Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 17:57 Bu haber 3032 kez okundu
 
Bir musibet bin nasihatten iyidir !
YEREL Haberi
Bir musibet bin nasihatten iyidir !

Her şeye yeniden başlıyoruz. Geçmişi yaşadık, bugünü yaşamaktayız, gelecek mi? Bizi çok farklı bir gelecek bekliyor. Sosyal, ekonomik, teolojik, kültürel, sanatsal her anlamda bizi çok farklı bir gelecek bekliyor. Fakat ben gelecekteki ekonomi ve sosyal yaşama dair hasbihal etmek istiyorum.

 

Bizi ilgilendiren, hayatımızın her alanına yön veren, en önemli etkenlerden birisi ekonomi ve sosyal yaşantımız.

 

Öncelikle belirtmek isterim ki müneccim değilim!

 

Bizi bekleyen gelecekte gelir dağılımındaki adaletsizlikler son bulur mu? Liyakat sahibi insanlarla daha sık muhatap olacağımız günler gelir mi? Cehalet son bulacak mı? Fenerbahçe şampiyon olacak mı?  Maalesef bilmiyorum.

 

Fakat bildiğim tek bir şey var ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

 

YENİ NORMALE YENİ DÜZEN!

 

Bizi endişeye sokan, antidepresan haplarını kullanmaya iten kapitalist düzen Covid-19’un gelmesiyle birlikte büyük bir darbe yemiştir ve bu virüs kapitalist düzenin suratına bir yumruk gibi inmeye devam edecektir! Amerika'da ki petrol şirketleri teker teker zarar ediyor, Türkiye'de turizm 99 düşmüş durumda, dünya geneline bakacak olursak ihracat-ithalat oranları eskisi gibi değil.

 

Şimdi vakit yeni normalin vakti! Peki, yeni normal ne?  Yeni normal Sağlık Bakanımız Sayın Koca’nın her zaman uyarılarında bulunduğu 1,5 metre mesafe ile 1 adet maske ile yeni yaşamımızın ta kendisidir!  Amma ve lakin yeni normal sadece bir maske ile 1,5 metre mesafe demek değil. Yeni normal, yeni bir geleceğin, yeni bir düzenin habercisidir!

 

Yeni düzen,  kâr amaçlı değil insan odaklı çalışacak! Yeni düzende başrolü oynayacak olan büyük şehirler değil, kırsal alanlar olacaktır! Yeni düzenin yeni elit sınıflarından birisi de köylü sınıfı olacaktır!

 

Covid-19 ile mücadele edilen şu günlerde şehirlerde yaşayan insanlar karantinayı evlerde hareket kabiliyetini kısıtlayacak şekilde geçirmek yerine daha fazla hareket imkânı tanıyan, daha fazla efor sarf edebileceği kırsal alanlarda geçirmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbulluların Eyüp’e bağlı Akpınar köyüne gitmesi de aslında bunun bir göstergesidir.

 

Şehrin kalabalığından, beton yığınlarından, trafiğinden, stresinden usananlar kendilerini dağlara, denizlere atmak isteyecekler. Şehrin stresini kaldıramayıp kendini çaresiz hisseden halk devayı kentlerin süslü meydanlarında değil Anadolu’nun kadim topraklarında bulacaktır!

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR”.  Yeni normalin bizlere getireceği yeni düzende köylü yeniden milletin efendisi olacaktır!

 

Unutmayalım ki sınırı Mehmetçik, toprağı ise köylü korur!

 

SAY SAY BİTMEZ!

 

Yaşam ile ölüm arasında geçen şu karantina günlerimiz geleceğin favori hasbihalleri arasında yer alacaktır!

 

“Bir musibet bin nasihatten iyidir” demiş atalarımız. Dünyamızı çepeçevre saran virüsten çıkarmamız gereken öyle dersler var ki say say bitmez…

 

Evlerde karantinaya kapandığımız bu günlerde toplumumuzun temel taşı olan “AİLE” kurumunun değerini daha iyi anlamış olduk.

 

Karantinadan dolayı kutlayamadığımız daha doğrusu evlerimizde kutlamak zorunda kaldığımız “bayramlarımızın” kıymetini daha iyi idrak ettik.

 

Ve en önemlisi "doktorların, hemşerilerin” kısacası tüm sağlık çalışanlarının toplumumuzun en büyük kahramanları olduğunu öğrendik!

 

Doğa ile olan ilişkimize hiç girmeyeceğim. Çevreye daha duyarlı olmamız gerektiğini bir kez daha anladık.

 

Yeni normalin yeni bireyleri olmalıyız!

 

Çevreye duyarlı, okuyan, sorgulayan, ulus bilincinin farkında, toplumun değerlerine saygılı olan, sosyal mesafeli, maskeli bireyler yeni normalin ihtiyacı olan bireylerdir!

 

Maskemizi takalım! Mesafemizi koruyalım! Evde kalın!  Sağlıcakla Kalın!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, musibet, bin, nasihatten, iyidir, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı