özen göstermelidir. Evde eğitim hizmeti alan öğrencinin sağlık durumundaki şartların ortadan kalkması durumunda evde eğitim hizmeti sona erdirilir.

 

Havza Muzaffer Tahmaz Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak hizmet bölgemizde bulunan Vezirköprü,Havza, Ladik ve Kavak ilçelerinde 11 öğrenci evde eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda özel eğitime verilen önemin artmasıyla birlikte evde eğitim hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı artmaktadır. Sağlık şartından dolayı okula gidemeyen öğrenci evde eğitim sayesinde eğitim öğretim hayatından kopmamaktadır.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör:
Etiketler: EVDE, EĞİTİM, HİZMETLERİ, -, Murat, TUNA,
Yorumlar
Haber Yazılımı