Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 13:49 Bu haber 3366 kez okundu
 
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da vaka artışı konusunda en çok dikkat çeken ilçelerin Vezirköprü ve Havza İlçeleri olduğunu belirtti.
YEREL Haberi
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor

Koronavirüse karşı Samsun Valiliği öncülüğünde etkin bir mücadele yürüttüklerini söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararlar sayesinde il bazında başarılı sonuçlar elde ettiklerini ancak halen bazı yerlerde vaka artış trendinin sürdüğünü, bu yerlerden vaka artış hızıyla en çok dikkat çeken bölgelerin ise Vezirköprü ve Havza ilçeleri olduğunu söyledi.


İKİ KAT ARTTI


Vezirköprü ve Havza ilçelerinde vaka sayısının önceki aylara oranla yaklaşık iki kat artış hızı gösterdiğini belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, bunun en büyük nedeninin, kişilerin tüm bilgilendirme ve uyarı çalışmalarına rağmen, hastalığın etkisine inanmamaları, aile içinde bir vaka çıkana kadar maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan hayatlarını sürdürmeleri olduğunu ifade etti.


Filyasyon ekiplerinin Samsun’un tamamında olduğu gibi bu ilçelerde de sabah saat 09:00’dan gece saat 23:00’e kadar temaslı ve karantinada olması gereken pozitif hasta takibi yaptıklarını söyleyen Sağlık Müdürü Oruç, sağlık ekiplerinin gösterdiği bu özverili mesaiye ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen maalesef bazı ilçe sakinlerinin hala Covid – 19 olduğunu bildikleri hastalara bile geçmiş olsun ziyaretine giderek kalabalık gruplar halinde bir araya gelmeye devam ettiğini, bu davranış şeklinin de bulaş oranının artmasından başka bir sonuç doğurmadığını belirtti.
Pandeminin ilk gününden beri bana nasılsa bir şey olmaz, akrabamdan yakınımdan virüs bulaşmaz düşüncesinin ne kadar hatalı bir yaklaşım olduğunu ve bu durumun vaka sayının artırmaktan başka bir işe yaramayacağını anlattıklarını ifade eden Oruç, Vezirköprü ve Havza’da yaşayan vatandaşlarında, daha kötü sonuçlar ortaya çıkmadan önce köy merkez ayrımı yapmadan, önlemlere daha sıkı sarılması ve maske, mesafe, el hijyeni kurallarına koşulsuz uyum göstermesi gerektiğini hatırlattı.


VEZİRKÖPRÜ ve HAVZALILAR ÖZEN GÖSTERMELİ


Sağlık İl Müdürlüğü olarak pandeminin ildeki seyriyle ilgili belirli aralıkla bilgilendirme yapmaya özen gösterdiklerini, bu çerçevede daha önce İlkadım, Çarşamba ve Bafra ilçeleriyle ilgili yaptıkları uyarılara halk tarafından olumlu bir geri dönüş aldıklarını belirten Oruç, Vezirköprü ve Havzalılardan da kendileri, sevdikleri ve çevrelerindekilerin sağlığı için benzer bir davranış beklediklerini, tedbirlere ancak birlikte uyum gösterilirse ve sorumluluk alınırsa virüsün etkisinin azaltılabileceğini aksi durumda herkesin üzüleceği tabloların ortaya çıkacağını vurguladı.

 

VALİ DAĞLI'DAN UYARI!

 

Vali Zülkif Dağlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ve İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal bir alışveriş merkezinde korona virüsü denetimleri gerçekleştirdi. Denetimlerin ardından konuşan Vali Dağlı, pandemi önlemlerine yönelik saha uygulamalarını artırdıkları belirtti.


Yurt karantinasına alınan vatandaş sayısının arttığını açıklayan Zülkif Dağlı, “Vatandaşlarımızdan daha fazla duyarlılık bekliyoruz. Hepsi birer sağlık gönüllüsü gibi çalışmalı. Sahada uygulamalarımızı artırdık. Karantinada olması gerekirken evinde olmayan ve karantinada olmayan vatandaşları kesinlikle affetmiyoruz. Bunları şu anda Münevver Ayaşlı yurdumuzda misafir etmeye başladık. Dün itibarıyla 18 vatandaşımız vardı. Temennimiz mümkün olduğu kadar vatandaşlarımızın kendi başına bu kurallara uymaları” diye konuştu.


Samsun’un 2 ilçesini özellikle zikreden Dağlı, “Mümkün olduğu kadar pandemi tedbirlerine uyacağız. Genel olarak şu anda daha da stabil bir durumu doğru gittiğimizi düşünüyoruz. Vezirköprü ve Havza ilçelerimize dikkati çekmek istiyorum. O ilçelerimizdeki vatandaşlarımızın kurallara daha da fazla uymalarını bekliyoruz. Böyle bir çalışmamız var. Oradaki denetimlerimiz de devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

DENETİMLER NEDEN ETKİLİ DEĞİL?

 

Ülke genelinde periyodik olarak gerçekleştirilen koronavirüs denetimleri Vezirköprü’de bir kez daha yapıldı. 


Her hafta yapılan Koronavirüs tedbirleri denetimine rağmen Vezirköprü’deki vaka artışı hız kesmiyor.


Kaymakamlık öncülüğünde oluşturulan heyet iş yerlerinde, park ve çay bahçelerinde, taksi duraklarında ve vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde denetimini sürdürüyor.


Bu denetimlere rağmen ilçede covid vakalarında düşüş yaşanmazken Vezirköprü’de vaka artışının hızla yükseldiği bildiriliyor.


İlçede yapılan denetimlerin neden etkili olmadığı tartışma konusu oldu.


Gazetemize gönderilen yorum ve mesajlarda Kaymakamlık heyetinin yaptığı denetimlerin hiçbir etkisinin olmadığı yönünde.
Bu denetimler yerine ilçede daha ciddi önlemler alınması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, tedbirlere uymayanlara caydırıcı önlemler alınmasını istiyor. 

 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Denetimler, sürüyor, ancak..., Vezirköprü'de, artış, hız, kesmiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor
Denetimler sürüyor ancak... Vezirköprü'de artış hız kesmiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı