Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 18:00 Bu haber 1835 kez okundu
 
Bayburtlu -Çiftçilik, Akp iktidarında hezimete uğramıştır
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu, Ak Parti hükümetinin tarım politikalarını eleştiren bir açıklama yaptı.
YEREL Haberi
Bayburtlu -Çiftçilik, Akp iktidarında hezimete uğramıştır

Çiftçinin zor durumda olduğuna dikkat çeken Bayburtlu gazetemize yaptığı yazılı açıklamada; “Ekmeğini topraktan kazanan çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş, rençberlikten uzaklaştırılmaya çalışılmıştır.” dedi.

 

Bayburtlu’nun açıklaması şöyle;

 

“Çiftçilik Akp iktidarında hezimete uğramış, sadaka kültürü ile rençber kesimi geçindirmeye çalışılmış, siyasi yönetim iflas ederken çiftçiliği besiciliği seracılığı bitirmiştir.

 

Geçim her geçen gün çıkmaza girerken millet iradesi hiçe sayılıp çiftçiler üzerine ağır yükler getirilerek üretim ve kazanç üzerinde kargaşa yaratılmıştır. Ülke ekonomisine katlı sağlayan, ekmeğini topraktan kazanan çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş, rençberlikten uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. Devlet yatırımı altında verilen krediler ve bankadan kredi çekerek üretim yapmak isteyen çiftçi tarlasını, traktörünü veya bir tutam aldığı emekli maaşını ipotek vererek üretmeye çalışmasına rağmen değişen enflasyon karşısında ezdirilmiştir. 

 

Çiftçilerin birleşmesi ile kurulan tarım kredi kooperatifi çiftçiye köstek olmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Oysa ki bu gibi kuruluşlar çiftçiye destek olması gereken kuruluşlardır. Bu tür kuruluşların da yasa ve kararları ile oynanarak çiftçiden çıkar sağlamak isteyen zihniyeti anlamak mümkün değildir.

 

Çok uzak değil 2020 başından günümüze yem ilaç tohum elektrik ve sulamaya yapılan zamları hesaba alırsak maliyetlerin yüzde 80 yükseldiğini görmek mümkündür. Ayrıca ürünlerin mali değerinin masrafları karşılamaması çoğalan işsizliğin karşısında gençlerimizin tarımdan uzaklaşmasına neden olmaktadır.

 

Hükümetin işsizlik ve istihdamı azaltma politikası var ise tarım girdilerindeki (mazot, gübre, tohuma) yapacağı indirimlerle mümkün olacaktır.”

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Bayburtlu, -Çiftçilik,, Akp, iktidarında, hezimete, uğramıştır,
Yorumlar
Haber Yazılımı